Pilotaż Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej zakończony sukcesem

Strona główna » Aktualności

Pilotaż Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej zakończony sukcesem

Pilotaż Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej zakończony sukcesem
system roweru miejskiego, zdaniem nie tylko prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, sprawdził się w naszym mieście i powinien być dalej kontynuowany
Kończy się pilotażowy okres funkcjonowania miejskiego systemu komunikacji rowerowej w Łomży. Przez sześć miesięcy 2322 zarejestrowanych użytkowników wypożyczało rowery prawie 22.600 razy na łączny czas ponad 11.500 godzin. Podsumowanie Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej odbyło się we wtorkowe południe w łomżyńskim Ratuszu i było okazją do podziękowania przedsiębiorcom, którzy przystąpili do projektu, a także nagrodzenia jego najbardziej aktywnych użytkowników.

Inauguracja Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej miała miejsce 26 kwietnia 2018 r. wyścigiem dookoła nadnarwiańskich bulwarów, zaś samo wypożyczanie rowerów było możliwe od 28 kwietnia. – Ten półroczny okres funkcjonowania roweru miejskiego w naszym mieście pokazał, że to przedsięwzięcie było niezwykle trafione i niezwykle dobrze odebrane przez mieszkańców naszego miasta – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski. Podkreślił, że tego typu system bardzo dobrze funkcjonuje w dużych aglomeracjach, te kilka miesięcy miało pokazać, jak on sprawdzi się w miejscowości 60-tysięcznej. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że okazał się on strzałem w dziesiątkę, o czym świadczą liczby pokazujące, że mieszkańcy naszego miasta korzystali z roweru miejskiego. Dziękuję przedsiębiorcom za ogromne zaangażowanie i chęć pomocy, bo bez tego wsparcia ten projekt by się nam nie udał – mówił prezydent wręczają sponsorom stacji pamiątkowe statuetki.

- Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tym systemie, w szczególności jego użytkownikom, bo to świadczy o tym, że to co robimy ma sens i może nas mobilizować, by go rozwijać i czynić jeszcze bardziej przyjaznym – mówił Tomasz Rogala z zarządu Przedsiębiorstwa Przemysłu Spożywczego PEPEES S.A.

- Przystępując do tego projektu chcieliśmy dołożyć swoją cegiełkę do czegoś dobrego, co będzie służyło mieszkańcom, a wynik podkreśla tylko to, że miało to sens i było dobre – dodawał Patrycja Ciszewska z Galerii Łomża ciesząc się, że na jej stacji sponsorskiej było najwięcej wypożyczeń rowerów.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa dziękując pomysłodawcom wprowadzenia komunikacji rowerowej w naszym mieście zapowiedział, że w przyszłym roku sponsorowana przez tę spółdzielnię stacja postara się powalczyć o najlepszy wynik w mieście, w czym może pomóc oddanie do użytku ulicy Szmaragdowej.

Jan Perkowski, prezes Zakładu Gospodarowania Odpadami  sp. z o.o. podkreślił, że dzięki informacji umieszczonej na rowerach oraz sponsorowanej przez spółkę stacji, mieszkańcy Łomży zauważyli, że istnieje w naszym mieście Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. - Jeżdżąca reklama przyniosła wymierny efekt, bo przełożyła się na dużą liczbę mieszkańców odwiedzających nasz PSZOK na ul. Akademickiej – powiedział prezes ZGO.

Dyrektor firmy BikeU Marcin Jeż przypomniał, że przyjeżdżając rok temu do Łomży, na realizację pilotażu był skromny budżet, bardzo duże chęci i ambicje oraz bardzo duży kredyt zaufania wobec przedsiębiorców, którzy profesjonalnie zajmują się tego typu projektami. - Podjęliśmy się czegoś, co pokazujemy w kraju jako przykład dobrych praktyk i wszędzie się tym chwalimy. Łomżyńska współpraca z przedsiębiorcami w zakresie możliwości łączenia budżetu miejskiego, biznesu i spółek komunalnych pokazuje, że tak trzeba robić wypożyczalnie rowerów publicznych w mniejszych ośrodkach, bo to przynosi rezultaty – mówił Marcin Jeż nie ukrywając, iż spodziewał się wyniku na poziomie 5 tys. wypożyczeń, a rezultat naszego miasta na poziomie 23 tys. jest dla niego czymś niewyobrażalnym. - Liczymy, że nasza współpraca będzie tak wyglądała w latach przyszłych i uda się rozwinąć tę sieć tak, byśmy mogli przykładem Łomży dalej chwalić się na forum ogólnopolskim – powiedział dyrektor firmy BikeU, który wręczył również nagrody osobom najczęściej korzystającym z Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej. Wśród mężczyzn był to pochodzący z Ukrainy i mieszkający w naszym mieście od dwóch lat Volodymir Priadko (313 wypożyczeń), a wśród kobiet  Anna Śledziewska (232 wypożyczenia). Nagrody najaktywniejszym użytkownikom ŁoKeRa przekazała również Iwona Gosk, właścicielka Przedsiębiorstwa Wielobranżowego GOSK.

Prezydent Mariusz Chrzanowski przyznał, że jego wielkim marzeniem jest, by rower miejski funkcjonował także poza granicami administracyjnymi Łomży. - Chciałbym, aby można było nim dojechać do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, a po drodze by była stacja w Kupiskach. Rozmawiamy już na ten temat z burmistrzem Nowogrodu oraz wójtami gmin Piątnica i Łomża. Myślę, że taki nasz wspólny projekt, to byłoby to, na co czekają mieszkańcy Łomży i sąsiednich samorządów  – powiedział Mariusz Chrzanowski.

Takiej współpracy nie wykluczył wójt Gminy Łomża Piotr Kłys. - Przyglądaliśmy się temu,  jak ten system rowerowy zafunkcjonuje w Łomży i zastanawialiśmy się, jaki będzie odzew ze strony mieszkańców. Jestem przekonany, że jeżeli będzie to służyło również mieszkańcom naszych miejscowości, to dlaczego mielibyśmy nie wystartować z tym programem – pytał wójt gminy Łomża, podkreślając, że na jej terenie w 40 miejscowościach mieszka 11.200 osób. - Mamy ambicje, aby nieść usługi takie same jak w mieście, by nasi mieszkańcy nie czuli się gorzej traktowani niż są traktowani przez sąsiednie samorządy, wręcz chcielibyśmy być lepsi w wielu tych płaszczyznach – powiedział Piotr Kłys podkreślając, że by to realizować potrzebna jest moc sprawcza samorządu, współfinansowanie przedsiębiorców i zainteresowanie ze strony mieszkańców.

- Rozwaliliśmy system, a tak naprawdę go zbudowaliśmy – żartował zastępca Prezydenta Andrzej Garlicki. - Przy tych funduszach, którymi dysponowaliśmy, jego uruchomienie było nie lada wyzwaniem. Przyznam, że podejmując rozmowę z naszymi partnerami było wiele obaw. Udało nam się jednak wypracować swoisty pilotaż, z którego wyniku możemy być dumni – powiedział na zakończenie zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki.

Miejski system komunikacji rowerowej realizowany był w naszym mieście pilotażowo do końca października br. Trzy stacje Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej zostały sfinansowane z budżetu miasta, trzy kolejne przez miejskie spółki MPEC, MPWiK i ZGO, a siedem pozostałych przez prywatnych przedsiębiorców. Były to firmy: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES S.A., Galeria Łomża, Spółdzielnia Mieszkaniowa Perspektywa, Development Sp. j., Centrum Handlowe 4 Plus (Pianpol Styła sp.j. – Michał Styła), Kino Millenium (Kino Polska s.c.), Intercars S.A. Grupa Łomża, Sonarol Sp. j. Najda, Carpexim Producent rolet i żaluzji, BTS Szymańscy, ARMAPAK Sp. z o.o. sp.k., Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GOSK Iwona Gosk (Bosch Service, Garage Grill & Bar), Grodzki Development Sp.j. (firma realizująca projekt Veranda Park).

Łomżyńska Komunikacja Rowerowa składała się z 13 stacji. Najpopularniejszą była ta zlokalizowana przy Galerii Łomża w pobliżu Ronda Solidarności, na której rowery były wypożyczane 3500 razy. Prawie 3000 wypożyczeń miało miejsce na stacji Orlik przy skrzyżowaniu ulicy Katyńskiej z Zawadzką. Ponad 2100 razy jednoślady były wypożyczane ze Szmaragdowej, Strzelnicy, Starego Rynku, Szkoły Podstawowej nr 9 oraz około 2000 razy z Placu Kościuszki.

2018-10-30 18:59 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED