Za zaangażowanie w prace rady dziękował jej członkom Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Państwa głos doradczy jest dla mnie niezwykle istotny, dziękuję za tę wieloletnią współpracę – mówił do zgromadzonych prezydent i zachęcał do aktywności na rzecz osób niepełnosprawnych w kolejnej kadencji. Obecnym na posiedzeniu członkom przekazał pisemne podziękowania i upominki.
Przewodniczący Łomżyńskiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnością Jarosław Kaja podsumował 5-letnią działalność rady i podziękował Prezydentowi Łomży za współpracę, wsparcie oraz działania na rzecz osób niepełnosprawnych. W imieniu rady, przekazał na ręce prezydenta pamiątkowy grawerton.
Gratulacje za wieloletnią aktywność na rzecz osób z niepełnosprawnościami składali członkom społecznej rady obecni na posiedzeniu Przewodniczący Rady Miejskiej Łomży Wiesław Tadeusz Grzymała oraz przewodniczący Łomżyńskiej Rady Sportu, radny Andrzej Wojtkowski.
Łomżyńska Społeczna Rada ds. Osób z Niepełnosprawnością jest organem doradczym Prezydenta Miasta Łomża, została powołana po raz pierwszy w 2015 roku. Kończąca się obecnie II kadencja rady zgromadziła 25 członków – przedstawicieli osób z niepełnosprawnością oraz organizacji działających na ich rzecz. Do zakresu działania rady należy m.in.: inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością, zgłaszanie uwag do aktów prawa miejscowego pod kątem ich skutków dla osób z niepełnosprawnością oraz przedstawianie propozycji zadań i działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
18 grudnia w Hali Kultury w Łomży spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji zajmujących się pomocą osobom z niepełnosprawnościami. Uczestników powitały Magdalena Bobrowska i Grażyna Kosińska z Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami, a poprzez łącze internetowe – Anna Drabarz, prezes stowarzyszenia, pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
W imieniu Miasta Łomża gości powitał Zastępca Prezydenta Miasta Łomża, Andrzej Stypułkowski. - Cieszę się, że możemy w Łomży rozmawiać o sytuacji osób z niepełnosprawnością, życzę Państwu owocnego spotkania i wypracowania w dyskusji ciekawych pomysłów, które moglibyśmy później wcielić w życie – mówił Zastępca Prezydenta.
Przedstawicielki Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami omówiły koncepcję nowo utworzonego w Białymstoku Ośrodka Niezależnego Życia. Ośrodek ma być miejscem prowadzonym przez i dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności młodych, punktem informacyjnym na temat niepełnosprawności, przestrzenią dla spotkań i wymiany doświadczeń oraz tworzenia wspólnych inicjatyw, miejscem uzyskania wiedzy i porady oraz wypracowywania rozwiązań w sytuacjach, gdy osoba z niepełnosprawnością lub jej bliski czuje się zagubiona albo potrzebuje konkretnego wsparcia. Ośrodek mieści się w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie.
O wymianie studenckiej mówili podczas spotkania w Łomży uczestnicy projektu „Włączamy mobilność”. Celem projektu jest wspieranie osób studiujących z niepełnosprawnościami w wymianach zagranicznych i w pełnym uczestnictwie w Programie Erasmus+. Uczestnicy konwentu zapoznali się również z projektem ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami.
Drugą część konwentu wypełniły warsztaty partycypacyjne: Jak sprawić by głos osób z niepełnosprawnościami był słyszalny w społecznościach lokalnych? Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których wypracowywali konkretne rozwiązania. Na zakończenie każda grupa zaprezentowała swoje wnioski i pomysły.
Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami organizuje podobne spotkania w różnych częściach województwa podlaskiego. Ze wszystkich spotkań stworzy raport, który następnie zostanie przekazany do środowisk organizacji pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku.
Wydarzenie jest dofinansowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Konwent będzie okazją do spotkania i rozmowy na temat spraw osób z niepełnosprawnościami z udziałem samych osób z niepełnosprawnościami, przedstawicieli organizacji i instytucji działających na ich rzecz oraz naszych sojuszników i sojuszniczki - zaprasza do udziału w wydarzeniu Anna Drabarz, prezeska Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami.
Program Konwentu 18 grudnia 2023 r., Hala Kultury:
11:30 - 12:00 Rejestracja uczestników i uczestniczek
12:00 - 12:20
• Otwarcie Konwentu
• Konwencja w działaniu w regionie i w Polsce w 2023 roku - przegląd inicjatyw i zmian wdrażających Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami z ostatnich miesięcy w regionie.
12:20-13:20 Panel dyskusyjny: Niezależne życie - realny cel czy utopia?
13:20-13:40 Przerwa kawowa
13:40 - 14:50 Warsztaty partycypacyjne: Jak sprawić by głos osób z niepełnosprawnościami był słyszalny w społecznościach lokalnych?
14:45-15:00 Przedstawienie wniosków, głosy publiczności i zamknięcie Konwentu
Zapraszamy!
Wydarzenie jest dofinansowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dzień Osób z Niepełnosprawnością rozpocznie tuż przed 9.00 mecz integracyjny w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2, w którym uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych zmierzą się z drużyną Urzędu Miejskiego. Następnie w Hali Kultury odbędą się animacje dla dzieci – przedszkolaków i uczniów łomżyńskich placówek integracyjnych.
W samo południe na parkingu przy Parku Wodnym przy ul. Wyszyńskiego 15 rozpocznie się część piknikowa Dnia Osób z Niepełnosprawnością. W ramach przeglądu twórczości osób z niepełnosprawnością na scenie zobaczymy podopiecznych: Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Pomocy Społecznej, Dziennego Domu Senior + oraz Klubu Seniora. Następnie zagrają i zaśpiewają znane i lubiane przez łomżyńską publiczność rodzime zespoły: Bioacoustic i Skiela Kapela. Zatańczą "Gwiazdeczki" i dzieci z "katolika" oraz mali tancerze z Elite Dancing Kids pod kierunkiem Eli Komorowskiej.
W pobliżu sceny staną stoiska, a w nich można będzie m.in. zbadać poziom cukru we krwi i zmierzyć ciśnienie – badania przeprowadzą przedstawicielki Centrum Medycznego „Cemed”. Natomiast Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych na Rzecz Rozwoju, Promocji i Doskonalenia Zawodowego w Łomży zaprosi do swojego stoiska panów, którym, w ramach profilaktyki chorób nowotworowych raka prostaty, będzie pobierana krew na oznaczenie poziomu PSA. Pielęgniarki będą tez prowadzić edukację dotyczącą zdrowego trybu życia.
Do swoich stoisk zaproszą Centra Integracji Społecznej. CIS z Łomży będzie częstować uczestników wydarzenia popcornem, watą cukrową i pączkami, zaprezentuje też prace swoich podopiecznych. Natomiast CIS z Piątnicy przeprowadzi gry i zabawy dla dzieci, w namiocie zaplanowano malowanie twarzy i wykonywanie zwierząt z balonów.
W Dzień Osób z Niepełnosprawnością zaangażują się studenci pedagogiki Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Uczelnia po raz kolejnych włącza się w miejskie wydarzenie dedykowane osobom z niepełnosprawnością. Tym razem studenci poprowadzą kącik rysunkowy i czytelniczy dla dzieci z placówek integracyjnych w Hali Kultury, a po południu zorganizują animacje w plenerze dla najmłodszych uczestników integracyjnej imprezy.
Na uczestników wydarzenia czekało będzie stoisko z wodą pitną, które przygotuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. W trakcie imprezy zaplanowano również ciepły poczęstunek.
Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany jest w ramach projektu pn. „Łomża – Miasto, w którym żyję i pracuję”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Kwartalnik „Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania”
Informator dla osób z niepełnosprawnością
Portal informacyjny Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON
Biuro Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
18-400 Łomża
ul. Dworna 23B
Poniedziałek - Piątek: 7:30 - 15:30
tel. 86 216-74-16
W ramach działalności CIDON możecie Państwo uzyskać informacje m.in. na temat:
• programów realizowanych przez PFRON,
• projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe,
• obowiązujących systemów orzecznictwa,
• dostępnego wsparcia finansowego, a także rzeczowego,
• zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny czy rehabilitacyjny,
• ulg a także uprawnień wynikających z przepisów prawa,
• instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością i wiele innych.
Pracownicy oddelegowani do pracy w CIDON są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania Oddziału - numer telefonu do kontaktu 85 733 87 05
W ratuszu nadal funkcjonuje stanowisko asystenta osoby starszej i niepełnosprawnej. - Każda osoba, która zgłosi w Urzędzie Miejskim potrzebę pomocy przy załatwieniu sprawy, na pewno ją otrzyma - zapewniał zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski.
Przedstawiciele BZIRON przedstawili ofertę wsparcia osób z niepełnosprawnością. - W zakresie rehabilitacji społecznej, ze środków PFRON dofinansowane są turnusy rehabilitacyjne, zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne czy likwidacja barier architektonicznych, natomiast w zakresie rehabilitacji zawodowej pomoc zakłada m.in.: zwrot wydatków na na instrumenty i usługi rynku pracy, przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności, wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej, zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy - wymieniała kierownik Jolanta Dąbrowska.
Dyrektor MOPS zapewniał, że osoby z niepełnosprawnością mogą w każdej chwili zadzwonić do ośrodka i zgłosić potrzebę, a pracownicy na pewno zajmą się problemem.
Przewodniczący rady Jarosław Kaja wraz z Magdaleną Kamińską przedstawili członkom rady plany dotyczące organizacji II Łomżyńskiego Pikniku Osób z Niepełnosprawnością. Pod koniec sierpnia piknik przygotuje Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej przy wsparciu środków konkursowych z budżetu Miasta Łomża. - Zachęcamy członków rady do włączenia się w organizację pikniku, moga Państwa upiec ciasta lub w inny sposób zaangażować się wydarzenie - zachęcała Magdalena Kamińska.
Okres realizacji:
7.12- 31.12.2020r
Grupa docelowa:
Projekt skierowany jest zarówno do osób pracujących jak i bezrobotnych posiadających lekki, umiarkowany, znaczny stopień niepełnosprawności, którzy zamieszkują miasta Łomża, pow. łomżyński oraz pow. zambrowski i nie korzystają jednocześnie z innych projektów współfinansowanych przez PFRON.
Rekrutacja:
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Łomża, ul. Polowa 45 (parter);
Zakład Rehabilitacji Leczniczej, Szumowo, ul. Dolna 24;
Telefon kontaktowy: 600217619 Grzegorz Śledziewski.
Realizator projektu: Stowarzyszenie DA SIĘ
Proponowany porządek posiedzenia
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Regulaminie Łomżyńskiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnością.
4. Omówienie założeń funkcjonowania Zakładu Aktywności Zawodowej w Piątnicy przez Pana Krzysztofa Kozickiego.
5. Sprawy bieżące i wolne wnioski.
6. Zamknięcie posiedzenia.
Skład Łomżyńskiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnością:
1. Blusiewcz Hanna
2. Borawska Anna
3. Gilewska Iwona
4. Godlewski Krzysztof
5. Góralczyk Mirosława
6. Janczyk Stanisław
7. Jankowski Wojciech Konstanty
8. Kaja Jarosław
9. Kamińska Magdalena
10. Karwowska Elżbieta
11. Kuźmienko Elżbieta
12. Lipiński Piotr
13. Malinowska Bogumiła
14. Mierzejewski Jerzy
15. Pawłowski Piotr
16. Piaścik Mirosława Anna
17. Raczek-Szyjko Katarzyna
18. Rainko Krzysztof
19. Serafin Jadwiga
20. Sinoff Magdalena Anna
21. Szczodry Tadeusz
22. Szymańska Ewa Katarzyna
23. Szymański Jan
24. Szymański Bernard
25. Wróblewski Tomasz
Zainteresowane osoby z niepełnosprawnościami oraz działające w stowarzyszeniach i organizacjach zajmujących się osobami niepełnosprawnymi swoje zgłoszenia do Łomżyńskiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnością mogą składać do 3 grudnia 2018 r. pod adresem: j.chmielewska@um.lomza.pl. Swoje zgłoszenia można również zostawić w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego (Stary Rynek 14).
Łomżyńska Społeczna Rada ds. Osób z Niepełnosprawnościami zajmuje się opiniowaniem i inspirowaniem działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz ich integracją zawodową i społeczną. Jej członków powołuje Prezydent Łomży w drodze zarządzenia, biorąc pod uwagę reprezentowanie w Radzie wszystkich środowisk osób z niepełnosprawnością. Obowiązujący w poprzedniej kadencji regulamin dostępny jest --->TUTAJ<---
Dyżur specjalisty organizujemy w każdy drugi poniedziałek miesiąca w godz. 16.30-18.00 w Domku Pastora, ul. Krzywe Koło 1. Pani Anna Borawska udzielać będzie porad głównie z zakresu aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością.
Zapraszamy TUTAJ
1 Hanna Blusiewicz
2 Krzysztof Blusiewicz
3 Hanna Czajkowska
4 Paweł Doboszewski
5 Krystyna Gołaszewska-Wagner
6 Teresa Gołębiewska
7 Michał Tomasz Góralczyk
8 Konstanty Wojciech Jankowski
9 Jarosław Juszkiewicz
10 Elżbieta Karwowska
11 Paweł Karwowski - przewodniczący
12 Beata Kiełczewska-Szmit
13 Kazimierz Kryszpin
14 Wincenty Kulas
15 Izabela Kulesza
16 Elżbieta Kuźmienko
17 Lilianna U. Lechowicz
18 Anna Mikołajczyk
19 Zbigniew Nawrocki
20 Jolanta Nowacka
21 Piotr Pawłowski
22 Marcin Pruszko
23 Halina Sokołowska
24 Paweł Spaliński
25 Tadeusz Szczodry
26 Krzysztof Szymanowski
27 Halina Szymańska
28 Jan Szymański
29 Bożena Ścibek
30 Sławomir Śledziewski
31 Alina Elżbieta Święcińska
32 Joanna Truszkowska
33 Wojciech Winko
34 Monika Wszeborowska
35 Agnieszka Żyro-Kossakowska
36 Łukasz Kacprowski
37 Arkadiusz Jabłoński
Obsługę Rady prowadzi Centrum Współdziałania Społecznego - Referat Partycypacji Społecznej, ul. Farna 1, tel. 86 216 24 63, e-mail: ngo@um.lomza.pl