Rada II kadencji została powołana Zarządzeniem Prezydenta Nr 89/17 z dnia 16 marca 2017 r. w składzie:
1. Ewa Małgorzata Chludzińska
2. Grażyna Czajkowska
3. Wiesław Domański
4. Danuta Gieraga
5. Irena Anna Gorzoch
6. Maria Krupa
7. Katarzyna Kuklińska
8. Agnieszka Barbara Muzyk
9. Stanisław Oszkinis
10. Henryk Porwisiak
11. Joanna Salwa – Anucińska
12. Ewa Sznejder
Na pierwszym posiedzeniu członkowie Rady wybrali Przewodniczącą (Grażyna Czajkowska), Wiceprzewodniczącą (Irena Anna Gorzoch) i Sekretarza (Danuta Gieraga) oraz zaplanowali działania na 2017 rok.
Łomżyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego w ciągu dwóch lat swojej działalności analizowała i opiniowała projekty dokumentów, m.in. Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi, Założeń Polityki Społeczno-Gospodarczej Miasta, Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, projektu budżetu Miasta czy Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej. Jej członkowie wyjeżdżali na fora RDPP w województwie i innych regionach Polski, uczestniczyli w projekcie „Dobre Rady: modelowe Rady Działalności Pożytku Publicznego”, w ramach którego szkolili się i pracowali roboczo nad standardami powoływania i funkcjonowania RDPP. Brali też udział w spotkaniach w ramach tworzenia Programu Rozwoju Łomży. Łomżyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego zaangażowała się także w prace grupy roboczej współtworząc wraz z Urzędem Miejskim projekt Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi na 2016 rok.
ŁRDPP tworzyło 12 osób, w tym: 3 przedstawicieli Rady Miejskiej Łomży, 3 przedstawicieli Prezydenta Miasta Łomży, 6 przedstawicieli organizacji pozarządowych. Ostatni skład ŁRDPP:
Józef Babiel
Anna Bigiej
Grażyna Czajkowska
Danuta Gieraga
Edward Matejkowski
Janusz Mieczkowski
Renata Nerkowska
Stanisław Oszkinis
Joanna Salwa-Anucińska
Henryk Sierzputowski
Andrzej Wojtkowski
Tomasz Wróblewski
Dziękujemy członkom ŁRDPP za wspólną pracę.
Grażyna Czajkowska do tej pory pełniła funkcję sekretarza ŁRDPP. Jej miejsce, decyzją członków Rady, zajęła Danuta Gieraga.
Planowany porządek posiedzenia:
1.Wydanie opinii do projektu Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi na 2016 rok.
2.Wybory Przewodniczącego Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
3.Sprawy różne.
Wiceprzewodniczący
Łomżyńskiej Rady
Działalności Pożytku Publicznego
Janusz Mieczkowski
Harmonogram spotkania:
1.Przyjęcie porządku obrad.
2.Zatwierdzenie protokółu z posiedzenia Rady z dnia 14 stycznia 2015 roku.
3.Przedstawienie oferty konsultacji rocznego programu współpracy miasta z
organizacjami pozarządowymi – Fundacja SocLab.
4.Ustalenie harmonogramu pracy ŁRDPP na rok 2015.
5.Sprawy bieżące.
6.Zamknięcie obrad.
Dwudniowe spotkanie wypełniła analiza pracy Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w kontekście rekomendowanych standardów pracy RDPP wypracowanych przez panel ekspertów w Polsce. Członkowie łomżyńskiej Rady omawiali możliwości wdrożenia konkretnych rozwiązań w swojej pracy. Analizy dokonywali w grupach roboczych pod okiem Katarzyny Łotowskiej, trenera, eksperta ds. standardów RDPP, która omówiła standardy w zakresie tworzenia i funkcjonowania Rad Działalności, komunikacji, monitoringu i ewaluacji. Przedstawiła również model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych z uwzględnieniem miejsca i roli RDPP.
Celem spotkania było wzmocnienie potencjału Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, wypracowanie skuteczniejszego narzędzia dialogu pomiędzy samorządem i organizacjami pozarządowymi, jak również komunikacji w Radzie. Oprócz członków Rady w dyskusji wzięli udział pracownicy Urzędu Miejskiego, współpracujący z organizacjami pozarządowymi.
Spotkanie zostało przygotowane w ramach projektu „Dobre Rady: modelowe Rady Działalności Pożytku Publicznego”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kontakt do ŁRDPP:
rada.pozytku@um.lomza.pl
Prezydent przekazał informację, że osobą bezpośrednio współpracującą z Radą w ramach swoich kompetencji jest Zastępca Prezydenta Miasta Łomży Agnieszka Muzyk. Podkreślił znaczenie głosu organizacji pozarządowych w kształtowaniu polityki Miasta. Poruszył również temat skutecznej promocji wydarzeń kulturalnych i przedsięwzięć podejmowanych przez organizacje tak, by uczestniczyło w nich jak najwięcej mieszkańców Łomży i gości.