Łomżyńscy społecznicy i inicjatywa 2023 roku

Strona główna » Aktualności

Łomżyńscy społecznicy i inicjatywa 2023 roku

  • Łomżyńscy społecznicy i inicjatywa 2023 roku
  • Łomżyńscy społecznicy i inicjatywa 2023 roku
  • Łomżyńscy społecznicy i inicjatywa 2023 roku
  • Łomżyńscy społecznicy i inicjatywa 2023 roku
  • Łomżyńscy społecznicy i inicjatywa 2023 roku
  • Łomżyńscy społecznicy i inicjatywa 2023 roku
Angelika Obrycka, Mateusz Mystkowski oraz Ogólnopolski Zlot Druha Szarego. To laureaci głównych nagród w konkursie Łomżyński Społecznik Roku, Łomżyńska Inicjatywa Roku 2023. Ich uroczyste wręczenie przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego odbyło się Hali Kultury.

Prezydent Miasta Łomża już po raz siódmy ogłosił konkurs Łomżyński Społecznik Roku, Łomżyńska Inicjatywa Roku. Zgłoszonych zostało 16-tu kandydatów w kategoriach:

- Łomżyński Społecznik Roku 2023
- Łomżyński Społecznik Roku 2023 do lat 20.
- Łomżyńska Inicjatywa Roku 2023

Kandydatury analizowała kapituła konkursu - Łomżyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego, która wypracowała rekomendacje do nagrody, przekazując je Prezydentowi Miasta Łomża i uzyskując jego akceptację.

- Społecznicy, to osoby zaangażowane w życie naszego miasta, których często nie widać. Naszą rolą jest je pokazywać i docieniać - podkreślił podczas uroczystości wręczenia nagród prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dziękując laureatom za ich wrażliwość i otwartość na potrzeby innych.

- Dzisiejsi laureci, swoją postawą udowadniają, że warto robić coś nie tylko dla siebie, ale i dla innych - mówił wice marszałek Marek Olbryś, dziękując prezydentowi za ich uhonorowanie. 

Przewodniczący Łomżyńskiej Rady Pożytku Publicznego, Robert Grzymała podziękował wszystkim społecznikom za czynienie dobra i pomoc drugiemu człowiekowi.

I.
Do tytułu Łomżyński Społecznik Roku 2023 wpłynęło 7 zgłoszeń.

Wyróżnienia otrzymali:

- Członek Stowarzyszenia Zdrowie i Trzeźwość w Łomży Andrzej Ciuchnicki, za działalność społeczną na rzecz osób uzależnionych.

Pan Andrzej Ciuchnicki poprzez swoją ww. aktywność działa na rzecz naszego miasta i jego społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem osób uzależnionych i ich rodzin, którzy zawsze mogą liczyć na jego pomoc. To człowiek niezwykle życzliwy, któremu dobro lokalnej społeczności mocno leży na sercu. Nieustannie rozwija swoje umiejętności oraz kompetencje w zakresie wiedzy o mieście i angażuje się w zagadnienia związane z rozwojem miasta. Z podziwem obserwuję jego działalność i zaangażowanie na rzecz mieszkańców.
 
- Członek Stowarzyszenia „Czas rozwoju” Kamil Wojewoda za utworzenie Pracowni Papieru Czerpanego.

Pan Kamil w ramach wolontariatu utworzył Pracownię Papieru Czerpanego w której aktywizuje osoby z niepełnosprawnością. Można powiedzieć, że kluczowy jest tu rodzaj niepełnosprawności, który dotyczy niepełnosprawności intelektualnej, spektrum autyzmu ze sprzężeniami oraz zaburzeń psychicznych. Swoją postawą pełną otwartości, empatii i pasji przyciąga coraz więcej chętnych do ekipy papieru czerpanego". Działania kształtują postawy ekologiczne i obywatelskie mieszkańców Łomży.

-  Barbara Porwoł - członkini Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży za całokształt społecznych działań na rzecz profilaktyki zdrowotnej.

Pani Barbara przez 15 lat była prezesem Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży. W tym czasie organizowała różnorodne akcje służące pomocy kobietom, które dotknęła choroba nowotworowa oraz profilaktyce onkologicznej. Barbara Porwoł otrzymała Łomżyński Jantar Osobowość Roku 2014 w kategorii Wolontariusz Roku (w plebiscycie zorganizowanym przez Fundację Leonardo oraz firmę Logo TK – wręczenie statuetek w 10 kategoriach odbyło się podczas gali w lutym 2015 r.

Nagrodę główną w konkursie i tytuł Łomżyńskiego Społecznika Roku 2023 otrzymała Angelika Obrycka.

Angelikę Obrycką interesują nowoczesne i ekologiczne rozwiązania w urbanistyce, włączanie w miejski krajobraz zielono-niebieskiej infrastruktury. Promuje idee, wskazuje korzyści jakie niesie ze sobą realizacja zielonych przystanków na terenach miejskich, a także promuje Budżet Obywatelski w którym aktywnie bierze udział już od trzech edycji. Jej zgłaszane pomysły dotyczą m.in realizacji zielonych przystanków. Jest to związane z obronioną przez nią na Politechnice Białostockiej pracą magisterską, której temat był związany z systemem zielonych przystanków na terenie miasta Łomża. Jej inicjatywy mają już swój rzeczywisty wymiar. Jej zadanie dotyczące zielonych przystanków przy Galerii Dworcowej i Aleja Park w BO2023 uzyskało wystarczającą ilość głosów mieszkańców i obecnie jest realizowane. Uczestniczyła w spotkaniu z Delegacją Okręgu Nordland z Norwegii dotyczącego łomżyńskiego Budżetu Obywatelskiego, podczas którego opowiadała o swoim udziale w BO oraz  o pierwszych realizacjach zielonych przystanków na terenie Łomży. Promuje BO w swoich mediach społecznościowych, biorąc udział w wydarzeniach kulturalnych tj. Seniorada 2023, a także poza granicami Łomży uczestnicząc jako prelegent w 7 Podlaskim Spotkaniu z Architekturą Krajobrazu organizowanym przez Politechnikę Białostocką pt.,, Zielone Dachy, Zielone Przystanki Rezultaty Projektu Glocal Erasmus+ (E1)". Temat wystąpienia: ,, Zielone przystanki w Łomży - realizacja budżetu partycypacyjnego 2023". (Międzynarodowy projekt ,,GLOCAL to innowacyjne kształcenie przyszłych inżynierów odpowiadające na problemy współczesnych miast"). 19 kwietnia 2023r. Akademia Łomżyńska opublikowała artykuł z udziałem Angeliki Obryckiej pt. ,,Zielone przystanki w pracy magisterskiej animatorki Strefy SOWA". Obecnie Angelika jako animator bierze udział w realizacji projektu SOWA Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. To inicjatywa Miasta Łomża oraz Akademii Łomżyńskiej wspierana przez Centrum Nauki Kopernik i finansowana przez Ministra Edukacji i Nauki. Jej celem jest popularyzowanie ciekawości naukowej, kreatywności, rozwój wyobraźni, ,,od przedszkola do seniora". Zainspirowało to ją do zgłoszenia w BO 2024 zadania: Centrum Nauki Kopernik w Hali Kultury - wystawa objazdowa i pokazy naukowe, które również zyskało uznanie ogromnej liczby mieszkańców i zostanie zrealizowane w przyszłym roku.

II.
Do tytułu Łomżyński Społecznik Roku 2023 do lat 20 wpłynęło 5 zgłoszeń.

Wyróżnienia otrzymali:

Natalia Pac - Od 01.09.2020 r. jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej w Łomży. Od początku swojej nauki w szkole dała się poznać jako aktywna, oddana potrzebującym, pełna zaangażowania i empatii uczennica. Przez 4 lata nauki angażowała się w prace Szkolnego Koła Caritas oraz Szkolnego Koła Wolontariatu. W ramach swojej społecznej pracy robiła różańce, które były rozprowadzane podczas kwest przy łomżyńskich kościołach, piekła pierniki na kiermasze świąteczne, a później pomagała w ich rozprowadzaniu, zbierała nakrętki. Dochód z tych akcji przeznaczony był na działalność Fundacji Serca Sercom, prowadzonej przez Siostry Zakonne Sercanki. Natalia w okresie 09.2022 r.-12.2022r. jako wolontariusz pracowała w świetlicy MOPS, gdzie pomagała w odrabianiu lekcji dzieciom objętym wsparciem ośrodka.  

Wiktoria Bargielska  - Wiktoria Bargielska od 01.09.2020 r. jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej w Łomży. Wiktoria uzyskuje dobre i bardzo dobre wyniki w nauce, a przy tym wykazuje się wysoką kulturą osobistą. Od początku nauki w szkole bardzo aktywnie udziela się w Szkolnym Klubie Wolontariatu. Wraz z innymi członkami Klubu przygotowywała różańce, piekła pierniczki na bożonarodzeniowe kiermasze, pakowała sianko, gromadziła materiały do przygotowania bożonarodzeniowych i wielkanocnych ozdób, które były rozprowadzane na kwestach przy łomżyńskich parafiach. Dochód z tych kwest przeznaczony był na prowadzone przez Siostry Sercanki półkolonie organizowane w ramach działalności Fundacji Serca Sercom, której jest od I klasy członkiem. Od roku pomaga swojemu sąsiadowi Piotrkowi, uczniowi V klasy szkoły podstawowej w odrabianiu lekcji. Postawa Wiktorii jest w dzisiejszym świecie nietuzinkowa, bo promuje ona ważne dla dobra ludzi wartości, dba, by we współczesnym świecie one nie zanikły. Wiktoria jest wzorem do naśladowania dla rówieśników w szkole i w środowisku lokalnym.

Nagrodę główną w konkursie i tytuł Łomżyńskiego Społecznika Roku 2023 do lat 20 otrzymał Mateusz Mystkowski - Uczeń II klasy Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży na kierunku weterynarii.

Mateusz Mystkowski systematycznie podejmuje działania mające na celu bezinteresowną pomoc potrzebującym. Jest wolontariuszem w Stowarzyszeniu „Wszystkie zwierzęta duże i małe”, inicjuje akcje zbierania pieniędzy oraz karmy dla zwierząt. Jako członek samorządu uczniowskiego jest organizatorem cyklicznych oraz doraźnych akcji charytatywnych, np. zbiórka środków na Fundację św. Mikołaja – fundującą stypendia uzdolnionej młodzieży w trudnej sytuacji bytowej, zainicjował i przeprowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi Syrii, w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest koordynatorem akcji charytatywnych pomagającej ludziom i zwierzętom („Gwiazdka dla psa” – zbiórka karmy dla schroniska Arka, „Lepiej pomagać, niż oczekiwać pomocy” – zbiórka zabawek świątecznych dla dzieci ze szpitala dziecięcego w Białymstoku, zbiórka artkułów spożywczych dla kolegów i koleżanek ze szkoły oraz ich rodzin będących w trudnej sytuacji). Aktywnie włącza się w działalność Szkolnego Koła Caritas oraz koła PCK. Mateusz jest skromnym i pełnym empatii młodym człowiekiem, swoim zapałem do pomagania i dużą charyzmą zawsze przyciąga do organizowania akcji nie tylko uczniów „Wety”, ale też Bursy nr 2, której jest mieszkańcem.

III.
Do tytułu Łomżyńska Inicjatywa Roku 2023 wpłynęły 4 zgłoszenia.

Wyróżnienie otrzymał:

- Festyn „Pupile Wety” organizowany przez Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

"Pupile Wety" to cykliczna impreza charytatywna organizowana na przełomie września i października przez społeczność szkolną w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. Jednym z celów imprezy jest aktywizacja całego środowiska szkolnego. W organizację przedsięwzięcia włącza się cała społeczność „Wety”. W wydarzeniu uczestniczą uczniowie szkół podstawowych i średnich z terenu Łomży oraz łomżyńskich przedszkoli. W 2023 r. w festynie wzięło udział ok. 1200 osób, na które czekały atrakcje: stoiska ze zwierzętami, porady weterynaryjne, pokazy i eksperymenty naukowe (organizowane wraz z Fundacją „Filary Rozwoju”), pokaz gołębi pocztowych, konkurs „Talenty Wety” i o „Wybór Pupila 2023”oraz słodki poczęstunek i degustacje tradycyjnych potraw. Wydarzenie wpływa na podniesienie prestiżu i znaczenie działań pomocowych w środowisku lokalnym jest wydarzeniem innowacyjnym.

Nagrodę główną i tytuł Łomżyńskiej Inicjatywy Roku 2023 przyznano Ogólnopolskiemu Zlotowi Druha Szarego organizowanemu przez Hufiec Nadnarwiański im. Adama Chętnika w Łomży. 

Zlot organizowany jest przez Hufiec Nadnarwiański ZHP im. Adama Chętnika w Łomży w drugi weekend marca. Kierowany jest do wszystkich drużyn i środowisk harcerskich w Polsce noszących Krzyż Harcerski wręczany z pewnymi modyfikacjami od 1913 r., a od Zjazdu Zjednoczeniowego (obradującego w dniach 1-2 listopada 1918 r. w Lublinie, podczas którego większość organizacji skautowych połączyła się) będący jako ogólnopolska odznaka harcerska. Podczas zlotu odbywa się Harcerska Droga Krzyżowa prowadzona ulicami Drozdowa, Harcerski Bieg Terenowy sprawdzający wiedzę i praktyczne umiejętności z dziedzin harcerskich, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W poprzednich edycjach Zlotu uczestniczyły w nich zuchy, harcerze i instruktorzy zrzeszeni w drużynach łomżyńskich jak też z drużyn z innych odległych zakątków Polski jak Przemyśl, Kraków, Włoszczowa. W XIXX Ogólnopolskim Zlocie Druha Szarego uczestniczyło ponad 130 zuchów, harcerzy i instruktorów zrzeszonych w drużynach działających w Łomży, jak też
w Jedwabnem, Komorowie.

Fot. Joanna Grabowska

2024-02-17 19:13 Opublikował: Sylwia Marciniak

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED