Łomżyńskie święto strażaków

Strona główna » Aktualności

Łomżyńskie święto strażaków

Łomżyńskie święto strażaków
Sztandar prezentują strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży
  • Łomżyńskie święto strażakówGłówne wydarzenia na Starym Rynku poprzedziła Masza św. w Katedrze Łomżyńskiej
  • Łomżyńskie święto strażakówSymboliczny gwóźdź w drzewiec sztandaru, w imieniu społeczności Łomży wbił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
  • Łomżyńskie święto strażakówUroczyste przekazanie sztandaru komendantowi miejskiemu PSP w Łomży Dionizemu Krzynie
Na Starym Rynku odbyły się powiatowe uroczystości Dnia Strażaka, połączone z nadaniem sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. Symboliczny gwóźdź w jego drzewiec, w imieniu społeczności Łomży – jako jednego z fundatorów sztandaru, wbił prezydent miasta Mariusz Chrzanowski.

Dziś zawód strażaka to nie tylko gaszenie pożarów, to także wiele innych interwencji ratujących ludzkie życie. Uroczystość na Starym Rynku była doskonałą okazją do odznaczeń i podziękowań. W Łomży pojawił się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Zawsze jesteście gotowi, reagujecie w sposób profesjonalny, ofiarny – podkreślał wiceminister. Dodał, że w ubiegłym roku strażacy brali udział w ponad 500 tysiącach zdarzeń w całym kraju, a w województwie podlaskim tych interwencji było 12 tysięcy. Za niełatwą służbę strażakom podziękował też komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, oraz nadbryg. Jarosław Wendt, podlaski komendant wojewódzki PSP w Białymstoku.

Akt ufundowania sztandaru odczytał Lech Szabłowski, wicestarosta łomżyński i jednocześnie przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. - Wspominając wszystkich wielkich poprzedników, współinicjatorów powstania struktur ochotniczej straży ogniowej na ziemi łomżyńskiej oraz struktur zawodowej straży pożarnej w Łomży. Doceniając rangę i znaczenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży dla społeczności ziemi łomżyńskiej uroczystym aktem stanowimy i przekazujemy ufundowany przez społeczeństwo sztandar – czytał Lech Szabłowski.

Sztandar poświęcił biskup Tadeusz Bronakowski, a chwilę potem odbyło się symboliczne wbijanie gwoździ w jego drzewiec. W imieniu społeczności Łomży – jako jednego z fundatorów sztandaru, uczynił to prezydent miasta Mariusz Chrzanowski. - To dla mnie ogromny zaszczyt. W polskiej tradycji sztandar zawsze cieszył się najświętszym szacunkiem. Teraz będą go posiadali nasi łomżyńscy strażacy. Serdecznie gratuluję Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, dziękuję strażakom za ich odwagę i poświęcenie oraz życzę powodzenia w tej niełatwej służbie na rzecz drugiego człowieka – powiedział włodarz miasta po zakończonych uroczystościach.

Na koniec odbyła się jescze mała uroczystości. Okolicznościowy dyplom "małego bohatera" z rąk wiceministra Jarosława Zielińskiego otrzymał niespełna 12-letni Dominik Truchel. Pod koniec stycznia młody mieszkaniec Długobórza w powiecie zambrowskim, widząc dym w kotłowni domu zadzwonił na numer alarmowy straży pożarnej. W rozmowie z dyżurnym podał dokładny adres zamieszkania oraz informacje dotyczące zdarzenia. Dzięki czujności i opanowaniu chłopiec zapobiegł zatruciu tlenkiem węgla. Razem z nim w domu przebywał jeszcze jego młodszy brat.

2018-06-10 17:42 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED