Wysoki poziom artystyczny i organizacyjny zakończonego Festiwalu Walizka

Strona główna » Aktualności

Wysoki poziom artystyczny i organizacyjny zakończonego Festiwalu Walizka

Wysoki poziom artystyczny i organizacyjny zakończonego Festiwalu Walizka
nagrodę specjalną jury otrzymał Bread & Puppet Theatre ze Stanów Zjednoczonych
  • Wysoki poziom artystyczny i organizacyjny zakończonego Festiwalu WalizkaPrezydent Łomży Mariusz Chrzanowski prezentuje statuetkę Pegaza - Grand Prix Festiwalu Walizka
Latvia Puppet Theatre z Łotwy otrzymał Grand Prix 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka za przedstawienie pt. „Złoty koń”. Przez cztery dni w naszym mieście odbyło się osiemnaście spektakli, w tym czternaście brało udział w formule konkursowej.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, podczas gali kończącej festiwal podkreślał, że zdecydowanie woli „Walizkę” otwierać, niż ją kończyć i już dziś zaczyna odliczać kolejne dni do następnej edycji. - Przez te cztery festiwalowe dni Łomża o tej późnej porze wieczorowej tętniła życiem radosnym i chciałoby się powiedzieć, by ten festiwal trwał przez cały rok – mówił prezydent gratulując nagrodzonym i wyróżnionym w konkursie. Dodawał, że Łomża jest miastem otwartym, z bogatą historią i kulturą. - Dziękuję całemu zespołowi Teatru Lalki i Aktora za budowanie „Walizki” i rozwój festiwalu – mówi Mariusz Chrzanowski przekazując na ręce dyrektora Jarosława Antoniuka kosz z kwiatami.

Dyrektor Teatru Lalki i Aktora podziękował łomżyńskiej publiczności, że tak chętnie i gremialnie uczestniczyła w wydarzeniach festiwalowych. -  Jest to dla nas powód do dumy. Nie ma bowiem teatru bez widza, bez publiczności – mówił Jarosław Antoniuk. Podziękował również wszystkim teatrom za przyjęcie zaproszenia i przybycie do Łomży. - Dziękuję za te spektakle, emocje oraz że byliście w naszym mieście – powiedział dyrektor Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk.

Za wszystkie chwile wspaniałych wzruszeń, emocji, zachwytów, a także zamyśleń i refleksji dziękowała przewodnicząca jury Aleksandra Rembowska. - Teatr ożywionej formy, który został nam przedstawiony i pokazany w takim, a nie innym zestawie, wykorzystując plastyczny skrót, metaforę, animował nie tylko naszą wyobraźnię, ale także umysł, ciało i serce. Jego oddziaływanie nie zna granic, dosłownie i w przenośni. Ten teatr angażuje, prowokuje inspiruje, interweniuje tu i teraz, ale także, co ważne, uwodzi pięknem poetyckich obrazów, odsłania nierzeczywistość i co najważniejsze, zaprasza nas do niej – mówiła Aleksandra Rembowska nie ukrywając radości i satysfakcji z tego, że teatralna „Walizka” rozrasta się, zagarnia nowe przestrzenie oraz przyciąga coraz większe rzesze widzów.

Poseł Bernadeta Krynicka przekazała na ręce dyrektora Teatru Lalki i Aktora 31 róż w podziękowaniu za organizację od 31 lat festiwalu „Walizka”. - To nie tylko cztery dni festiwalowe, ale też ogrom pracy włożony przez cały rok w jego przygotowanie – mówiła jednocześnie wyrażając nadzieje, że przybyli do Łomży artyści zasmakowali w naszym mieście i będą chcieli tu wracać.

Wyniki 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka:

  • Grand Prix w wysokości 3000 zł, ufundowane przez Prezydenta Łomży oraz grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego otrzymało przedstawienie „Złoty koń” Latvia Puppet Theatre (Łotwa).
  • Nagrodę w wysokości 2000 zł, ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz obraz ufundowany przez Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otrzymała Natalia Lebedeva za reżyserię przedstawienia „Fortepian i tramwaje” The theatre „Puppets” – Theatre ThreeFour (Rosja).
  • Nagrodę w wysokości 2000 zł, ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymał Rui Rodrigues za scenografię do przedstawienia „Arabesco” Red Cloud Teatro de Marionetas (Portugalia).
  • Nagrodę w wysokości 2000 zł, ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymali Anna Stela i Marcin Liwień za muzykę do przedstawienia „Tutli-Putli. Kto jest dziki?” Teatru Malabar Hotel (Polska).
  • Równorzędną nagrodę aktorską w wysokości 1000 zł, ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego oraz obraz ufundowany przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej otrzymał Vasily Probodyak za rolę w spektaklu „Pozłacane czoła” Grodno Puppet Theatre (Białoruś).
  • Równorzędną nagrodę aktorską w wysokości 1000 zł, ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego oraz obraz ufundowany przez Rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży otrzymała Annemarie Twardawa za rolę w spektaklu „Army of Lovefuckers” Lovefuckers (Niemcy).
  • Równorzędną nagrodę aktorską w wysokości 1000 zł, ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego otrzymał zespół The theatre „Puppets” – Theatre ThreeFour (Rosja) w składzie: Dmitry Lemeshev, Ilya Ampilov, Diana Razzhivaikina, Ilya Lisitsin za role w spektaklu „Fortepian i tramwaje”.
  • Nagrodę specjalną jury, za kontynuowanie tradycji dzielenia się teatrem i chlebem, otrzymał Bread & Puppet Theatre (USA).

Jednocześnie jury w składzie Aleksandra Rembowska, Bożena Sawicka, Zoran Deric, Grzegorz Kwieciński i Mikołaj Malesza wyraziło uznanie za wysoki poziom artystyczny i organizacyjny 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka oraz zwróciło uwagę na obecny w przedstawieniach istotny głos komentujący przemiany współczesnego świata, a jednocześnie na poszukiwania środków ekspresji teatru lalkowego i jego metamorfoz.

2018-06-10 01:00 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED