Łomża pomaga Krystianowi

Strona główna » Aktualności

Łomża pomaga Krystianowi

Łomża pomaga Krystianowi
Akcja pomocy Krystianowi rozpoczęta. Symbolicznego odkrojenia kawałka ciasta dokonał Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
  • Łomża pomaga Krystianowi
W restauracji "Syta Panna" zainaugurowana została akcja "Łomża piecze ciasta dla Krystiana". Symbolicznego otwarcia dokonał Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Charytatywne przedsięwzięcie ma na celu pomoc czternastoletniemu Krystianowi Krajewskiemu, choremu na białaczkę. - Jest to bardzo ciekawa forma pomocy drugiemu człowiekowi. Ale przede wszystkim szczytny cel – mówi włodarz miasta nad Narwią.

Krystian do niedawna był uczniem Szkoły Podstawowej nr 10. Niestety z powodu choroby musiał przerwać edukację. Jak każdy nastolatek ma swoje zainteresowania i marzenia. W jego przypadku są to motocykle. Marzy o tym, aby w przyszłości mieć swój własny jednoślad i nim podróżować. Białaczkę wykryto u niego niespełna cztery miesiące temu. Chłopak przechodzi obecnie chemioterapię. Koszty leczenia nie są małe, a dodatkowo potrzebny jest też dawca szpiku, tzw. bliźniak genetyczny.

Akcję pomocy choremu czternastolatkowi zapoczątkowali Żaneta i Sławomir Matyjasiak. Małżeństwo po kilkuletnim pobycie w Belgii wróciło do Polski. Są młodymi ludźmi, pełnymi energii do działania. Chcą pomagać innym. Jak podkreślają pomysł zrodził się z potrzeby serca. - Krystiana poznaliśmy w szpitalu na oddziale onkologii, gdzie często przebywa nasz syn, chory na hemofilię. Wzruszyła nas cała jego sytuacja. Powiedzieliśmy sobie, że wszystko zrobimy, aby mu pomóc – mówi Żaneta Matyjasiak, organizatorka przedsięwzięcia i wolontariuszka fundacji "Pomóż Im".

Pomóc może każdy. Wystarczy upiec ciasto, a następnie przekazać je wolontariuszom fundacji. - Te ciasta trafią do restauracji, urzędów, szkół, różnych instytucji. Rozdajemy je ludziom w zamian za datek do naszej puszki – tłumaczy Matyjasiak. Choć pomysł zrodził się niedawno, to odzew jest ogromny. - Tylko na obecną chwilę na liście mamy już ponad 100 osób, a cały czas dołączają kolejne. To jest coś pięknego, że w tak krótkim czasie udało się poruszyć serca tylu ludzi – mówi wolontariuszka.

W przedsięwzięcie włączył się również łomżyński magistrat. Już dziś Prezydent Mariusz Chrzanowski symbolicznym odkrojeniem kawałka ciasta dokonał jego otwarcia, zaś w najbliższy wtorek 14 lutego od godz. 8.00 w holu Ratusza wystawione zostaną ciasta upieczone przez urzędników. Każdy będzie mógł przyjść, skosztować słodkich wypieków i jednocześnie wesprzeć czternastolatka. - Na początku tygodnia gościli u mnie organizatorzy akcji i zapytali: czy Urząd Miejski nie przyłączyłby się do niej? Nie wahałem się ani chwili, bo takie inicjatywy zawsze będę wspierał – mówi gospodarz miasta, który sam również zadeklarował upieczenie ciasta.

Nadzieja na to, że Krystian wróci do zdrowia jest coraz większa. Podczas inauguracji akcji "Łomża piecze ciasta dla Krystiana" organizatorzy otrzymali wiadomość, że znalazł się potencjalny dawca szpiku kostnego. Jeżeli to się potwierdzi, wówczas po przeprowadzonych badaniach, możliwy będzie przeszczep. Trzymamy kciuki!

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na fanpage: https://www.facebook.com/%C5%81om%C5%BCa-piecze-Ciasta-dla-Krystiana-216520775485333/.

2017-02-10 14:06 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED