Ojcowie kapucyni w nowej książce TPZŁ

Strona główna » Aktualności

Ojcowie kapucyni w nowej książce TPZŁ

Wydaje się, że byli tu zawsze. Ich brązowe habity, często długie brody i bose stopy w sandałach kojarzyły się nam zawsze z czymś dobrym, ciepłym, takim „swojskim”. Braciszkowie kapucyni. Kapucynki. Z dzieciństwa pamiętam jeszcze furmankę, która co roku zajeżdżała na nasze podwórko, a tata wrzucał na nią worek zboża i ze trzy worki ziemniaków... Któż z nas choćby raz w dzieciństwie nie odwiedził ich kościółka, by nasycić oczy urokiem figurek przesuwających się w pogodnym korowodzie bożonarodzeniowej szopki? I któż z nas zdaje sobie dziś sobie sprawę, że ci poczciwi zakonnicy zrośli się z łomżyńskim pejzażem już od 250 lat!?

W najnowszym wydaniu kwartalnika Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej WIADOMOŚCI ŁOMŻYŃSKIE obecny gwardian zakonu, O. Mirosław Ferenc pisze o historii zakonu. Ale do czytelników trafia właśnie najnowsze wydawnictwo Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej – książka napisana przez O. Jana Bońkowskiego, zatytułowana „250 lat Kapucynów w Łomży”. Książka jest jednym z głównych elementów jubileuszowych obchodów, które potrwają przez kilka najbliższych miesięcy. Otwiera ją część poświęcona historii naszego miasta oraz początkom zakonów i kościołów na tych terenach. Część zasadnicza rozpoczyna się kompendium wiedzy o fundacji kościoła i klasztoru. Dowiadujemy się z niej min., że kapucyni zostali sprowadzeni do Łomży w 1763 roku. 28 października tego roku biskup płocki Hieronim Szeptycki wyraził zgodę na osiedlenie kapucynów w Łomży, a decyzję w tej sprawie przypieczętował osobiście dwa lata potem sam król Stanisław August Poniatowski. Pierwsi kapucyni pojawili się w Łomży 2 lipca 1764 roku.

Książka – napisana  bardzo wartkim językiem – zawiera wiele nieznanych dotąd szczegółów z życia klasztoru i zakonników. Ojciec Jan prowadzi nas min. za klauzurę, przez chór zakonny, postulat, katakumby aż po zakonne ogrody. Znajdziemy tam wiedzę z czasów budowy obecnego klasztoru, kościoła i ołtarzy, życia zakonników za czasów cara, a także współczesnych wydarzeń. Wydawnictwo jest bardzo bogato ilustrowane. Zawiera min. zdjęcia wszystkich obecnych braciszków z łomżyńskiego klasztoru.

Nie ulega wątpliwości, że książka O. Jana Bońkowskiego będzie niezwykle interesującym elementem obchodów roku jubileuszowego w łomżyńskim klasztorze.

Autor O. Jan Bońkowski (76 l.) jest łomżyniakiem. Kapucynem został w 1955 roku, choć - jak sam mówi - kapucyńskie "szlify" zdobywał już od wczesnego dzieciństwa. Przez 20 lat służył Polakom na Białorusi, szczytnie zasługując się m.in. reaktywowaniu tam polskiego harcerstwa. Jest autorem kilku wydawnictw w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, wśród nich m.in. "Zapachniało masłem i... wolnością" (2011), "Nad Narwią, Newą i Niemnem" (2004), "Tropami druha "Huragana" (2008) i "Polskie wierszowanie" (2009). Dziś jest członkiem wspólnoty zakonnej przy ul. Krzywe Koło w Łomży.


tekst: TPZŁ/lomzyniacy.org

2014-04-01 11:09 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED