Partnerskie miasto ze Szwecji - łomżyniakom

Strona główna » Aktualności

Partnerskie miasto ze Szwecji - łomżyniakom

Alexander Vlaskamp – Prezes Zarządu SCANIA POLSKA, Kenneth Johnsson – Dyrektor ds Strategii Rozwoju SCANIA SZWECJA oraz Andrzej Jaworski – Dyrektor ds Sprzedaży SCANIA POLSKA podziwiali dziś Łomżę zza szyb „swojej” SCANII, wyprodukowanej w polskiej fabryce w Słupsku, a od dziś stanowiącej silne wsparcie bazy transportowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. Wcześniej Alexander Vlaskamp i Mieczysław Czerniawski w Ratuszu, w obecności Przewodniczącego Rady Miejskiej Macieja Borysewicza i Członka Zarządu Województwa Podlaskiego Jacka Piorunka, podpisali porozumienie o przekazaniu 22 nowiutkich, pachnących świeżą tapicerką autobusów mieszkańcom Łomży. Tak więc piątek, 15 kwietnia 2011 roku pozostanie datą historyczną, milowym krokiem w działalności łomżyńskiej firmy komunikacyjnej. To zdanie nie tylko jej dyrektora, Bogusława Szczecha, który w MPK pracuje 40 lat, a od wielu lat kieruje przedsiębiorstwem.

Komunikacja miejska została uruchomiona w Łomży z dniem 15 lipca 1969 roku. Pierwsze dwie linie, które obejmowały całe miasto obsługiwało wtedy pięć autobusów marki ,,SAN”.
Do dnia 30 czerwca 1989 r. komunikacja miejska działała w formie zakładu w strukturze organizacyjnej Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
Z dniem 1 lipca 1989 r. w wyniku podziału MPGKiM, utworzone zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji jako samodzielna jednostka gospodarcza, działająca w oparciu o status przedsiębiorstwa państwowego.
Z dniem 1 stycznia 1992r. MPK zostało przekształcone w zakład budżetowy i w takiej formie organizacyjno – prawnej funkcjonuje do chwili obecnej. Podstawowym zadaniem MPK było i jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców miasta w zakresie publicznego transportu zbiorowego.
Ponadto, w celu zwiększenia wpływów własnych, zakład świadczy usługi w zakresie reklamy i wynajmu autobusów.
Do obowiązków Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji należy także ustalenie tras poszczególnych linii autobusowych, rozkładów jazdy, okresowe badania napełnienia autobusów na poszczególnych liniach, kontrola biletów itd.
Obecnie MPK obejmuje 15 linii autobusowych, w tym 4 linie wybiegające poza granice miasta, obejmujące teren gmin: Łomża, Piątnica, Nowogród, Wizna. Miasto Łomża posiada z tymi gminami porozumienie międzygminne dotyczące realizacji zadań z zakresu zbiorowego transportu publicznego.
Łączna długość linii autobusowych wynosi 168 km. Rocznie autobusy MPK przewożą ok. 3.6 mln osób i przejeżdżają ok.1,75 mln tzw. wozokilometrów. W MPK pracuje obecnie 107 osób z tego 63 kierowców.
MPK sukcesywnie odnawia tabor. W latach 2000-2006 zakupiono 15 szt nowych niskopodłogowych autobusów marki Volvo w tym dzięki  udanym zabiegom o pozyskiwanie środków z zewnątrz 6 szt. z dofinansowaniem unijnym w ramach ZPORR i 3 szt z dofinansowaniem z PFRON.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów oraz zwiększenia zaufania do przewoźnika i podniesienia atrakcyjności komunikacji miejskiej od roku 2003 wyposażamy nowo zakupywane w system monitoringu (kamery, urządzenia zapisu obrazu).
Obecna struktura rodzajowa taboru:
Jelcz M 11   - 6 szt.
Jelcz M120   - 2 szt.
Autosan H9-35   -10 szt.
Volvo 7000   - 8 szt.
Volvo 7700   - 7 szt.
MPK posiada w sumie 33 sztuk autobusów. (Uwaga! przed dostawą Scanii).
W układzie komunikacji autobusowej obsługiwanej przez MPK znajduje się 113 przystanków. W ostatnich latach zakupiono 20 nowych przeszklonych wiat. Zostały one zamontowane na głównych ciągach komunikacyjnych Łomży.
Łomżyński projekt rozbudowy i modernizacji komunikacji miejskiej jest kontynuacją realizowanego w latach 2005-2006 ze środków Zintegrowanego  Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu transportowego Łomży i okolic – etap I” (etap I obejmował zakup sześciu ekologicznych autobusów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych; dotacja z EFRR wynosiła 4 049 973 PLN).
Obecnie środki na realizację inwestycji pozyskaliśmy z EFRR w ramach II Osi Priorytetowej Rozwój Infrastruktury Transportowej RPO WP. Umowę na dofinansowanie projektu podpisał Prezydent Miasta  z Zarządem województwa podlaskiego 29 stycznia 2010 r. Zgodnie z umową całkowity koszt inwestycji miał wynieść 30 058 535,04 PLN, przy czym wartość dotacji z EFRR to 12 218 838,79 PLN. Planowany termin zakończenia projektu to 30.06.2011 r.
Najważniejszym, długoterminowym celem projektu jest poprawa warunków rozwoju gospodarczego regionu poprzez rozbudowę i modernizację systemu transportowego Łomży i okolic.
Cel nadrzędny będzie osiągnięty poprzez zakup nowych autobusów, modernizację infrastruktury technicznej zajezdni, wdrożenie nowoczesnych rozwiązań elektronicznych w zakresie zwiększenia jakości użytkowania transportu publicznego i bezpieczeństwa oraz uruchomienie lub przedłużenie linii komunikacyjnych. Realizacja projektu zwiększy dostępność i zasięg komunikacji publicznej, wzmocni także atrakcyjność miasta jako ośrodka wzrostu gospodarczego, a w perspektywie zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego całego regionu.
W Łomży mieszka 64 tys. osób, a w gminach sąsiednich 28,5 tys. Miasto Łomża wraz
z sąsiadującymi gminami tworzy obszar funkcjonalny, na którym realizowane są usługi komunikacji miejskiej w myśl porozumienia zawartego między miastem Łomżą a tymi gminami. Łomża jest regionalnym węzłem komunikacyjnym, siedzibą wszystkich instytucji szczebla powiatowego, ośrodkiem szkolnictwa średniego i wyższego, tutaj znajdują się największe zakłady pracy. W Łomży znajduje się siedziba Urzędu Gminy Łomży.
W związku z tym celem projektu jest zwiększenie mobilności zawodowej i przestrzennej okolicznych mieszkańców, a co za tym idzie wzrost dostępności do rynku pracy i nauki poprzez usprawnienie komunikacji publicznej w Łomży oraz ułatwienie dojazdu z obszarów gmin ościennych.
Projekt obejmuje zadania:
Zakup 22 szt. autobusów niskopodłogowych przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych;
Przebudowa bazy (zajezdni) Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w  Łomży, przy ul. Spokojnej  9 (w tym: przebudowa i rozbudowa budynku hali obsługowo – naprawczej, przebudowa i modernizacja stacji paliw płynnych MPK, przebudowa układu komunikacyjnego zajezdni MPK, wykonanie odwodnienia na terenie bazy, tj. kanalizacji deszczowej wyposażonej w urządzenia do oczyszczania ścieków deszczowych);
Przebudowa pętli autobusowych przy ul. Przykoszarowej i przy ul. Nowogrodzkiej;
Rozbudowa systemu zarządzania, monitorowania, bezpieczeństwa i informacji (w tym: rozbudowa systemu zarządzania taborem; wdrożenie systemu monitoringu w autobusach; wdrożenie systemu bezpieczeństwa transportu publicznego - system łączności kierowcy z bazą i służbami porządkowymi, wprowadzenie systemu lokalizacji autobusów, system elektronicznej informacji pasażera); 
Wdrożenie systemu biletu elektronicznego;
Uruchomienie nowych linii autobusowych, przedłużenie lub modyfikacja części linii istniejących.
Zakup samochodu pomocy technicznej.
Główny ciężar realizacji projektu został przepisany Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji Zakład Budżetowy w Łomży, które jest własnością Miasta Łomża. Koordynatorem projektu został dyrektor MPK – Bogusław Szczech. Obsługa finansowa projektu i rozliczanie należy do Urzędu Miejskiego.
W dniu 19.04.2010 r. po przetargu została podpisana umowa na realizację zadania: Przebudowa zajezdni (bazy) MPK, przebudowa pętli autobusowych przy ul. Nowogrodzkiej i Przykoszarowej na wartość  4 269 967,44 zł brutto z terminem zakończenia robót 30.11.2010 r. Roboty objęte zadaniem zostały wykonane w terminie umownym. 16.11 2010 r. po przetargu została zawarta umowa na dostawę 22 szt. nowych autobusów Scania. Zakres zadania obejmuje również wyposażenie 15 szt Volvo w system monitoringu, informacji i łączności. Termin realizacji umowy do 30 kwietnia 2011 r.
W trakcie procedury przetargowej są pozostałe zadania tj. budowa systemu biletu elektronicznego oraz zakup samochodu pomocy technicznej. 
Aktualnie do wczoraj otrzymaliśmy 21 szt. autobusów Scania.

Łomża współpracuje ze szwedzkim Sodertalje od listopada 2007 r. Podczas dzisiejszego spotkania w Ratuszu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy z firmą SCANIA i z samym miastem. Okazją do dalszych rozmów i najparwdopodobniej podpsiania umowy o kontynuowaniuw współpracy będzie majowa wizyta w Sodertalje oficjalnej delegacji z Łomży pod pzrewodnictwem Preyzdenta Mieczysława Czerniawskiego.

 

 

2011-04-15 12:24 Opublikował: Administrator

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED