Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej w „Budowlance”

Strona główna » Aktualności

Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej w „Budowlance”

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Łomży odbyła się uroczystość obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, połączona z posadzeniem Dębu Pamięci i odsłonięciem Tablicy Pamięci. Uroczystego posadzenia dębu dokonali Dyrektor ZSTiO Artur Ciborowski oraz Nadleśniczy Dariusz Godlewski. Pamiątkową tablicę, wspólnie z dyrektorem Ciborowskim odsłonili: biskup Tadeusz Bronakowski i z-ca Prezydenta Łomży Mirosława Kluczek.

„Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców  w 1943r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.  Uroczystość w Zespole Szkól Technicznych i Ogólnokształcących miała przypomnieć i pogłębić wiedzę młodzieży na temat tragicznych wydarzeń  z okresu II wojny światowej. Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę kierownictwa sowieckiej partii komunistycznej z 5 marca 1940 r.,  policja polityczna – NKWD ZSRR – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

- Dąb który dzisiaj posadzimy i tablica pamiątkowa którą poświęcimy, będą żywym i materialnym dowodem naszej pamięci o dziedzictwie ofiar Katynia. Proszę was, byście pielęgnowali tę pamięć, aby mobilizowała ona was do codziennej pracy dla dobra Ojczyzny – mówił podczas uroczystości biskup Tadeusz Bronakowski. - Ten posadzony dzisiaj dąb jest także wspaniałym podziękowaniem. Dziękujemy wszystkim, których wielkie poświęcenie i tak wielka ofiara legły u podstaw wolnej Polski. Dlatego tak istotne jest, abyśmy docenili tych wielkich patriotów, ludzi niezłomnej wiary, szczerze oddanych Bogu, bliźniemu i Ojczyźnie. Oni oddali życie, byśmy my mogli się radować życiem w wolnej Polsce – powiedział biskup Tadeusz Bronakowski.

- Obowiązkiem naszym jest chylić czoła tym, którzy oddali za Ojczyznę i jej niepodległość to, co najcenniejsze, swoje życie,  Oddali życie za to, że byli Polakami i chcieli silnej, suwerennej Polski – mówił Poseł Lech Kołakowski. Podkreślał również, że pamięć ta ma służyć przyszłym pokoleniom, gdyż Polska będzie suwerenna i niepodległa tylko wtedy, jeżeli będziemy pamiętać o tych, którzy oddali swoje życie za niepodległość naszej Ojczyzny.

-  Pamięć tworzy naszą historię, buduje trwałość naszego kraju, ale również nas samych – mówiła zastępca Prezydenta Łomży Mirosława Kluczek. Zwracając się do młodzieży powiedziała: - Pamięć powinna wskazać właściwą drogę postępowania, pokazać wam, droga młodzieży, jak należy żyć, jak ważny jest pokój, szacunek do drugiego człowieka, wolność, prawo wyboru własnej drogi, jak ważna jest rodzina i jak ważny jest drugi człowiek. Te wartości powinny towarzyszyć wam młodzi, w całym, już wkrótce dorosłym życiu. Żebyśmy już nigdy nie musieli przeżywać takich tragedii...

Uroczystość, która odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących uświetnił program historyczno – poetycki w wykonaniu młodzieży szkolnej. Uczniowie prowadzący: Anna Mertens  i Rafał Buczyński  przybliżyli słuchaczom tło historyczne  zbrodni  katyńskiej. Wypowiedzi uczniów przeplatane były videoklipami wybranych  utworów Kaczmarskiego, Makowieckiego oraz utworami poetyckimi Herberta, Konarskiego, Wierzyńskiego w ekspresyjnym wykonaniu Anny Mertens, Eweliny Wolanowskiej, Magdy Frąckiewicz oraz Łukasza Zyska. Kulminacyjnym punktem uroczystości była projekcja filmu o Katyniu  w reżyserii Piotra Dziubińskiego i Roberta Reja „O pewnym brzasku”  oraz wykład dr Krzysztofa Sychowicza  z Oddziału IPN-u w Białymstoku  na temat sprawy katyńskiej i jej postrzegania w epoce PRL-u. Po prelekcji gościa  z IPN-u prowadzący  odczytali „Przesłanie Katynia”, a  Milena Boguska  wykonała z pasją utwór „Miejcie nadzieję..”
Na zakończenie programu poetycko-historycznego uczestnicy mogli obejrzeć wystawę IPN-u o tematyce katyńskiej oraz dokumentację fotograficzną wyjazdu uczniów do Katynia.

2013-04-12 13:50 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED