Mobilne planetarium Kopernika w łomżyńskiej Strefie SOWA

Strona główna » Aktualności

Mobilne planetarium Kopernika w łomżyńskiej Strefie SOWA

  • Mobilne planetarium Kopernika w łomżyńskiej Strefie SOWA
  • Mobilne planetarium Kopernika w łomżyńskiej Strefie SOWA
16 maja w Łomży będzie gościł Planetobus z Centrum Nauki. Wydarzenie, które odbędzie się w Strefie Odkrywania Wyobraźni Aktywności, działającej przy Akademii Łomżyńskiej wpisuje się w program XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Tego dnia wszyscy, którzy odwiedzą łomżyńską SOWĘ będą mogli wziąć udział w bezpłatnych pokazach planetarium. Ponadto będą mogli samodzielnie korzystać z interaktywnych eksponatów, a także zadawać pytania i eksperymentować z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik odkrywając tajniki kosmosu. Zajęcia z udziałem mobilnego planetarium są częścią programu Nauka dla Ciebie - wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik oraz Ministra Nauki.

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Planetobus z Centrum Nauki Kopernik przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by spotkać się z dziećmi i młodzieżą. I tak 16 maja pojawi się w Akademii Łomżyńskiej na zaproszenie tamtejszej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności z okazji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Te dwie przestrzenie – mobilnego planetarium i Strefy SOWA twórczo się uzupełniają, inspirują młodych ludzi do samodzielnego eksperymentowania i uważnych obserwacji pokazując świat nauki w przyjaznej formie.

Wszyscy możemy być astronomami! 

Ekipa Planetobusu będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca - Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.  

Co przywozi Planetobus? 

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o  średnicy 7 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Uczniowie i przedszkolaki zobaczą między innymi gwiazdozbiory: Psy Gończe, Warkocz Bereniki, Wolarz, Lew  i Mały Lwa. Zawarte w nich gwiazdy Cor Caroli, Kłos, Regulus oraz Arkur. Dodatkowo także galaktyki, takie jak WIR czy Sombrero.

Zaplanujcie dzień pełen odkryć!

Obserwacje nieba i podążanie szlakiem gwiazd i galaktyk warto połączyć z wizytą w rybnickiej Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, w której dzięki interaktywnym i angażującym eksponatom na wystawie, można zrozumieć zjawiska rządzące światem nauki i przyrody. Część Strefy zwana Majsternią pomoże odkryć w sobie konstruktora. Do Strefy SOWA zostały przeniesione najlepsze doświadczenia wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik, dlatego szczególnie cieszy, że mieszkańcy Łomży będą mieli okazję spędzić dzień pełen naukowych wrażeń dzięki wizycie w Planetobusie i Strefie SOWA.

Wspólny Program Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079. W roku 2024 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Fot.: Agata Steifer/Centrum Nauki Kopernik 

 

2024-05-15 14:49 Opublikował: Sylwia Marciniak

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED