Oświadczenie – pozorny sukces dziennikarskiej pomocy

Strona główna » Media » Sprostowania i polemiki

Oświadczenie – pozorny sukces dziennikarskiej pomocy

  • Oświadczenie – pozorny sukces dziennikarskiej pomocypismo, jakie w opisywanej sprawie wpłynęło do Prezydenta Łomży od Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej
24 listopada na portalu internetowym 4lomza.pl ukazał się, kolejny z cyklu artykuł, w naszym przekonaniu mający na celu stawianie w złym świetle zarówno władz miasta jak i pracowników podległych instytucji zajmujących się pomocą społeczną. Pomoc potrzebującym to priorytet władz miasta Łomży, czego wyraz dajemy w solidnej codziennej pracy, jak też realizacji przedsięwzięć, na które mieszkańcy miasta czekali od lat. Wymienić tu chociażby można uruchomienie Środowiskowego Domu Samopomocy dla upośledzonych w stopniu znacznym i głębokim, przekazanie nowego, wyremontowanego miejsca dla Ośrodka Rewalidacyjno-Opiekuńczego, złożenie wniosku na uruchomienie Centrum Integracji Społecznej i realizacja innych projektów, których celem głównym jest wspieranie, tych naszych mieszkańców, którzy najbardziej pomocy potrzebują.

Niestety artykuł pt. „Bez domu jest strasznie... Red. Czaban z TVN pokazuje, że można pomóc”, jest tylko smutnym przykładem, jak można czyjeś nieszczęście i problemy wykorzystywać dla realizacji swoich, niezrozumiałych w gruncie rzeczy celów. Jego autor Mirosław R. Derewońko opisuje, jak to dziennikarzowi ogólnopolskiej stacji telewizyjnej udało się w dwie godziny coś, co nie udało się miejskim urzędnikom przez lata. Z przykrością musimy stwierdzić, że to co barwnie zostało opisane, wielokrotnie proponowali wcześniej zarówno pracownik socjalny, jak i władze miasta.  

We wspomnianym materiale red. Derewońko opisuje, jak to red. Czabanowi z TVN24 udało się pewnej kobiecie z Łomży, mieszkającej w bardzo trudnych warunkach, zapewnić pokój w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Łomży. Między wierszami można przeczytać jednak, że taką możliwość w przeszłości proponowali jej miejscy urzędnicy, jednak kobieta dotychczas z tej pomocy skorzystać nie chciała. Jak  opisuje w swoim artykule red. Derewońko  dziennikarzom udało się namówić kobietę do pozostania w OIK-u. Już po ogłoszeniu „sukcesu” na portalu 4lomza.pl, kobieta zdecydowała niestety o opuszczeniu miejsca, gdzie miała zapewnione „czyste łóżko, dostęp do kuchenki i łazienki oraz sympatyczny personel” i powrocie do „domu w centrum miasta bez wody, kanalizacji i ogrzewania, za to z dziurawym dachem.” Jak oświadczyła, decyzję pobytu w ośrodku podjęła zbyt pochopnie na skutek sugestii innych osób. Pomimo namów psychologa do pozostania w Ośrodku, kobieta na to się nie zdecydowała. Tym samym zrezygnowała, już kolejny raz z pomocy, jaką mogła otrzymać ze strony miejskich instytucji.

To stanowi tylko dowód na brak kompletnego zrozumienia przez dziennikarza sytuacji i uwarunkowań osobistych kobiety. Jest to przykład bezprecedensowego braku liczenia się z wiedzą i posiadanymi informacjami, na temat podopiecznych pomocy społecznej, którymi dysponują pracownicy socjalni.

Szkoda, że w swoim tekście red. Mirosław R. Derewońko  zapomniał wspomnieć, o swoim zachowaniu, które z profesjonalnym nie ma nic wspólnego. Mamy na myśli krzyki pana redaktora na  korytarzu Ośrodka,  awanturnicze nastawienie i przerwanie rozmowy bohaterki artykułu z psychologiem (wcześniej rozmowę z psychologiem przerwał również dziennikarz TVN). Z pewnością takie zachowanie nie jest przejawem troski o stan kobiety. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że chodziło tylko o materiał budzący tanią sensację, szkoda że kosztem niewinnej, potrzebującej wsparcia osoby.

Zakończenia tej historii pan redaktor w swoim emocjonalnym tekście już nie umieścił. Jeszcze tego samego dnia nasza mieszkanka  opuściła na kilka godzin OIK i wróciła tam tylko po to, aby zrezygnować z dalszego w nim pobytu. Na nic zdały się namowy psychologa do pozostania. Pisemnie oświadczyła jedynie, że „decyzja pobytu w Ośrodku była podjęta zbyt pochopnie, na skutek sugestii innych ludzi”.

W tym momencie pragniemy wyrazić również nasze ubolewanie, że autor artykułu, mimo iż uzyskał taką informację od służb prasowych łomżyńskiego Ratusza, nie wspomniał o staraniach, jakie obecne władze Łomży czynią na rzecz poprawy sytuacji lokalowej w mieście. Widocznie nie pasowała do celu, który przyświecał panu redaktorowi, czyli stawiania w złym świetle Prezydenta Miasta.

Pragniemy poinformować, że dokładamy wszelkich starań by ten ogromny problem naszego miasta rozwiązać. W drugiej połowie przyszłego roku oddany zostanie do użytku budynek socjalny przy ulicy Kamiennej na 56 lokali mieszkalnych. Ponadto Prezydent Łomży skierował do Rady Miasta wniosek o zabezpieczenie w budżecie miasta środków na zakup budynku po byłym hotelu przy ulicy Wesołej 117, gdzie stworzymy około 65 mieszkań. W ten sposób w ciągu jednego roku powstanie więcej lokali mieszkalnych, niż miało to miejsce w ciągu ubiegłych dziesięciu lat łącznie.  Wybrano także najkorzystniejszą ofertę na opracowanie dokumentacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Rubinowej. Należy też pamiętać o staraniach, jakie czyni Prezydent Miasta, by w naszym mieście realizowany był rządowy program „Mieszkanie Plus”.

O tym, że sytuacja mieszkaniowa w Łomży jest trudna, nie trzeba nikogo przekonywać. Na dzień dzisiejszy w Referacie Spraw Lokalowych Urzędu Miejskiego znajduje się 835 podań (w tym 76 z bieżącego roku) złożonych przez osoby ubiegające się o komunalny lokal mieszkalny. Dodatkowo 162 osoby znajdują się na liście osób uprawnionych do najmu, utworzonej w 2015 roku (na tej liście znajduje się też kobieta opisywana w artykule). Wykonanie wyroków o eksmisji uprawniających do najmu lokalu socjalnego oraz bezdomnych wymaga zabezpieczenia kolejnych 92 lokali socjalnych i 5 pomieszczeń tymczasowych.

Na koniec warto podkreślić, że władze miasta muszą podejmować działania, mające na celu pomoc wszystkim osobom w potrzebie, a nie tylko tym, które być może najgłośniej krzyczą, ale potem z tej pomocy skorzystać nie chcą.

2016-11-28 14:52 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED