Vivat Książęce Gimnazjum nr 8!

Strona główna » Aktualności
593 lata temu Łomża stała się miastem

Vivat Książęce Gimnazjum nr 8!

15 czerwca 1418 roku Książę Mazowiecki Janusz I zwany Starszym przyjechał ze swoją siostrą - Księżną Anną do Łomży i dotychczasową osadę, mocą specjalnych przywilejów uczynił miastem. 593 lata później, 15 czerwca 2011 r. Prezydent Mieczysław Czerniawski ogłosił oficjalne rozpoczęcie przygotowań miasta: władz i mieszkańców, do 600. rocznicy nadania Łomży praw miejskich. Uczynił to podczas uroczystej ceremonii „chrztu” Publicznego Gimnazjum nr 8 imieniem Księcia Mazowieckiego Janusza I i przekazania sztandaru tej bardzo zasłużonej, nowoczesnej, placówce. Od dziś zatem w pejzażu oświatowym miasta funkcjonuje Gimnazjum Publiczne nr 8 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży. Łomża – zwłaszcza jak co roku przy okazji czerwcowych Dni Miasta - żyje historią, ale prezydent Czerniawski apelował, by najbliższe siedem lat poświęcić przede wszystkim na zmienianie warunków życia mieszkańców.

Uroczystości nadania PG  8  imienia rozpoczęły się Mszą św. w  Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Przewodniczył jej Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej, ks. bp Stanisław Stefanek. W homilii apelował zwłaszcza do uczniów, by z rycerskiej postawy swojego patrona czerpali wzór i zawsze wybierali dobro w postępowaniu.

 

Uroczystości w budynku gimnazjum rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy pamiątkowej i portretu Patrona. Aktu tego – oprócz Prezydenta Mieczysława Czerniawskiego – dokonał m.in. ks. prałat Jerzy Abramowicz, Kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski i Podlaski Kurator Oświaty, Jerzy Kiszkiel. Obraz jest dziełem art. plastyk Grażyny Podedwornej, która komentując swoje dzieło mówiła m.in.: - Patron gimnazjum nie może być starym człowiekiem, musi „wchodzić” w atmosferę szkoły, gimnazjaliści powinni go w miarę szybko akceptować. Uznałam też, że powinien to być przystojny, mądry mężczyzna, z niezbyt długą brodą...

 

W Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich, gdzie m.in. uczniowie PG 8 na co dzień budują swoją tężyznę fizyczną, zdobionej apelem: „Książę Januszu I,  ucz nas rycerskich cnót: odwagi, honoru, wiary, pokory, sprawiedliwości”, wielu przybyłych na uroczystość gości witała dyrektor PG 8, Halina Dąbrowska: - Na dzisiejszy dzień czekała cała cała społeczność szkolna. Pozostanie on na zawsze w naszych sercach i umysłach. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła będzie nosiła imię Księcia Janusza I Mazowieckiego. Realizację pomysłu nadania szkole patrona rozpoczęliśmy od szerokiej dyskusji wśród szkolnej społeczności. Propozycje kandydatów wraz z uzasadnieniem napływały od uczniów, nauczycieli i rodziców. W ramach akcji informacyjnej, biogramy proponowanych postaci zostały wyeksponowane na korytarzach szkolnych. Obszerny artykuł pt. „Akcja Patron” ukazał się na stronach szkolnej gazetki. Na godzinach wychowawczych, lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie toczyły się ożywione dyskusje. W czerwcu 2010 roku odbyło się głosowanie. Społeczność gimnazjum nr 8 postanowiła, że najodpowiedniejszym kandydatem na patrona naszej szkoły jest Książę Mazowiecki Janusz I - dobry i mądry gospodarz, człowiek rycerskiego honoru o nieskazitelnej uczciwości i sprawiedliwy. (...) Nadając Łomży w 1418 roku prawo miejskie chełmińskie książę Janusz potwierdził pod względem prawnym jej miejski charakter. Przywilej ten wprowadził oddzielny okręg sądowy i administracyjny. Uwolnił miasto od wszelkiej jurysdykcji urzędników książęcych, a co za tym idzie - od wszelkich ciężarów i danin na rzecz księcia, umożliwiając tym samym jego intensywny rozwój gospodarczy i kulturalny. Książę Janusz jest związany ze szkołą poprzez fakt jej lokalizacji na osiedlu, na którym nazwy wszystkich ulic nawiązują do czasów Księstwa Mazowieckiego. (...) Przyjęcie przez szkołę imienia to nowy etap w jej funkcjonowaniu. Zwłaszcza, jeżeli jest to taki patron jak nasz. Kojarzymy go z naszym miastem, naszą Małą Ojczyzną - Łomżą.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Borysewicz odczytał Uchwałę Rady Miejskiej nr 22 z 2 lutego 2011 roku, nadającą Publicznemu Gimnazjum nr 8 imię Księcia Janusza I. Przekazał ten dokument dyrektor Halinie Dąbrowskiej.

 

Przewodniczący Rady Rodziców i jednocześnie Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru, Waldemar Górski odczytał Akt Nadania Sztandaru: „Niech Sztandar ten  godnie reprezentuje Publiczne Gimnazjum nr 8 jako symbol najwyższych wartości patriotycznych”.
Fundatorzy Sztandaru dokonali akty nabicia pamiątkowych gwoździ na drzewiec. Następnie Prezydent Mieczysław Czerniawski przekazał Sztandar dyrektor PG 8 Halinie Dąbrowskiej, która odebrała go ze słowami: - Zapewniam, że Sztandar ten będzie podstawą do pracy wychowawczej w naszym gimnazjum. Dyrektor Dąbrowska przekazała Sztandar szkolnemu pocztowi sztandarowemu: - Drodzy uczniowie przekazuję Wam ten Sztandar; niech będzie otoczony powszechnym szacunkiem. Jest to symbol honoru, odwagi i najwyższego przywiązania do Ojczyzny.

 

Główny płat Sztandaru obrazuje haftowanego srebrną nicią orła w koronie na czerwonym tle. Drugi płat – na niebieskim tle w polu centralnym haftowana srebrną nicią pieczęć Księcia Janusza I Mazowieckiego oraz napisem wokół: „Publiczne Gimnazjum nr 8 im. Księcia Janusza Mazowieckiego I”.

 

Sztandar powstał w jednej ze specjalistycznych pracowni w Suwałkach. Jej właścicielka Krystyna Brzezińska powiedziała: - Z zaszczytem przyjęłam zlecenie usługi wyhaftowania sztandaru Publicznemu Gimnazjum nr 8 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży. Sztandar to sztuka, sztandar to dzieło, sztandar to historia Narodu Polskiego. Wręczony dziś sztandar to najwyższy i zaszczytny znak, to dar serca honorowych fundatorów, jest on wyrazem i symbolem moralnego szacunku i uznania. Nie ukrywam, że mocno bije mi serce, jestem cząstką swego życia związana z tym sztandarem. (...) Życzę pedagogom, uczniom, rodzicom dużo radości, samych pomyślnych dni, żeby ten zaszczytny znak prowadził do nowych osiągnięć twórczych, z sukcesami dla dobra młodzieży.

 

Wkrótce po ceremonii przekazania Sztandaru odbyło się pierwsze ślubowanie uczniów. Chór pod kierownictwem Ewy Urbanowskiej wykonał pieśń „Ciesz się Matko Polsko”.

 

Prezydent Mieczysław Czerniawski w okolicznościowym wystąpieniu powiedział m.in.: - Dzisiejsza uroczystość oficjalnie rozpoczyna cykl przygotowań do 600-lecia wydarzeń z 15 czerwca 1418 roku, kiedy to Książę Janusz I Mazowiecki specjalnym przywilejem wyniósł Łomżę do rangi miasta. Moim marzeniem jest, by rok 2018 był nie tylko okazją do uroczystości i spotkań o historycznym podłożu, choć te będą z pewnością również bardzo potrzebne i ważne. Chciałbym jednak, aby siedem lat, które przed nami, które dzielą nas od tej historycznej daty 15 czerwca 2018 roku, wypełniła solidna praca nad zmianą oblicza naszej Łomży. Tego oblicza, które każdego dnia rejestrują oczy mieszkańców, ale również oblicza, które każdego dnia odczuwa w sposób bezpośredni każda łomżyńska rodzina, każdy łomżyński dom. Mamy wielką szansę udowodnić, że nie roztrwoniliśmy dzieła  i marzeń Księcia Janusza I, że Łomża bez zarzutu wykorzystała historyczne przywileje, szanse i wyzwania, jakie niesie nam współczesność. Choćby były najtrudniejsze i wymagały niezwykłej determinacji. Wiem, że to ogromne wyzwanie, ale jestem też przekonany, że w zgodzie, w poszanowaniu różnic poglądowych, w szacunku dla drugiego człowieka, 600-lecie miejskości naszej Łomży, miejsca najbliższego sercu każdego z nas, będzie głęboko prawdziwym i radosnym świętem każdego łomżyniaka. Marzę o tym i życzę tego z głębi serca wszystkim moim współmieszkańcom (...) Dzisiejsze święto Publicznego Gimnazjum nr 8 to także okazja do refleksyjnego spojrzenia na ponad 10-letni dorobek nauczycieli, wychowawców i uczniów, tak dobrze służący Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Szkoła na trwałe, bardzo dobrze wpisała się w pejzaż naszego miasta. Świadczy to o ogromnej determinacji, z jaką dyrekcja, rada pedagogiczna, rodzice i uczniowie podejmują wyzwania codzienności  i w niezwykle efektywny sposób je realizują. Dziękuję Państwu za to z głębi serca i chylę czoła przed tą tak potrzebną w dzisiejszych czasach patriotyczną postawą - dodawał Prezydent Łomży.

 

Gratulacje i pozdrowienia przekazali także: Wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski, Starosta Łomżyński Lech Szabłowski, Podlaski Kurator Oświaty Jerzy Kiszkiel.


Uroczystość zakończyło wspaniałe widowisko historyczne, w którym wystąpiło kilkudziesięciu uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Fakty z historii Księstwa Mazowieckiego bardzo sprawnie i widowiskowo połączono z dawnymi tańcami, muzyką i pieśniami. Odtworzono m.in. dzień 15 czerwca 1418 roku, kiedy to nad Narew zjechał Książę Janusz I z Księżną Anną oraz dworem i odmienił losy Łomży... Była to niewątpliwie mądra, autentyczna uczta duchowa zwłaszcza dla tych, dla których przeszłość naszego miasta jest prawdziwą pasją. Szczere gratulacje i podziękowania dla Pani Dyrektor, Nauczycieli i Uczniów...

 

2011-06-16 12:53 Opublikował: Administrator

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED