To była rzeczowa dyskusja o rozwoju przedsiębiorczości

Strona główna » Aktualności

To była rzeczowa dyskusja o rozwoju przedsiębiorczości

Kilkudziesięciu przedsiębiorców odpowiedziało na zaproszenie Prezydenta Miasta Mieczysława Czerniawskiego i przyszło do ratusza na spotkanie pod hasłem „Bez tabu o przedsiębiorczości”. Właściciele firm z Łomży mówili o największych problemach, z jakimi spotykają się prowadząc działalność, proponowali rozwiązania, które mogłyby usprawnić im funkcjonowanie i wskazywali na potrzebę wzajemnej komunikacji. Uczestnicy dyskusji zgodnie zapowiedzieli, że liczą na kolejne spotkanie w takim gronie.

Dyskusję poprzedziła prezentacja prorozwojowych działań Miasta. – Podstawowym zadaniem Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej jest tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości, przygotowanie pewnych obszarów, jeśli chodzi o sferę inwestycyjną – mówił Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Wśród warunków, które sprzyjają rozwojowi firm, Prezydent wymienił inwestycje związane z budową dróg, uzbrajanie terenów inwestycyjnych, a zwłaszcza otwarcie w perspektywie najbliższych lat niemal 100 ha na cele inwestycyjne w rejonie ul. Meblowej. – Lata tej kadencji były latami pozyskiwania środków zewnętrznych – podkreślał Prezydent. Na realizację inwestycji Miasto pozyskało wysokie dofinansowanie unijne – od 72% w przypadku terenów inwestycyjnych  do 90% na zadania drogowe. Prezydent mówił również o bardzo atrakcyjnej ofercie lokowania inwestycji w podstrefie Łomża Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Wreszcie po wielu latach udało nam się uzyskać decyzję Rady Ministrów o powstaniu podstrefy Łomża Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na razie obejmuje ona dwa obszary – uzbrajane właśnie tereny przy ul. Ciepłej i uzbrojony kompletnie obszar przy ul. Spokojnej. - Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na sprzedaż sześciu nieruchomości przy ul. Spokojnej – podkreślił Prezydent Mieczysław Czerniawski, informując o odbytej tego dnia rozmowie z prezesem SSSE.  – Prezes SSSE zapewniał mnie, że trzech klientów jest już pewnych, że do tego przetargu przystąpi, są bardzo zainteresowani kupnem terenów pod inwestycje – podkreślił Prezydent Łomży dodając, że „jak najszybciej będziemy chcieli ogłosić przetargi na pozostałe tereny w ramach podstrefy”. Prezydent poinformował również przedsiębiorców o rozmowach, które prowadził z białostockimi oddziałami GDDKiA oraz RDOŚ na temat planów budowy obwodnicy Łomży. – Otrzymałem zapewnienie, że do maja raport środowiskowy zostanie uzupełniony, w maju powinna zapaść decyzja o wywieszeniu, po raz kolejny, na stronie internetowej projektu decyzji środowiskowej tak, aby jeszcze w tym półroczu decyzja środowiskowa dotyczą obwodnicy Łomży mogła być wydana – podkreślił Mieczysław Czerniawski.

Zastępca Prezydenta Łomży Beniamin Dobosz, zachęcając gości do merytorycznej dyskusji podkreślił, że aktywność przedsiębiorców, zwłaszcza łomżyńskich, może zaowocować i przynieść to, czego miasto najbardziej potrzebuje: poprzez wzrost przedsiębiorczości - wzrost liczby miejsc pracy. - Tereny inwestycyjne są niezwykle atrakcyjną perspektywą na lat kilkadziesiąt, ale to również w waszych rękach jest zagospodarowanie tego, co wokół tych ulic powstanie – mówił Zastępca Prezydenta. Podkreślił, że Miasto liczy na odpowiedź zwrotną. – Czekamy na Państwa opinie, co możemy poprawić i gdzie powinniśmy koncentrować nasze wysiłki, jakie działania powinniśmy dalej podejmować, aby wam ułatwiać życie – zaznaczył Beniamin Dobosz.

Przedsiębiorcy gratulowali władzom Miasta Łomży sfinalizowania starań, które doprowadziły do utworzenia w Łomży podstrefy SSSE jak również podjęcia działań związanych z tworzeniem nowych terenów pod inwestycje w rejonie ul. Meblowej. Pytali o plany dotyczące remontu ul. Wojska Polskiego, wskazywali na potrzebę reklamowania Łomży i lokalnych firm oraz stworzenia ewidencji specjalistów, firm, które byłyby znane ze swojej solidnej działalności. Pojawił się też pomysł utworzenia klastra budowlanego, który miałby skupiać przedstawicieli branży. Przedsiębiorcy pytali o możliwość zastosowania ulg podatkowych wobec firm w trudnej sytuacji, które nie chcą zamykać działalności. - Takie sprawy rozpatrujemy indywidualnie, oczywiście, stosujemy takie rozwiązania - zapewniał Prezydent Miasta. Jeden z przedsiębiorców zauważył, że warto tworzyć miejsca pracy dla zawodów zanikających. Pojawiły się też głosy dotyczące prowadzenia działalności na Starym Rynku, m.in. opłat dla właścicieli ogródków  piwnych. Jeden z przedsiębiorców informował o swoim pomyśle ustawienia karczmy, wskazał jednak na konieczność akceptacji pomysłu przez konserwatora zabytków. Nie brakowało turystycznych propozycji, chociażby na zagospodarowanie nieruchomości przy ul. Rybaki. Jeden z właścicieli firm sugerował, aby właśnie w pobliżu bulwarów stworzyć miejsce postoju i odpoczynku dla miłośników caravaningu. A o tym, że warto zatrzymać się w naszym mieście, mogłyby informować dwustronne billboardy zapraszające do Łomży. Pomysłów było wiele. Ostatecznie wszyscy goście spotkania przyznali, że najważniejsze jest tworzenie „jednolitego frontu”, dobrego wizerunku miasta, co w dużej mierze zależy również od dobrych informacji wychodzących spod dziennikarskiego pióra. Podkreślano też ogromną rolę dobrej komunikacji – także między przedsiębiorcami i urzędem.

Naczelnik Centrum Inwestora Jerzy Lipiński przypomniał o zakładce „biznes” na www.lomza.pl, o tworzonej przez COI bazie lokalnych przedsiębiorców, zachęcał do odwiedzin w pok. 124 Urzędu Miejskiego, w którym działa COI  i wysyłania maili na adres: coi@um.lomza.pl. Propozycją ratusza jest uruchomienie newslettera dla przedsiębiorców.

2014-03-24 15:06 Opublikował: Anna Księżyk-Chojnacka

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED