Dworzec na miarę XXI wieku prawie gotowy

Strona główna » Informacje praktyczne » Dworzec Autobusowy

Dworzec na miarę XXI wieku prawie gotowy

Dworzec na miarę XXI wieku prawie gotowy
Centrum Przesiadkowo - Komunikacyjne foto Kamil Brzostowski
Kończą się prace związane z budową Miejskiego Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego w Łomży. Z nowego dworca autobusowego podróżni będą mogli korzystać już w lipcu br.

Początkowe problemy z wyłonieniem wykonawcy inwestycji spowodowały, że zadanie zostało podzielone na części. Pierwsze roboty związane z budową Miejskiego Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego w rejonie ulic Dworcowej, Sikorskiego i Al. Legionów w Łomży udało się rozpocząć w połowie sierpnia 2018 roku. Obejmowały one prace rozbiórkowe na terenie dworca oraz budowę sieci elektrycznych i teletechnicznych, a także kanalizacji deszczowej i wodociągu. Oddano wówczas parking wybudowany przez MPGKiM przy ul. Dworcowej wzdłuż torów kolejowych, na którym od 1 czerwca ub.r. znajduje się dworzec tymczasowy. Rok temu rozpoczęło się wykonywanie konstrukcji stalowej budynku i peronów wraz z falującym, szklanym zadaszeniem w kolorze niebieskim, mającym symbolizować rzekę Narew. Jego budowa została ukończona w grudniu ub.r. Obecnie trwają prace wykończeniowe w budynku dworca, a ich termin zakończenia to 30 czerwca br. Wówczas odbędą się odbiory techniczne, po których obiekt będzie mógł zostać udostępniony podróżnym.

Miejskie Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjne zajmuje powierzchnię około 3 tys. m2 i będzie dostosowane do potrzeb XXI wieku. Tworzy je węzeł przesiadkowo – komunikacyjny z ośmioma  stanowiskami dla autobusów dalekobieżnych, pięcioma stanowiskami dla komunikacji o zasięgu lokalnym oraz szklane zadaszenie dworca o konstrukcji stalowej. W ławkach przy peronach będą umieszczone ładowarki USB i gniazda 220 V. Na terenie dworca powstaje parterowy budynek o konstrukcji stalowej z poczekalnią, kasami biletowymi i dyspozytornią. W ramach inwestycji powstała również droga o szerokości 6 metrów, biegnąca wzdłuż Hali Targowej, łącząca ul. Dworcową z ul. Sikorskiego. Wykonano także podniesienie poziomu ciągów komunikacyjnych przy pawilonach handlowych oraz wymieniono ich nawierzchnię.

Choć inwestycja realizowana jest ze środków budżetu miasta, to władze Łomży starają się pozyskać na nią dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu pn. „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”. Wniosek w tej sprawie został złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a jego rozstrzygnięcie planowane jest latem.

2020-05-15 11:55 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED