Pół wieku komunikacji miejskiej w Łomży

Strona główna » Aktualności

Pół wieku komunikacji miejskiej w Łomży

Łomżyńska komunikacja miejska świętuje 50-lecie funkcjonowania. Jubileusz stał się okazją do wręczenia okolicznościowych medali, odznaczeń i tytułów. Obchody połączone zostały z dwudniowym posiedzeniem Komisji Promocji Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.

W okolicznościowym przemówieniu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podziękował wszystkim, którzy przez 50 lat przyczynili się do rozwoju komunikacji miejskiej. - Od dziesięcioleci jest ona niezwykle istotnym elementem naszego miasta, bez którego trudno sobie wyobrazić jego funkcjonowanie. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji to firma, z której łomżanie mogą być dumni – mówił prezydent przypominając, że w przyszłym roku MPK zostanie przekształcone z zakładu budżetowego w miejską spółkę. Będzie to stanowiło szansę do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa oraz pozwoli w najbliższych latach wprowadzić bezpłatne przejazdy dla wszystkich mieszkańców. – Mamy już darmowe przejazdy dla seniorów, a od października również dla dzieci i młodzieży uczącej się w łomżyńskich szkołach. Są to działania pozytywnie odbierane przez nasze społeczeństwo - mówił prezydent dodając, że wspólnie z dyrektorem oczekuje na dobre wieści z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w sprawie dofinansowania wymiany taboru autobusowego na jeszcze nowocześniejszy niż jest obecnie.

Życzenia i gratulacje dyrekcji i pracownikom MPK przekazali również posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. W imieniu marszałka województwa podlaskiego życzenia przekazał zastępca dyrektora biura marszałka Juliusz Jakimowicz, a w imieniu radnych sejmiku jego przewodniczący Bogusław Dębski. Okolicznościowe gratulacje przekazała również Dorota Kacprzyk, prezes Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.

Dyrektor MPK przypomniał, że za początki funkcjonowania komunikacji miejskiej w Łomży uważa się datę 15 lipca 1969 roku, kiedy zostały uruchomione dwie linie autobusowe obejmujące całe miasto i obsługiwane przez 5 autobusów. - Nasza historia to przede wszystkim ludzie, pracownicy i pasażerowie oraz władze, które decydowały o tym, w jakim kierunku i zakresie rozwijał się transport zbiorowy. Od początku jego istnienia w Łomży, w tej branży przewinęło się prawie 500 osób, co pokazuje, że w komunikacji była mała rotacja pracowników – powiedział dyrektor Janusz Nowakowski podkreślając dobre warunki pracy w łomżyńskim MPK.

Uroczystość była okazją do wręczenia różnego rodzaju nagród i odznaczeń. Złotymi Medalami Prezydenta RP za Długoletnią Służbę uhonorowani zostali: Szczepan Baczewski, Mirosław Białobrzeski, Jan Borawski, Mirosław Brzeziak, Tadeusz Chaberek, Tadeusz Chrzanowski, Jarosław Galiński, Franciszek Gałązka, Robert Gątarski, Mirosław Janczewski, Hanna Kossakowska, Tadeusz Modzelewski, Sławomir Niedźwiedzki, Zbigniew Ostrowski, Halina Pawelczyk, Andrzej Petkowski, Krzysztof Prusiński, Jolanta Świerszcz, Waldemar Węgrowski, Wiesław Zalewski, Krzysztof Zaremba.
Medalami Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej za wieloletnią pracę na rzecz komunikacji miejskiej odznaczeni zostali: Sławomir Dymnicki, Andrzej Gawrych, Jan Górski, Waldemar Jarosik, Paweł Kowalewski, Sławomir Szczech, Zbigniew Świderski.
Przez dyrekota MPK i prezydenta Łomży przyznane zostały również tytuły Przyjaciela Komunikacji Miejskiej.

Uroczystość odbywającą się w Kinie Millenium uświetniły występy artystyczne Aleksandry Śledziewskiej, Adama Kalinowskiego oraz Michała Sawickiego z synem. Obchodom jubileuszu 50-lecia komunikacji miejskiej w Łomży towarzyszą dwudniowe obrady Komisji Promocji IGKM w Hotelu Belfort w Piątnicy.

2019-10-03 15:50 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED