W połowie lipca Agencja Narodowa zatwierdziła do dofinansowania projekt zatytułowany „AID Ready – AI-Powered Disaster Preparedness Training for VET Learners” w ramach działania Partnerstwa na rzecz współpracy w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego (KA220-VET). Przyznana kwota dofinansowania wynosi 250 tysięcy euro. Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Celem zadania jest zwiększenie gotowości na wypadek katastrof poprzez wyposażenie uczniów kształcenia i szkolenia zawodowego, trenerów oraz służb ratunkowych w narzędzia szkoleniowe oparte na sztucznej inteligencji, co pozwoli wszystkim służbom ratunkowym na dostęp do tych samych informacji w tym samym czasie. Umożliwi to skoordynowane działania w sytuacjach kryzysowych i wzmocni zdolności reagowania na nie.
- W swojej kilkunastoletniej pracy w samorządzie terytorialnym spotykałem się z różnego rodzaju sytuacjami kryzysowymi, często trudnymi do przewidzenia. W związku z tym cieszę się, że dzięki realizacji tego projektu będziemy w stanie przygotować się na możliwość wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, co pozwoli na podejmowanie szybszych i lepiej skoordynowanych działań. Taki zamiar przyświecał nam przy opracowywaniu tego projektu i poszukiwaniu możliwości jego sfinansowania, gdyż bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest priorytetem – informuje zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski.
Przedsięwzięcie przewiduje szereg działań takich jak konsultacje eksperckie, opracowanie materiałów szkoleniowych, testy pilotażowe, webinary dla interesariuszy oraz Międzynarodowe Wydarzenie Upowszechniające, mające na celu maksymalizację wpływu i trwałości rezultatów. Powstanie także kompleksowa cyfrowa platforma szkoleniowa, łącząca symulacje katastrof oparte na sztucznej inteligencji z narzędziami do reagowania w czasie rzeczywistym. Projekt dostarczy kilkunastu scenariuszy katastrof, narzędzie oceny oparte na AI oraz wielojęzyczne moduły szkoleniowe. Rezultatem będzie poprawa koordynacji w reagowaniu kryzysowym, doskonalenie umiejętności podejmowania decyzji przez służby ratunkowe oraz stworzenie trwałego, opartego na technologii narzędzia szkoleniowego. Szczegółowy harmonogram działań będzie znany po podpisaniu umowy na dofinansowanie.