Dyplomaci zainaugurowali rok

Strona główna » Aktualności

Dyplomaci zainaugurowali rok

Dyplomaci zainaugurowali rok
Prezydent Łomży z wicemarszałkiem województwa podlaskiego Stanisławem Derehajło oraz wiceprezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku Włodzimierzem Ciesłowskim
  • Dyplomaci zainaugurowali rokStoisko województwa podlaskiego cieszyło się jak zawsze sporym zainteresowaniem
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wziął udział w organizowanym co roku przez Krajową Izbę Gospodarczą "Dyplomatycznym Otwarciu Roku". Uroczyste spotkanie ambasadorów akredytowanych w Polsce, przedstawicieli rządowych i samorządowych oraz przedsiębiorców odbyło się w czwartek 17 stycznia w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie i było doskonałą promocją województwa podlaskiego, w tym Łomży.

Doroczne wydarzenie organizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą zgromadziło ponad 400 gości, w tym ponad 100 zagranicznych dyplomatów. Było okazją do podsumowań, ale także rozmów o prognozach i szansach gospodarczych dla Polski, Europy i świata. - To był bardzo dobry rok dla polskiej gospodarki. Eksport towarów w ubiegłym roku zamknął się kwotą 214 mld euro i był o 6 proc. wyższy w porównaniu z poprzednim – podkreślał Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. - Sprzedaż sięgnęła 58 mld euro i okazała się wyższa w stosunku do 2017 o 11 proc. Transport, turystyka, usługi wspomagające biznes, to nasze specjalności. Rośnie otwartość naszej gospodarki na świat – dodawał.

- Polska gospodarka jest też championem, jak wielu polskich sportowców, nie tylko na poziomie europejskim, ale też światowym – użył metaforycznego porównania minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, nawiązując przy okazji do miejsca w jakim odbywało się "Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2019". - Miniony rok był jednym z najlepszych w okresie prawie trzydziestoletniej transformacji. Mieliśmy w nim silny wzrost gospodarczy, który wiemy już, że zakończy się w okolicach 5 proc. A prognostyki na przyszłość są też dobre – dodawał szef resortu, odczytując list od premiera polskiego rządu Mateusza Morawieckiego skierowany do polskich przedsiębiorców.

Każdego roku na "Dyplomatycznym Otwarciu" przedstawiane są walory trzech województw. Szerokiemu gronu zostało zaprezentowane podlaskie, podkarpackie i kujawsko-pomorskie. - Podlasie to centrum Europy, które rozwija się bardzo dynamicznie i szybko. Podlasie to również brama na Wschód. To region zielony, obszary przyrodnicze z odnawialnymi źródłami energii. Ale to przede wszystkim rolnictwo na coraz wyższym poziomie. To kultura także kultura. Kręgosłupem inwestycyjnym Podlasia są uczelnie wyższe powstające w większych miastach. Obok Białegostoku, dynamicznie rozwijają się Łomża i Suwałki – opisywał walory województwa podlaskiego Stanisław Derehajło.

Oprócz tego, tradycyjnie już, nie zabrakło stoiska województwa podlaskiego, na którym dominowały drobne gadżety i przede wszystkim regionalne smakołyki. - Cieszę się, że po raz klejny mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu i porozmawiać o naszym mieście z ambasadorami z zagranicy, przedstawicielami rządu czy przedsiębiorcami. Takie spotkania są bardzo ważne, bo jest wymiana doświadczeń, są też okazją do nawiązywania ciekawych kontaktów – podsumowuje wyjazd do Warszawy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski dziękując za współpracę z Izbą Przemysłowo-Handlową w Białymstoku i jej prezesem Witoldem Karczewskim, który z powodu choroby nie wziął udziału w uroczystości.

2019-01-18 19:45 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED