Darmowe "empeki" dla uczniów. Bezpłatna komunikacja dla wszystkich?

Strona główna » Aktualności

Darmowe "empeki" dla uczniów. Bezpłatna komunikacja dla wszystkich?

Darmowe
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w "empeku" retro podczas święta komunikacji
  • Darmowe Pałac Prezydencki, 26 lutego 2018 roku. Uroczystość wręczenia certyfikatów X edycji konkursu "Pracodawca przyjazny pracownikom". Wśród 27 laureatów znalazło się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży.
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski chce, aby od przyszłego roku kalendarzowego uczniowie łomżyńskich szkół jeździli bezpłatnie komunikacją miejską. Docelowo "empeki" mają być darmowe dla wszystkich mieszkańców już w drugim półroczu 2019 roku. Wiąże się to też z przekształceniem ZB MPK w spółkę miejską.

Od tej kadencji samorządu bezpłatnie jeżdżą już seniorzy po 60. roku życia. Było to jednym z punktów kampanii wyborczej prezydenta Mariusza Chrzanowskiego w wyborach samorządowych w 2014 roku. Teraz włodarz chce, aby z takiej możliwości od 1 stycznia 2019 roku skorzystały dzieci i młodzież szkolna uczące się w naszym mieście. - Chcę aby, Łomża była miastem przyjaznym do życia dla rodzin, które tu już mieszkają, ale również zachęcić osoby z zewnątrz do osiedlenia się nad Narwią – mówi Mariusz Chrzanowski, który w ramach polityki prorodzinnej wprowadził już wcześniej samorządowe becikowe czy dokonał licznych modernizacji w placówkach oświatowych. Jak podkreśla bezpłatne przejazdy dla uczniów dałyby możliwość zaoszczędzenia rodzicom środków w budżecie domowym, które mogliby przeznaczyć na inne potrzeby dla swoich dzieci.

Na tym jednak nie koniec, bo w planach na przyszły rok jest również, aby wszyscy mieszkańcy korzystali z bezpłatnego podróżowania miejskimi autobusami. Aby tak się stało zakład budżetowy, jakim jest łomżyński MPK musiałby zostać przekształcony w spółkę miejską. Zrobiona jest już analiza, z której wynika zasadność przekształcenia oraz wprowadzenia darmowych biletów. O bezpłatnej komunikacji miejskiej dla mieszkańców prezydent Mariusz Chrzanowski mówił już od dłuższego czasu. - Zwiększy to na pewno mobilność mieszkańców. Dodatkowo, im więcej osób będzie korzystało z autobusów, tym mniej będzie korków, spalin, co przełoży się  na czystsze powietrze – tłumaczy prezydent Mariusz Chrzanowski. Dodać należy, że włodarz Łomży podjął już kilka wcześniejszych działań mających na celu poprawę powietrza w mieście. To między innymi wprowadzenie w tym roku komunikacji rowerowej ŁoKeR, która cieszy się ogromną popularnością czy wygospodarowanie w budżecie miasta 300 tys. zł na wymianę starych pieców węglowych dla mieszkańców.

Mariusz Chrzanowski dodaje, że bezpłatne przejazdy dla wszystkich lub pewnych grup mieszkańców stają się powoli standardem usług miejskich świadczonych przez samorządy. Przykładów nie trzeba daleko szukać, bo takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje w sąsiedniej Ostrołęce. - Zamierzam zabezpieczyć w przyszłorocznym budżecie miasta środki na bezpłatną komunikację dla dzieci i młodzieży – zapowiada prezydent. Do współpracy chce zaprosić także wójtów i burmistrzów z sąsiadujących z Łomżą gmin. - Gdyby w projekt zaangażowały się gminy, to każdą z nich kosztowałoby to 200-300 tysięcy złotych – szacuje dyrektor ZB MPK Janusz Nowakowski. Wylicza, że na bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich mieszkańców potrzeba łącznie dodatkowych 2,6 mln zł. Z kolei jej wprowadzenie tylko dla uczniów kosztowałoby 1,6 mln zł.

Dyrektor Janusz Nowakowski podkreśla, że przekształcenie zakładu w spółkę miejską i wprowadzenie w niedalekiej perspektywie bezpłatnych przejazdów dla wszystkich mieszkańców przyniesie wymierne korzyści. Oprócz kwestii ekonomicznych dla łomżan oraz wzrostu ich mobilności może to mieć integrujący wpływ na członków lokalnej wspólnoty samorządowej. - Zakładamy, że odciąży to ruch drogowy, będzie mniej stłuczek i więcej miejsc parkingowych – mówi, dodając, że od przyszłego roku przedsiębiorstwo musiałby kupić około 40 kas fiskalnych, co niesie wydatki rzędu 300 tysięcy złotych. Ponadto naliczana jest 7-procentowa prowizja dla dystrybutorów biletów. Nowa spółka miałaby możliwość pozyskiwania również dodatkowych środków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, np. własna stacja paliw. - Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł prezydenta – zaznacza Janusz Nowakowski.

Miasto Łomża poszukuje także alternatywnych rozwiązań na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. W ubiegłym roku jako pierwszy samorząd w kraju przystąpiło do programu elektromobilności. A niebawem ma dojść do podpisania listu intencyjnego z prezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W ramach współpracy ze spółką skarbu państwa po łomżyńskich ulicach mają jeździć autobusy napędzane gazem ziemnym. W planach jest także budowa nowego źródła doładowania gazowego (CLG i CNG). Może to otworzyć także nowe możliwości nie tylko dla transportu zbiorowego, ale i posiadaczy samochodów osobowych. - Rozważamy różne warianty, szukamy bowiem najlepszych rozwiązań dla naszych mieszkańców – podkreśla prezydent Mariusz Chrzanowski i dodaje, że innowacyjne technologie mają przyczynić się do stworzenia sieć nowoczesnej i przyjaznej komunikacji miejskiej.

Działania podejmowane w ZB MPK w Łomży dostrzegane są również w kraju. W lutym tego roku w Pałacu Prezydenckim przedsiębiorstwo otrzymał certyfikat X edycji konkursu "Pracodawca przyjazny pracownikom". W Pałacu Prezydenckim statuetkę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał dyrektor Janusz Nowakowski. - Ta nagroda jest efektem pracy wszystkich ludzi, którzy tworzą nasze przedsiębiorstwo. Jest potwierdzeniem pewnych standardów – mówił. Uczestniczący w wydarzeniu na Krakowskim Przedmieściu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślał, że jest dumny z MPK-a, które stawia na pierwszym miejscu dobro pracownika.

2018-08-27 17:45 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED