Donata Godlewska profesorem Wyższej Szkoły Agrobiznesu

Strona główna » Aktualności

Donata Godlewska profesorem Wyższej Szkoły Agrobiznesu

Wybitna łomżynianka honorowy tytuł otrzymała podczas inauguracji nowego roku akademickiego w WSA. Na uroczystość przybyła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbara Kudrycka. W imieniu samorządu Łomży gratulacje Donacie Godlewskiej składała Zastępca Prezydenta Miasta, Mirosława Kluczek oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Maciej Borysewicz.


Wyższa Szkoła Agrobiznesu przyznała Donacie Godlewskiej honorowy tytuł profesora za ogromny dorobek badawczy i publicystyczny poświęcony Łomży i ziemi łomżyńskiej, za patriotyzm, umiłowanie małej Ojczyzny, wybitne zasługi dla kultury polskiej i regionu oraz za  szczere poświęcenie się pracy drugiemu człowiekowi – wyliczał rektor WSA, prof. Roman Engler. Wcześniej laudację wygłosił prof. Adam Dobroński. – Pani Donata Godlewska, to moja była nauczycielka, uczyła mnie archiwistyki, tłumaczyła mi jakim to fenomenem jest Łomża, skąd bierze się jej geneza i owa wielkość – mówił prof. Dobroński. Przypomniał bogaty dorobek naukowy honorowej obywatelki Łomży i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, która jest m.in. autorką swoistych „elementarzy historycznych dla Łomży” - spisała dzieje miasta od czasów najdawniejszych do rozbiorów, które były trzykrotnie wydawane dzięki TPZŁ. -Ta jej monografia Łomży, to książka wielce osobliwa, rzetelna, ale jest to także taki almanach łomżyński, gdzie są i pieśni i opowieści i przekazy tradycji. Czytając tą książkę nie można nie zachłysnąć się tą sławą Łomży dawnej, to książka o wielkiej Łomży, o Mazowszu łomżyńskim – mówił prof. Adam Dobroński. Przypomniał działalność Donaty Godlewskiej na rzecz archiwum łomżyńskiego.
- Ona przywróciła temu miastu archiwum, to coś więcej niż instytucja jedna z wielu, która gromadzi akta. Właściwie archiwum w Łomży było pierwszą placówką badawczą, która w Łomży się pojawiła. Tam żeśmy wręcz pielgrzymowali i tam znajdowali wspaniałą poradę i tyle bogactwa. To archiwum zostało doprowadzone do wyśmienitości m.in. poprzez opracowanie inwentarzy, Pani Donata opracowała ich pewnie co najmniej 50, były tam akta miasta, szkół, parafii, sądów, nie tylko Łomży, ale także regionu łomżyńskiego – wyliczał dorobek Donaty Godlewskiej prof. Adam Dobroński.

Zastępca Prezydenta Miasta Łomża i przewodniczący Rady Miejskiej przekazali Donacie Godlewskiej gratulacje, życzenia oraz panoramę Łomży. Następnie studenci pierwszego roku WSA złożyli ślubowanie. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Roman Kuźniar, doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu rozpoczyna nowy rok akademicki z poszerzoną ofertą edukacyjną. Na uczelni ruszył nowy kierunek: bezpieczeństwo wewnętrzne oraz studia magisterskie drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

2011-10-02 13:47 Opublikował: Anna Sobocinska

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED