„Panny Wyklęte” na Święcie Wojska Polskiego

Strona główna » Miasto » Wydarzenia na Starym Rynku

„Panny Wyklęte” na Święcie Wojska Polskiego

„Panny Wyklęte” na Święcie Wojska Polskiego
Kasia Kowalska podczas koncertu "Panny Wyklęte"
Koncert „Ku Pamięci i Nadziei” odbył się 15 sierpnia na Starym Rynku w Łomży. W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego wystąpiły zespoły MadeBee i Bethel, a punktem kulminacyjnym był występ wokalistek w ramach projektu „Panny Wyklęte”. – Po dzisiejszym dużym zainteresowaniu już od pierwszego występu widać, że jest to dobry trend, który należy kontynuować – mówił obecny na Starym Rynku Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Zdaniem Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego świętować można na różne sposoby. - Z rana odbywają się uroczystości, później odprawiana jest Msza św. w intencji Ojczyzny, a wieczorem ukłon w stronę młodego pokolenia. Ale jak widać po osobach, które uczestniczą w dzisiejszym koncercie, przybyli przedstawiciele zarówno tego młodszego jak i starszego pokolenia – mówił Prezydent podkreślając, że wprowadzoną w tej kadencji formę świętowania zamierza dalej kontynuować.

Pierwszy na scenie zaprezentował się łomżyński zespół MadBee. Po mocnych blues-rockowych riffach nastąpiła zmiana rodzaju muzyki. Na półtorej godziny w rytmy reggae publiczność wprowadził zespół Bethel. Tuż po godzinie 21 miał miejsce punkt kulminacyjny, czyli występ projektu „Panny Wyklęte”.
Jego pomysłodawca Dariusz Malejonek podkreśla, że stworzenie tego przedsięwzięcia wynikało z potrzeby serca. - Pomyśleliśmy, że trzeba dać młodym ludziom jakąś dawkę takiej historii prawdziwej, ale nie suchej, tylko historii o bohaterach, o ludziach którzy oddali swoje życie, byśmy mogli być tu teraz, rozwijać swoje talenty, robić to co kochamy, po prostu żyć pełnią. Oni oddali swoje życie za nas, dlatego myślę, że to jest nasz obowiązek, żeby tę historię wskrzeszać, ale w taki sposób, żeby to było atrakcyjne też dla młodych ludzi – mówił Dariusz Malejonek wskazując, że tej historii w szkołach jest mało, ale wyrażając również nadzieję, że ten trend się teraz odwróci.

Jako pierwsza zaprezentowała się Marcelina z utworem „Nierelany”. W późniejszej części koncertu wykonała również utwory „Prawem wilka” oraz „Historie zagubione”. Kolejna była Mona z piosenkami „Siła” oraz „Janina”. Wystąpiła również Kasia Malejonek z utworami: „Gołębie serce”, „Jedna chwila” i „Noc” (wykonanym wspólnie z Dariuszem Malejonkiem). Zespół Dziewczyny zaprezentował „Tułacze” oraz „Byś wolnym był”, a Anna Witczak-Czerniawska „Tam gdzie nie ma słów” i „Bogurodzicę”. Najbardziej znaną wokalistką, która wystąpiła w Łomży była Kasia Kowalska. Zaśpiewała ona piosenki „Niezłomni” oraz „Wstań i walcz”.  
- Gdy usłyszałam o projekcie „Morowe Panny” Darka Malejonka i przesłuchałam tę płytę, to bardzo mi się spodobała ta koncepcja śpiewania utworów o tak trudnych i bardzo intymnych tematach w bardzo kobiecy sposób. Liczyłam, że z którąś kontynuacją projektu Darek do mnie zadzwoni. Stało się to przy kolejnej płycie, za co jestem bardzo wdzięczna – mówiła Kasia Kowalska nie ukrywając, że decyzję o udziale w projekcie podjęła również z myślą o swoim tacie. – Przeżył on wojnę, jest wielkim patriotą i wydawało mi się, że mój udział w takim projekcie sprawi mu dużą radość. I tak jest. Tata mimo, iż jest po drugim udarze, to trzyma za mnie kciuki i jest na pewno bardzo wzruszony. Dla mnie to jest też takie emocjonalnie duże wyzwanie. Absolutnie nie robiłam tego w kategoriach, żeby się gdzieś tam pokazać, tylko po prostu jest to dla mnie takie głębokie – mówiła Kasia Kowalska, która na koncert do Łomży przyleciała ze Stanów Zjednoczonych po dłuższej nieobecności w Polsce.  - Tak naprawdę powinnam spać, ale siłą którejś tam kawy trzymam się na nogach. Ale nie mogło mnie tutaj nie być,  także cieszę się że dojechałam i mogę wystąpić przed łomżyńską publicznością - mówiła.

Dariusz Malejonek zapowiada, że  po projektach „Morowe Panny”, „Panny Wyklęte” oraz „Panny Wyklęte – Wygnane vol. 1 i 2”,  chce zrobić materiał o Polkach, które pomagały Żydom w czasie wojny. - Myślę, że to jest bardzo ważne, bo na Zachodzie jest coraz więcej jakiś dziwnych rzeczy na ten temat, że niby my jesteśmy współsprawcami holokaustu. Myślę, że trzeba pokazywać tych ludzi, którzy oddawali życie nie tylko za pomoc Żydom, bo w Polsce już za próbę pomocy Żydom groziła kara śmierci – mówił przypominając, że w czasie wojny wielu ludzi zginęło za samą chęć pomocy Żydom, o czym jego zdaniem do tej pory mówi się za mało.

Organizatorami koncertu „Ku Pamięci i Nadziei” było Miasto Łomża i Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych. Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie sponsorzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Łomży, Centrum Hotelowo – Gastronomiczne LABIRYNT, Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup, Centrum Druku i Reklamy XXL, dobra-drukarnia.pl. Ogromne podziękowania za pomoc w organizacji koncertu należą się Klubowi Motocyklowemu Wild Dogs FG Łomża. 

2016-08-16 11:05 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED