Wizyta w Hiszpanii w ramach "Diety dla zielonej planety"

Strona główna » Informacje praktyczne » . » Program URBACT II

Wizyta w Hiszpanii w ramach "Diety dla zielonej planety"

W dniach 9-12 marca odbyła się Konferencja Końcowa projektu „Diet for a Green Planet”. Miała ona miejsce u jednego z naszych partnerów - miasta Mollet del Valles, które jest położone w Hiszpanii, w bardzo niewielkiej odległości od Barcelony. W konferencji uczestniczyły wszystkie państwa projektu „Diet for a Green Planet” tj. Szwecja, Polska, Litwa i Hiszpania. Zaproszono również przedstawicieli dwóch innych projektów Ourense i Burgos, które również są realizowane w ramach programu URBACT. Łomżyńska delegacja składała się z przedstawicieli Rady Miasta, zastępców prezydenta, dyrektora Łomżyńskiego Centrum Edukacji oraz pracowników projektu.

Pierwszego dnia zostaliśmy serdecznie przywitani przez  pana Josepa Monras i Galindo burmistrza Mollet del Valles. Następnie miały miejsce wystąpienia ekspertów naszego projektu. Kolejnym punktem były prezentacje projektów URBACTU przygotowane przez Uxio Novoneyra Rei lokalnego koordynatora projektu Ourense i Rocio Rojo Arauzo międzynarodowego koordynatora projektu Burgos. W godzinach popołudniowych odbyła się wizyta w parku rolniczym Gallecs, który zaopatruje mieszkańców miasta w produkty ekologiczne. Wieczór należał już tylko do partnerów projektu „Diet for a Green Planet”, którzy prezentowali swoje działania, osiągnięcia i plany na przyszłość.
Kolejne dwa dni miały już formę warsztatową. Podczas spotkań z przedstawicielami z innych państw przygotowywaliśmy się do przyszłych  aplikacji. Zaproponowaliśmy współpracę, która umożliwi włączenie podmiotów z miasta Łomży w dalszą współpracę, w zakresie nauki, edukacji, rozwoju przedsiębiorczości. We wtorkowe popołudnie uczestniczyliśmy w spotkaniu z urzędnikami Urzędu Miasta Mollet del Valles. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, dzięki któremu mogliśmy porównać zasady funkcjonowania naszych miast i regionów. Natomiast w środę popołudniu odwiedziliśmy szkołę podstawową Can Besora. Jest to jedna z niewielu szkół w regionie Katalonii, która pracuje metodą projektu. Uczniowie zdobywają wiedzę poprzez działanie oraz bezpośrednie doświadczanie. Uczniowie szkoły prowadzą ogródek warzywny. Produkty z tego ogrodu są sprzedawane firmie, która obsługuje stołówkę szkolną. Pieniądze ze sprzedaży warzyw są przeznaczane na zakup sprzętu szkolnego. Wiele aktywności szkoły skoncentrowanych jest na edukacji ekologicznej.
Ważnym wydarzeniem Końcowej Konferencji była wymiana listami intencyjnymi dotyczącymi nawiązania współpracy pomiędzy Zastępcami Prezydenta Miasta Łomża, a burmistrzem Mollet del Valles. Wydarzeniu temu towarzyszyła konferencja prasowa.
Ostatnie spotkania z liderem projektu miały na celu wprowadzenie do raportowania końcowego oraz zaplanowanie ostatnich działań w projekcie.
Jesteśmy przekonani, że pomysły wypracowane podczas Konferencji Końcowej będą owocowały w przyszłości innymi projektami międzynarodowymi oraz wzmocnią współpracę Łomży z innymi miastami Unii Europejskiej.

2015-03-18 11:45 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED