Dieta dla Zielonej Planety

Strona główna » Informacje praktyczne » . » Program URBACT II

Diet for a Green Planet

Projekt „Diet for Green Planet”
współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu URBACT II

Dieta dla Zielonej Planety

Miasto Łomża w dniu 01.12.2013 przystąpiło do międzynarodowego projektu „Diet for a Green Planet”. Projekt jest realizowany w ramach URBACT II to jeden z programów polityki spójności prowadzonych przez Komisję Europejską i będzie trwał do 31.03. 2014. Główną ideą URBACT II jest organizowanie sieci współpracy miast europejskich w celu zapewnienia zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju miast, w Europie z uwzględnieniem Strategii Lizbońskiej i Goeteborskiej. Łomża została zaproszona do udziału w projekcie przez partnera ze Szwecji, głównie w związku z usytuowaniem miasta w regionie rolniczym i potencjalnymi możliwościami podjęcia działań proekologicznych i agroturystycznych. Szwecja jest liderem projektu natomiast państwa partnerzy to: Polska, Litwa i Hiszpania.

 

Miasto chce nawiązać kontakt z rolnikami, we współpracy z PODR, a przez to umożliwić dostawy produktów ekologicznych na rynek miasta. Liczymy, że udział w projekcie pozwoli nam zainteresować placówki oświatowe zdrowym żywieniem, a rolnikom zwiększyć sprzedaż a tym samym opłacalność ekologicznej produkcji.
W ramach projektu odbyło się już kilka spotkań:
-spotkanie inauguracyjne w Paryżu, dotyczące nowych projektów pilotażowych niedawno zatwierdzonych przez Komitet Monitorujący. Wydarzenie to zgromadziło ponad 100 przedstawicieli pochodzących z 30 różnych miast, z 15 państw członkowskich Unii Europejskiej
-spotkania z rolnikami : jedno z nich miało miejsce w Urzędzie Miasta w Łomży. Na spotkanie przybyło około 20 przedstawicieli gospodarstw ekologicznych zajmujących się produkcją tzw. zdrowej żywności. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego  w Szepietowie reprezentowała dyrektor  Małgorzata Wróblewska, natomiast Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Łomży – Marian Zysk. Na zaproszenie Miasta przyjechała także z Gliwic Prezes Polskiego Klubu Ekologów, Maria Staniszewska, ekspert w dziedzinie ekologii. Dyskutowano o możliwościach produkcji  i zbytu produktów ekologicznych na terenie miasta, szczególnie w placówkach oświatowych. Poruszono tematy związane z dostosowaniem produkcji do zaopatrzenia na „ zdrowe ” produkty na terenie miasta. Omawiano problemy przechowania i opłacalności produkcji zdrowej żywności.
-projekt „Dieta dla Zielonej Planety” został przedstawiony członkom Komisji Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Kulturowego, w posiedzeniu uczestniczyli również wice prezydent Miasta Łomża Mirosława Kluczek oraz naczelnik Wydziału Oświaty Andrzej Michał Piechociński
- w  lutym odbyła się wizyta lidera projektu ze Szwecji. Sara Jervfors i Daniel Dworetsky z Urzędu Miasta w Sodertalje przyjechali do Łomży jako miasta partnerskiego. W ramach projektu odbyło się spotkanie z panią prezydent Mirosławą Kluczek, wizyta stołówek w Szkole Podstawowej Nr 5 i Przedszkolu Publicznym nr 8 , oraz odwiedziny w gospodarstwie ekologicznym u państwa Grabowskich
W maju planowana  jest międzynarodowa konferencja wszystkich państw biorących udział w projekcie „Diet for a Green Planet”. Spotkanie będzie miało miejsce w Szwecji.  Poza spotkaniami z politykami, wizytami w gospodarstwach ekologicznych przewidziane są warsztaty kulinarne.
17 czerwca 2014 miasto Łomża organizuje konferencje z udziałem gości ze Szwecji. Konferencja będzie miała miejsce w Państwowej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Informatyki w Łomży. W tym samym czasie odbędą się również międzynarodowe warsztaty kulinarne oraz ekspozycja gospodarstw ekologicznych z Podlasia.  

Kierownik projektu: Agnieszka Bućkowska tel. 509221719
Finanse: Bożena Szypulska
Komunikacja: Daria Lutrzykowska tel. 504234153

2014-04-29 10:20 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED