Łomża nawiązała współpracę ze szwedzką Sigtuną

Strona główna » Aktualności

Łomża nawiązała współpracę ze szwedzką Sigtuną

Miasto Łomża ma kolejnego szwedzkiego partnera. Do Södertälje dołaczyła dzisiaj Sigtuna. Na porozumieniu o partnerskiej współpracy między miastami swoje podpisy złożyli Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski i władze Sigtuny, którym przewodzi Pani Burmistrz Ulla-Marie Hellenberg.

Celem porozumienia jest podjęcie współpracy między miastami w zakresie: szkolnictwa, wymiany młodzieży,  kultury, sportu, promocji turystycznej i gospodarczej oraz ochrony środowiska, w tym w ramach realizacji projektów ze środków zewnętrznych.

Szwedzka delegacja z  Södertälje i Sigtuny przyjechała do Polski, aby wziąć udział w wieczornych uroczystościach  otwarcia Opery i Filharmonii Podlaskiej. Przed południem spotkała się z Prezydentem Miasta Łomży i jego Zastępcą. - Witamy w ratuszu – mówił Mieczysław Czerniawski i przedstawił gościom atuty miasta. Wskazał na rozbudowaną ofertę szkolnictwa w Łomży. -Łącznie z uczelniami wyższymi kształci się u nas ok. 20.000 młodych ludzi – podkreślał. Następnie Małgorzata Puchała z Centrum Obsługi Inwestora przedstawiła zebranym prezentację dotyczącą walorów gospodarczych i planów inwestycyjnych miasta.

-Sigtuna ma największe lotnisko w Szwecji i jedno z największych w Europie, to do nas się przyjeżdża. Jako pierwsi w naszym kraju  dostaliśmy prawa miejskie – prezentowała zalety miasta Burmistrz Ulla-Marie Hellenberg. Delegacja obu szwedzkich miast deklarowała chęć współpracy z Łomżą. - Mamy wspólne miejsca współpracy, gdzie możemy się spotkać – mówili goście. Wśród nich był przedstawiciel koncernu Scania w Szwecji, Kenneth Johnsson. Z firmą kontakt nawiązał Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży, który chciałby zorganizować praktyki dla uczniów w fabryce Scanii. Po wymianie podziękowań goście zostali podzieleni na dwie grupy – gospodarczą i oświatową, i pod opieką pracowników ratusza zwiedzali miasto.

Miasto Łomża partnerską współpracę z Södertälje kontynuuje od 2007 roku. To współpraca w zakresie szkolnictwa, wymiany młodzieży, kultury, sportu, promocji turystycznej i gospodarczej oraz ochrony środowiska w ramach realizacji projektów ze środków unijnych/zewnętrznych.

2012-09-28 12:31 Opublikował: Anna Sobocinska

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED