Spotkanie miejskich rajców i zaproszonych gości poprzedziła Msza święta w intencji mieszkańców Łomży, odprawiona w Katedrze Łomżyńskiej przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, który wygłosił również homilię. Następnie w Hali Kultury odbyła się uroczysta sesja, na której wstępie odegrano hejnał miasta i odśpiewano Gaude Mater Polonia. Przybyłych gości przywitał przewodniczący rady Wiesław Grzymała.
Już na początku swojego okolicznościowego przemówienia prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślił, że Łomża to przede wszystkim ludzie, którzy budowali to miasto przez wieki, którzy je kochają i o nie się troszczą. – To oni, mieszkańcy, są siłą napędową rozwoju Łomży, są źródłem jej wyjątkowego charakteru – powiedział. W nawiązaniu do nadania Łomży praw miejskich zauważył, że miało to ogromny wpływ na jej rozwój, zapewniając ówczesnym mieszkańcom nowe możliwości gospodarcze, społeczno-polityczne i kulturalne. – Na przestrzeni wieków doniosłych i prorozwojowych decyzji było wiele – kontynuował prezydent zauważając, że takimi były wzniesienie przed pięciuset laty murowanej świątyni pod wezwaniem św. Michała Archanioła oraz utworzenie Diecezji Łomżyńskiej. – Łomża jest miastem o bogatej historii, ale także miastem z przyszłością. Cały czas budujemy lepszą Łomżę, miasto w którym żyje się wygodnie, bezpiecznie i komfortowo (…) Pamiętając o naszych przodkach, którzy to miasto budowali, traktujemy je jednocześnie, jako miejsce, w którym żyć będą nasze dzieci i wnuki – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski, życząc wszystkim radosnego świętowania.
Ponieważ uroczysta sesja nawiązywała także do 100-lecia powstania diecezji, wyświetlono film poświęcony jej historii przygotowany przez redaktorów Radia Nadzieja. Następnie rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. kan. dr Robert Bączek wygłosił referat „Wdzięczne spojrzenie w przeszłość – krótka refleksja z okazji jubileuszu 100-lecia Diecezji Łomżyńskiej”.
– Historia Kościoła, jubileusz Kościoła lokalnego, to przede wszystkim święto wiary, święto ludzi wierzących w Chrystusa, którzy wnieśli ogromny wkład w budowanie naszej lokalnej wspólnoty. Dziedzictwo otrzymane od przodków, z pieczołowitością pielęgnowane w sercach, było przekazywane kolejnym pokoleniom, aż do nas – mówił ks. Robert Bączek dodając, że nasza diecezja zaistniała w wyniku długich przeobrażeń politycznych, które zaszły w kraju w XVIII, XIX i XX wieku. – Ostatecznie, papież Pius XI Bullą „Vixdum Polonie unitas” z 28 października 1925 roku, erygował diecezję łomżyńską. Powstała ona z części diecezji augustowskiej czyli sejneńskiej, pozostałej w granicach Polski oraz z trzech dekanatów diecezji płockiej: Czyżew, Ostrołęka (bez parafii Goworowo) i Ostrów Mazowiecka. Obecny jej kształt terytorialny jest wynikiem przemian społeczno –gospodarczych, które miały miejsce w latach 80-tych minionego wieku – mówił rektor Wyższego Seminarium Duchownego. Podkreślał, że jubileusz 100-lecia Diecezji Łomżyńskiej, to nie tylko okazja do tego, aby spojrzeć w przeszłość. – To również ufne zwrócenie się ku przyszłości. Tę diecezję my tworzymy. Ten nasz partykularny Kościół jest żywą komórką Kościoła powszechnego, którego jesteśmy członkami. Świadomość włączenia w Chrystusa pobudza nas do wielkiej odpowiedzialności za nasze „dziś” i za nasze „jutro” – mówił ks. kan. dr Robert Bączek przypominając, że w nasze życie, z chwilą przyjęcia sakramentu chrztu świętego została wpisana misja dawania świadectwa i głoszenia Ewangelii, z której nie możemy zrezygnować, i w której nikt nie może nas zastąpić.
W trakcie sesji gratulacje i najlepsze życzenia władzom Łomży i jej mieszkańcom przekazali m.in. poseł Barbara Okuła, która odczytała list okolicznościowy od Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski od którego list odczytała dyrektor jego biura Marlena Siok, poseł Alicja Łepkowska-Gołaś, wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, zastępca przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego Wojciech Grochowski, a okolicznościowy grawerton od byłego wicepremiera, posła Jacka Sasina przekazał Marek Olbryś. Głos zabrał również burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, który w imieniu swojego samorządu podziękował za pomoc, jakiej władze i mieszkańcy naszego miasta udzielili na przełomie września i października ub.r. powodzianom z jego miejscowości. – Nasza współpraca trwa już ponad 30 lat i potwierdza, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – powiedział burmistrz Czechowic-Dziedzic, życząc jednocześnie spełnienia prorozwojowych zamierzeń władz Łomży.