Ukłon prezydenta Chrzanowskiego w stronę osób niewidomych, głuchoniemych i kombatantów

Strona główna » Aktualności

Ukłon prezydenta Chrzanowskiego w stronę osób niewidomych, głuchoniemych i kombatantów

  • Ukłon prezydenta Chrzanowskiego w stronę osób niewidomych, głuchoniemych i kombatantów
Jeszcze w tym roku w starym budynku Przedszkola Publicznego nr 5 przy ul. Sikorskiego powstanie Międzypokoleniowy Dom Seniora. Oprócz osób starszych swoje miejsce znajdą tam również związki niewidomych, głuchoniemych i kombatantów, którym zostanie udostępnione odpowiednie pomieszczenie. Ci pierwsi z Koła Polskiego Związku Niewidomych w Łomży są już po rozmowach z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim.

Koło PZN w Łomży mieści się obecnie w budynku po byłym Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Nowej. W swoich strukturach zrzesza około 60 osób z I i II grupą inwalidzką z powodu stanu wzroku. Pomieszczenie jest – po pierwsze – za małe, a po drugie – znajduje się na czwartym piętrze, co utrudnia do niego dotarcie niewidomym.

- Jesteśmy organizacją, która ma za zadanie wspieranie osób niewidomych i słabowidzących. Prowadzimy działalność kulturalną, rehabilitacyjną i organizacyjną. Pomagamy w zakupie sprzętu z dofinansowania lub wypełnieniu dokumentów do PFRON-u. Cały czas coś robimy. Organizujemy imprezy cykliczne takie jak np. "Dzień białej laski", wycieczki, spotkania integracyjne, świąteczne, wysyłamy naszych członków na szkolenia przysposabiające do wykonywania czynności dnia codziennego – mówi prezes łomżyńskiego koła Alina Święcińska, emerytowana nauczycielka i masażystka, która cierpi na chorobę genetyczną zwaną zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki.

- Niewidzenie to nie wyrok, szczególnie w dzisiejszej dobie rozwoju techniki, zwłaszcza tej elektronicznej. Dziś niewidomy ma swobodny kontakt ze światem, ja mam np. iphone udźwiękowionego z aplikacją, która pozwala na odczytywanie skanowanego tekstu, rozróznianie kolorów, natężenia światła, rozpoznawanie banknotów, itp. – podkreśla wiceprezes Koła PZN w Łomży Krzysztof Szymanowski. Jest osobą ociemniałą, wzrok zaczął tracić stopniowo 30 lat temu na skutek choroby – wysokiej krótkowzroczności, która przyczynia się do odwarstwienia siatkówki.

Obydwoje zachęcają do wstępowania w szeregi organizacji osoby, które legitymują się I i II grupą inwalidzką z tytułu wzroku, umirakowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

- Chcemy zapraszać lekarzy, psychologów, pokazywać najprostsze rzeczy, sposoby przełamywania barier, że można normalnie w tym świecie funkcjonować – powtarzają i proszą także o przekazywanie 1,5% podatku na rzecz Koła PZN w Łomży. Środki pozyskane w ten sposób są dla organizacji jak biała laska dla niewidomego.

2024-04-02 11:18 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED