Środowisko kultury z prezydenckimi nagrodami

Strona główna » Aktualności

Środowisko kultury z prezydenckimi nagrodami

Środowisko kultury z prezydenckimi nagrodami
Laureaci nagród Prezydenta Miasta Łomża za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury za 2023 rok
  • Środowisko kultury z prezydenckimi nagrodamiZespół wokalny „My z Łomży” z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego
  • Środowisko kultury z prezydenckimi nagrodamiChór Kameralny „Amici”
  • Środowisko kultury z prezydenckimi nagrodamiDanuta Kazimiera Waśko
  • Środowisko kultury z prezydenckimi nagrodamiAnna Kłosińska – Rybakiewicz
  • Środowisko kultury z prezydenckimi nagrodamipracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej
  • Środowisko kultury z prezydenckimi nagrodamiIwo Świątkowski
  • Środowisko kultury z prezydenckimi nagrodamiŁomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów z nagrodą honorową
Siedem nagród za szczególne dokonania w dziedzinie kultury wręczono podczas uroczystości, która w środowy (20.03) wieczór odbyła się w łomżyńskiej Hali Kultury. Wśród nagrodzonych są osoby indywidualne: Danuta Kazimiera Waśko, Anna Kłosińska–Rybakiewicz, Iwo Świątkowski, a także grupy osób: Zespół wokalny „My z Łomży” z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, Chór Kameralny „Amici” i sześcioosobowa grupa pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nagrodę honorową otrzymało Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.

Prezydent Mariusz Chrzanowski w swoim okolicznościowym wystąpieniu podkreślił, że nasze miasto stawia na kulturę, dba o swoje instytucje i chce by powstawały nowe. Przypomniał, że w ostatnich latach udało się nawiązać współpracę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwestii współprowadzenia Filharmonii Kameralnej oraz Teatru Lalki i Aktora. - Dzieje się tak dlatego, gdyż mamy w mieście ludzi, którzy tworzą tę kulturę i wpływają na to, że Łomża jest stolicą kulturalną Polski północno – wschodniej. Gratuluję wszystkim laureatom i życzę byśmy nadal dbali o naszą kulturę, bo jest to nasza perełka, którą możemy chwalić się w kraju i dziękuje za to, że dzięki państwu w naszym mieście jest ona na najwyższym poziomie – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski.

Obecny na uroczystości wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś zauważył, że wszystkie ważne instytucje kultury z Łomży są ambasadorem naszego miasta w województwie podlaskim. - To jest najwyższy poziom, tu „pachnie” wysoką kulturą, bardzo piękną atmosferą emocji, entuzjazmu, ale też takiego swoistego charakteru łomżyńskiego, którym się od dziecka nasiąknie i potem się nim emanuje przez całe życie – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś dziękując władzom Łomży za dbanie o kulturę w mieście i gratulując wyróżnień laureatom.

Nagrody Prezydenta Miasta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury przyznawane są od 2005 roku. Można je otrzymać za twórczość artystyczną, upowszechnianie kultury i ochronę jej dóbr w dwóch kategoriach: za całokształt oraz za szczególne osiągnięcia w roku poprzednim. Nominowani mogą być twórcy, animatorzy i popularyzatorzy kultury oraz osoby i podmioty zajmujące się ochroną kultury i dziedzictwa narodowego. Mogą to być osoby indywidualne, zespoły, grupy oraz inne podmioty. Nominaci powinni mieć związek z Łomżą poprzez np. miejsce zamieszkania, działalność, a także poprzez łomżyńską tematykę czy też działania kulturalne promujące nasze miasto niezależnie od miejsca zamieszkania.

Laureaci nagród Prezydenta Miasta Łomża za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury za 2023 rok

Zespół wokalny „My z Łomży” z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego - nagroda za osiągnięcia w roku 2023 w kategorii twórczość artystyczna.
Zespół „My z Łomży” powstał w 2022 r. z inicjatywy żołnierzy i pracowników łomżyńskiego wojska. Od początku aktywnie uczestniczył w lokalnych obchodach świąt państwowych i innych uroczystości. Reprezentował łomżyńskie wojsko na festiwalach i przeglądach m. in. w Lublińcu gdzie zajął III miejsce, Ustrzykach Dolnych (III miejsce), w Malborku (I Nagroda) i w Świdwinie (Grand Prix).  Tworzą go: Sławomir Maliszewski (opiekun zespołu), st. szer. Marcin Kłos, st. szer. Bartosz Rafałowski, szer. Tomasz Wiśniewski, Izabela Cierpikowska, Martyna Jankowska i Katarzyna Śledziewska.

Chór Kameralny „Amici” - nagroda za całokształt działalności w kategorii twórczość artystyczna.
Chór działa od 2016 roku przy Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Od 2017 r.  kieruje nim dyrygentka Anna Kurowska. Chór występował w Łomży na licznych wydarzeniach m.in. z okazji 600-lecia miasta, na koncertach patriotycznych, bożonarodzeniowych, festiwalach i konkursach. Ma na swoim koncie liczne wyróżnienia i nagrody m.in. I miejsce i nagroda specjalna dla dyrygenta na 30. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2023 r.

Danuta Kazimiera Waśko - nagroda za całokształt działalności w kategorii twórczość artystyczna. 
Danuta Kazimiera Waśko to akordeonistka, popularyzatorka muzyki ludowej oraz kierowniczka zespołu „Maryna”. Uczestniczyła w wielu konkursach i przeglądach folklorystycznych. Indywidualnie zdobyła wiele nagród i wyróżnień (Nowogród, Zbójna, Sokółka, Wasilków). Ma na koncie liczne sukcesy wraz z zespołem seniorów „Maryna”. Od 2016 roku pracuje w Klubie Senior + w Łomży, w charakterze instruktora kulturalno – oświatowego, jako scenarzystka, choreografka, czy akompaniatorka. Jest autorką utworów „Ukochane miasto” i „Łomżyńskie tango” wykonanych przez łomżyńską filharmonię i śpiewaka Jacka Szymańskiego. Jest także laureatką plebiscytu „Osobowość roku 2020” i konkursu literackiego w 2018 r. Inicjatorka wielu wydarzeń artystycznych adresowanych do seniorów. W 2017 r. wydano broszurę ze wspomnieniami Danuty Waśko o akordeonie podarowanym przez Marszałka Józefa Piłsudskiego jej ojcu Henrykowi Witowskiemu, żołnierzowi 33 Pułku Piechoty, na którym to instrumencie miała okazję koncertować dla łomżyńskiej publiczności.

Anna Kłosińska – Rybakiewicz - nagroda za osiągnięcia w roku 2023 w kategorii twórczość artystyczna.
Anna Kłosińska – Rybakiewicz – łomżynianka urodzona w Śniadowie, z zawodu prawniczka, z pasji i talentu pisarka. Autorka kilku powieści o podłożu historycznym, których akcja związana jest z Łomżą i ziemią łomżyńską. Losy bohaterek jej książek są wplecione w tragiczne wydarzenia okresu II wojny światowej i nawiązują do prawdziwych, często rodzinnych historii i opowieści. Dotychczas ukazały się drukiem książki: „Lekarka nazistów”, Złodziejka listów”, „Agentka wroga” i „Do końca moich dni”. Niektóre powieści czytane były na antenie Polskiego Radia Białystok. W plebiscycie „Książka roku 2023” portalu Lubimy Czytać, powieść Anny Kłosińskiej – Rybakiewicz „Lekarka nazistów” zajęła III miejsce.  

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży - nagroda za całokształt w kategorii upowszechnianie kultury. 
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży funkcjonuje od 3 maja 1946 roku, co powoduje, że jest najstarszą, działającą placówką kultury w mieście. Obok podstawowej działalności polegającej na gromadzeniu i udostępnianiu książek, czasopism i innych wydawnictw biblioteka prowadzi aktywną i szeroko pojętą działalność na rzecz promocji czytelnictwa. Zorganizowała ponad tysiąc spotkań autorskich z przedstawicielami literatury polskiej oraz lokalnymi twórcami. Ma w swoim dorobku imprezy literackie m.in. „Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza”, „Łomżyńskie Dni Literatury”, „Łomżyńskie Spotkania Poetyckie”, „Noc Muzeów”, „Noc Bibliotek”, czy ogólnopolskie „Narodowe Czytanie”. Do dzieci adresowane są: Tydzień Czytania Dzieciom, Dni Literatury Dziecięcej, kampanie „Żonkile”, „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Biblioteka była wielokrotnie nagradzana m.in. „Srebrną Różą” Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, nagrodami miejskimi, wojewódzkimi i ministerialnymi. Dużą uwagę skupia na osobach z niepełnosprawnościami, seniorach, dzieciach i uchodźcach. MBP w Łomży jest placówką o długiej tradycji, otwartą na wyzwania współczesności informatycznej, realizującą swą misję na wielu płaszczyznach.
Nagrodę Prezydenta Łomży otrzymują pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży:
Teresa Fromelc-Pawelczyk - związana z biblioteką od ponad 30 lat, a od 4 lat dyrektorka MBP. Od początku pracy na stanowisku dyrektora podejmuje działania na rzecz pozyskiwania środków pozabudżetowych. Była inicjatorką i koordynatorką wdrożenia nowego zintegrowanego systemu bibliotecznego.
Elżbieta Ziółkowska - Instruktor do spraw metodyki bibliotecznej, inicjatorka i koordynatorka projektów realizowanych przez Bibliotekę.
Anna Kamińska - Pracownik Działu Zbiorów Specjalnych. Prowadzi wieloletnią pracę na rzecz seniorów i osób ze szczególnymi potrzebami. Koordynatorka licznych projektów realizowanych przez Bibliotekę.
Agnieszka Modzelewska - Kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, wieloletnia koordynatorka Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Daniel Frąckiewicz - Kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego, od wielu lat działa na rzecz promocji i utrwalania wiedzy o Łomży i regionie łomżyńskim.
Adam Kalinowski - zajmuje się promocją i obsługą techniczną działań Biblioteki, wspiera realizowane projekty tworząc dokumentację fotograficzną i filmową.

Iwo Świątkowski - nagroda za całokształt w kategorii upowszechnianie kultury.
Iwo Świątkowski to artysta fotograf, grafik, plakacista, członek Związku Polskich Artystów Plastyków O/Warszawa. Ma na koncie ponad 43 wystawy indywidualne w kraju i za granicą, a jego praca była wielokrotnie doceniana za szczególne dokonania w dziedzinie kultury i sztuki. Od roku 2014 prowadzi Galerię Sztuki Iwo Świątkowski, w której prezentuje swoją twórczość i która stanowi pracownię oraz miejsce licznych wydarzeń kulturalnych, w tym wystaw innych twórców. Artysta znany głównie z portretów kobiet, z których zdziera maski w poszukiwaniu skrywanych emocji, nastrojów i lęków. 

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów - nagroda honorowa za całokształt w kategorii upowszechnianie kultury. 
Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów prowadzi systematyczną i wielostronną działalność na rzecz popularyzacji wiedzy o Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Towarzystwo stanowi aktywną promocję wartości lokalnego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą.
W ciągu 50-ciu lat ŁTN wydało kilkaset publikacji naukowych i popularnonaukowych, związanych z historią Łomży i ziemi łomżyńskiej. Owo towarzystwo gromadzi materiały związane z regionalnym dziedzictwem naukowym i kulturalnym. Jest organizatorem licznych konferencji, sesji naukowych, warsztatów, wystaw i wykładów. Ostatnio dużą uwagę członkowie ŁTN-u skupiają na projektach genealogicznych (Skąd nasz ród?) i losach emigrantów.

Uroczystości towarzyszył spektakl słowno-muzyczny „Dwukropek Szymborskiej…” w wykonaniu Dominiki Ostałowskiej i Ygora Przebidnowskiego.

2024-03-20 20:40 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED