Plenerowa sesja Rady Miejskiej z myślami Jana Pawła II w ramach obchodów Dni Łomży

Strona główna » Aktualności

Plenerowa sesja Rady Miejskiej z myślami Jana Pawła II w ramach obchodów Dni Łomży

Uroczysta sesja Rady Miejskiej była jedynym punktem tegorocznych obchodów rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu. Odbyła się ona w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma i w jej trakcie oficjalnie odsłonięto i poświęcono znajdujące się tam tablice z myślami Ojca Świętego. Wcześniej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, pod przewodnictwem księdza infułata Jana Sołowianiuka, odprawiona została Msza święta w intencji mieszkańców miasta.

Otwierając jubileuszową sesję, przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Konopka w okolicznościowym przemówieniu podkreśliła, że nadanie praw miejskich Łomży w 1418 roku pełniło symboliczną oznakę wzrostu znaczenia grodu w tej części księstwa mazowieckiego. - Wśród nas wyrosło wielu wybitnych ludzi nauki i kultury, którzy talentem i wiedzą sławili nasz gród nad Narwią w kraju i poza jego granicami. Patrząc przez wielowiekowy pryzmat dziejowy i jednocześnie chyląc pokornie głowę przed dziesiątkami pokoleń, które przed nami budowały potencjał gospodarczy, oświatowy i kulturalny Łomży, mam pełną świadomość, iż wobec nich, wobec najdostojniejszego jubilata, jakim jest dzisiaj nasze miasto, mamy wszyscy doniosłe, moralne, patriotyczne zobowiązania. Poświęcając im rzetelnie wykonywaną pracę, uczciwie wypełniane obowiązki na każdym szczeblu aktywności zawodowej i społecznej przyczyniamy się do powstania nowych łomżyńskich gmachów, które przyszłość pokryje patyną, a wdzięczni za to potomkowie będą dumnie wspominać o naszych obecnych dokonaniach – mówiła przewodnicząca Alicja Konopka.

Prezydent Mariusz Chrzanowski w swoim wystąpieniu odniósł się głównie do lokalizacji jubileuszowej sesji. - Nieopodal miejsca w którym się znajdujemy, przed powstającym wówczas Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Jan Paweł II celebrował uroczystą Mszę świętą. Tu gdzie jesteśmy, były wówczas setki tysięcy wiernych. Tamte dwa dni do końca życia pozostaną w pamięci nie tylko mieszkańców Łomży i gości ziemi łomżyńskiej witających Ojca Świętego – mówił prezydent dodając, że oprócz swojego duchowego wymiaru tamta pielgrzymka pozostawiła wiele materialnych pamiątek, wśród których jest Park Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. - W ciągu minionych pięciu lat, mimo początkowych oporów oraz niechęci niektórych osób, to miejsce bardzo się zmieniło. Stało się terenem chętnie odwiedzanym, miejscem odpoczynku i rekreacji osób starszych, młodzieży, całych rodzin. Ten park jest wizytówką naszego miasta i miejscem, z którego możemy być dumni – mówił Mariusz Chrzanowski dodając, że jednym z jego elementów jest dwadzieścia tablic z miejscami pielgrzymek Świętego Jana Pawła Wielkiego oraz jego myślami. Podczas oficjalnego odsłonięcia tablic zawarte na nich treści zostały odczytane przez aktorów z Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Odtworzone zostały także słowa, które Ojciec Święty wypowiedział w Łomży w 1991 r.

Prezydent przypomniał też przypadającą w tym roku setną rocznicę wojny polsko - bolszewickiej i obrony Łomży z 1920 r., która na kilka dni zatrzymała sowiecką armię, co pozwoliło Józefowi Piłsudskiemu  przeprowadzić manewry dające później zwycięstwo polskim wojskom w bitwie warszawskiej. Tamtą wojnę odniósł do obecnej walki z pandemią koronawirusa i postawy łomżyniaków sto lat temu i obecnie. – Dziękuję w tym miejscu naszym mieszkańcom, że sumiennie, odpowiedzialnie i rzetelnie zastosowali się do obostrzeń nakładanych przez rząd, co pozwoliło zahamować rozwój pandemii. Sposobem na walkę z kryzysem spowodowanym epidemią są także inwestycje, które podejmujemy. I choć najbliższe lata zapewne będą trudniejsze niż te mijające oraz postawią przed nami wiele nowych wyzwań, to jestem przekonany, że dzięki zrozumieniu, wzajemnej współpracy i wzniesieniu się ponad partykularne interesy i ambicje, w myśl hasła „zgoda buduje – niezgoda rujnuje”, dalej będziemy rozwijali naszą małą ojczyznę, wpływając pozytywnie na komfort życia jej mieszkańców – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

W trakcie uroczystej sesji miała miejsce prelekcja archeologa Mieczysława Bieni "Pradawna Łomża w najnowszych odkryciach archeologicznych", który od wielu już lat prowadzi badania archeologiczne w naszym mieście, a obecnie w rejonie starówki. – Zawsze myśleliśmy, że Stara Łomża dała początek Łomży. Tymczasem podczas prac przy budowie nadnarwiańskich bulwarów odkryliśmy, że Łomża rozwijała się swoim trybem już od VIII wieku, czyli znacznie wcześniej niż osadnictwo na terenie Starej Łomży, gdzie mamy potwierdzone osadnictwo z X wieku – mówił Mieczysław Bienia dodając, że już na przełomie XIV i XV wieku Łomża musiała być znaczącym ośrodkiem, na co wskazuje chociażby nadanie wójtostwa w 1400 r. Takim przykładem są też znajdowane plomby pokazujące duże zaangażowanie kupieckie terenów należących do Piastów Śląskich w XV wieku, co oznacza, że  Łomża utrzymywała bogate kontakty kupieckie z terenem nadodrzańskim. Archeolog dodawał, że świadczą o tym też źródła pisane chociażby przez podróżników, którzy docierali do naszego miasta na początku XVII wieku. – Niektórzy mówią, że nieco ustępowała Warszawie tylko dlatego, że nie miała murów miejskich – dodawał Mieczysław Bienia wyrażając nadzieję, że kiedyś  uda się namierzyć ślady potężnego zamku, który w naszym mieście się znajdował.

Jubileuszową sesję uświetnił występ Magdy Sinof oraz jej podopiecznego ze Studia Wokalnego eMDeK Aleksandra Szymańskiego. Dziewięciolatek wykonał piosenkę pt. "Łomża mój dom".

Z uwagi na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia, obchody jubileuszu nadania praw miejskich naszemu miastu nie mogły być tak bogate w wydarzenia jak w ubiegłych latach. Z tego powodu nie odbyły się planowane na sobotę i niedzielę występy artystyczne na muszli koncertowej przy ul. Zjazd, rodzinne grillowanie na bulwarach oraz jarmark średniowieczny.

foto: Kamil Brzostowski

2020-06-15 14:18 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED