Bracka Gawęda Historyczna

Strona główna » Aktualności

Bracka Gawęda Historyczna

Bracka Gawęda Historyczna
fot. Łomżyńskie Bractwo Historyczne
Łomżyńskie Bractwo Historyczne w ostatni czwartek lutego miało zaszczyt zaprosić znakomitych gości oraz mieszkańców Łomży na swoje kolejne otwarte spotkanie historyczne z cyklu Gawęda Historyczna. Tematem wiodącym Gawędy było wspomnienie wybitnej w dziejach Łomży postaci drugiego Biskupa Diecezji Łomżyńskiej Stanisława Kostki Łukomskiego, a w drugiej części spotkania zebrani zapoznali się z opracowaniem Bractwa nt. „Łomża - miasto Jego Królewskiej Mości”.

Uczestników kolejnego już żywego spotkanie z łomżyńską historią powitano jak zwykle, w gościnnych progach siedziby Łomżyńskiego Bractwa Historycznego - znanej łomżyńskiej Restauracji „Na Farnej”. Wśród gości, którzy zaszczycili Bractwo swoją obecnością należy w pierwszej kolejności wymienić: JE Biskupa Łomżyńskiego Seniora Tadeusza Zawistowskiego, wicedyrektora Muzeum Diecezjalnego ks. Tomasza Grabowskiego, ojca Jana Bońkowskiego, wicestarostę Krzysztofa Kozickiego, wójta gminy Łomża Jacka Nowakowskiego, Kierownika Archiwum Państwowego o/Łomża Danutę Bzurę, sekretarz ŁTN im. Wagów Elżbietę Żegalską  oraz radnych Rady Miejskiej Łomży.
Prowadzącym Gawędę Historyczną był Starszy Bractwa Czesław Rybicki. Pokaz multimedialny przybliżający zebranym postać Biskupa Ziemi Łomżyńskiej Stanisława Kostki Łukomskiego - Wielkopolanina z Poznania, wyświęconego na kapłana 24 lutego 1898, następnie Biskupa pomocniczego Archidiecezji Poznańskiej, od 1906r Szambelana Papieskiego, kanonika Kapituły Poznańskiej i Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Poznańskiego w dziedzinie filozofii, a od 24 czerwca 1926r mianowanego Biskupem Łomżyńskim oraz w tym samym roku wybranego na stanowisko Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski - zaprezentował członek Bractwa, pracownik naukowy IPN, historyk i znawca tematu dr Krzysztof Sychowicz.
W październiku 1948r w trakcie powrotu z pogrzebu Prymasa Polski Augusta Hlonda, samochód Biskupa z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn uderza w drzewo. Biskup Kostka Łukomski jako jedyny z uczestników wypadku zostaje bardzo ciężko ranny, a po transporcie do Warszawy umiera w czwartek 28 października 1948r w szpitalu św. Antoniego w Warszawie, prowadzonym przez siostry Elżbietanki. Jako wybitny Kapłan i Pasterz Łomżyńskiej Diecezji zostaje 3 listopada 1948r pochowany w podziemiach Katedry Łomżyńskiej.
W serdecznej dyskusji i osobistym wspomnieniu o wybitnym Pasterzu Ziemi Łomżyńskiej jako naoczni świadkowie Jego działań, wzięli m. innymi udział JE Biskup Senior Tadeusz Zawistowski oraz ojciec Jan Bońkowski. Zdaniem obecnych dokonania Biskupa Kostki Łukomskiego dla Diecezji Łomżyńskiej, w tym zwłaszcza te materialne jak budowa i oddanie do użytku Domu Katolickiego na ul Sadowej oraz ocalenie od zniszczenia przez Niemców Łomżyńskiej Katedry pozostaną na zawsze dla nas świadectwem Jego niezłomnej woli. Pasterz Ziemi Łomżyńskiej znany był również z wielkiej pracy społeczno-wychowawczej wśród wiernych oraz jako niezłomny obrońca niezależności Kościoła Łomżyńskiego od wpływów państwa komunistycznego.
W drugiej części spotkania uczestnicy Gawędy zapoznali się z multimedialnym opracowaniem Bractwa nt. „Łomża - miasto Jego Królewskiej Mości” - w zestawieniu dokumentów i zdarzeń historycznych dokumentujących na przestrzeni dziejów państwowości polskiej, ciągłość przynależności miasta Łomży od 1526r do rejestru miast królewskich.

/oprac. kow/
Łomżyńskie Bractwo Historyczne

Więcej o Gawędach:
Biskup Stanisław Kostka Łukomski
Łomża - miasto Jego Królewskiej Mości

2012-03-05 07:58 Opublikował: Anna Księżyk-Chojnacka

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED