Pismo władz Łomży do Ministra Zdrowia ws. przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego w szpital zakaźny

Strona główna » Aktualności

Pismo władz Łomży do Ministra Zdrowia ws. przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego w szpital zakaźny

Pismo władz Łomży do Ministra Zdrowia ws. przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego w szpital zakaźny
Szpital w Łomży
  • Pismo władz Łomży do Ministra Zdrowia ws. przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego w szpital zakaźnypismo prezydenta i radnych Rady Miejskiej Łomży
Prezydent Miasta oraz radni Rady Miejskiej wystosowali do Ministra Zdrowia pismo w sprawie decyzji o wpisaniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży na listę placówek, które mają być przekształcone w szpitale zakaźne. Władze naszego miasta występują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę tej decyzji. Pełną treść listu prezentujemy poniżej.

Łomża, 13 marca 2020 r.


Szanowny Pan
Łukasz Szumowski
Minister Zdrowia

Samorząd Łomży wyraża zaniepokojenie dzisiejszą decyzją o wpisaniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży na listę placówek, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2 mają być przekształcone w szpitale zakaźne. Rozumiejąc powagę sytuacji i zachowując chęć współpracy w zwalczaniu pandemii, jesteśmy jednocześnie zdziwieni powyższą decyzją.
Szpital Wojewódzki w Łomży jest jedyną tego typu placówką na terenie Miasta Łomża i subregionu łomżyńskiego. Obecnie znajduje się w trudnej sytuacji finansowo – organizacyjnej. Od trzech miesięcy tymczasowo kieruje nim zastępca dyrektora. Na Oddziale Zakaźnym zatrudnionych jest aktualnie dwóch lekarzy specjalistów. Tym bardziej zastanawia nas, dlaczego zrezygnowano z umiejscowienia tego typu placówki w stolicy województwa podlaskiego. W mieście Białystok znajdują się bowiem: Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Dziecięcy Szpital Kliniczny, Wojewódzki Szpital Zespolony, Białostockie Centrum Onkologii. W naszej ocenie Białystok posiada wystarczające i najlepsze w województwie zaplecze ekonomiczne, gospodarcze, społeczne i infrastrukturalne do prawidłowej i bezpiecznej realizacji tego przedsięwzięcia. Niewątpliwie obawy budzi pozostawienie w tej sytuacji mieszkańców Łomży i regionu bez codziennej opieki szpitalnej. Podobne odczucia wyrażają pracownicy szpitala twierdząc, że w ich ocenie Szpital Wojewódzki w Łomży do tak odpowiedzialnej misji nie jest przygotowany.
Biorąc powyższe pod uwagę prosimy o zmianę decyzji bądź przedstawienie władzom i mieszkańcom Łomży argumentacji za wpisaniem Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży na listę placówek, które mają zostać przekształcone w szpitale zakaźne.


Prezydent Miasta Łomża                    Rada Miejska Łomży


Do wiadomości:
Prezes Rady Ministrów
Wojewoda Podlaski
Marszałek Województwa Podlaskiego

2020-03-13 18:01 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w okresie epidemii, wraz z wykazem niezbędnych numerów telefonicznych, dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=9937.

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED