Docenieni za działalność kulturalną

Strona główna » Aktualności

Docenieni za działalność kulturalną

Docenieni za działalność kulturalną
Laureaci prezydenckich nagród kultury
Kapela "Miód Na Serce" i pracownicy Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży – to laureaci nagrody prezydenta miasta za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za 2019 rok. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

-  Śmiało możemy powiedzieć, że kultura jest tą dziedziną, która wyróżnia Łomżę nie tylko w regionie, ale również i w kraju – nie ma wątpliwości prezydent Mariusz Chrzanowski, który pogratulował laureatom. - Kapituła konkursowa zarekomendowała mi dwie propozycje. Otrzymały one najwyższą ocenę spośród dziesięciu zgłoszeń. To na pewno wydarzenie szczególne dla wszystkich ludzi, którzy zajmują się tworzeniem kultury w naszym mieście. My samorządowcy możemy im w ten sposób za to podziękować – dodawał włodarz zapraszając do budującej się przy Starym Rynku Hali Kultury. Jej inauguracja zaplanowana jest na połowę maja tego roku. - Mam nadzieję, że będzie to miejsce tętniące życiem kulturalnym – podsumował prezydent Łomży.

Promują tradycję ludową

Kapela "Miód Na Serce" powstała w 2017 roku i wykonuje muzykę inspirowaną autentyczną pieśnią i melodią Puszczy Zielonej. Tworzą ją Paweł Dąbkowski, Agnieszka Zielewicz i Paweł Zielewicz, Artyści grają w składzie typowym dla kapel kurpiowskich sprzed ponad stu lat i na charakterystycznych, lokalnie wykonanych instrumentach – skrzypcach wiejskich, basetli, bębnie obręczowym i barabanie. Do przygotowania repertuaru wykorzystują własne archiwum nagrań, które gromadzą utrwalając oryginalne ludowe wykonania.

- Mieliśmy tyle szczęścia w życiu, że te nasze muzyczne drogi się zeszły. Jesteśmy bardzo miło zaskoczeni otrzymaną nagrodą. Gramy muzykę tradycyjną, może dzisiaj niepopularną, dlatego tym bardziej ta nagroda jest dla nas bardzo cenna. Chcemy pokazywać, że ta muzyka jest żywa. Bo tak kiedyś było, gdy towarzyszyła ona w codziennych czynnościach. Chcemy ją "zarażać" również innych i pokazywać jej praktyczny wymiar. Prowadzimy warsztaty tańca i śpiewu – powiedziała Agnieszka Zielewicz, w zespole odpowiadająca za basy i wokal.

Muzycy organizują w Łomży imprezy z udziałem kurpiowskich muzykantów: koncerty, potańcówki kurpiowskie, warsztaty muzyczne i śpiewacze. Biorą udział w regionalnych i ogólnopolskich konkursach, przeglądach i festiwalach. Reprezentowali Łomżę między innymi na Ogólnopolskim Konkursie Kapel Ludowych w Chojnicach, gdzie zdobyli Grand Prix, w Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, tam zajęli pierwsze miejsce. Ponadto występowali w czasie Biesiady Miodowej w Kurowie, na Jarmarku Dominikańskim w Choroszczy, Biesiadzie Miodowej w Tykocinie, Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" w Warszawie.

Nagroda uświetniła jubileusz

- Bardzo się cieszę, że nasza codzienna praca została doceniona. Mam nadzieję, że to wyróżnienie przyczyni się do jeszcze lepszej pracy w kolejnych latach – mówił kierownik MDK-DŚT Jacek Żukowski, który w imieniu tej instytucji podziękował prezydentowi Łomży Mariuszowi Chrzanowskiego za nominację i otrzymaną nagrodę. Od ponad czterdziestu lat przyczynia się do aktywnej edukacji kulturalnej oraz upowszechniania sztuki na najwyższym poziomie w mieście. Współtworzy lokalne środowisko artystyczno-kulturalne i promuje jego dokonania.

W MDK-DŚT prowadzone są warsztaty muzyczne, plastyczne, teatralne, taneczne, czy filmowe. W Studiu Piosenki PopArt, Studiu Wokalnym eMDeK, Teatrze Aktywnym, formacji tanecznej Crazy Twisting Group, czy chórze Amici swoje umiejętności rozwijają dzieci i młodzież. Któż nie słyszał o Gościńcu Łomżyńskim, Krajowych Targach Jazzowych, Wirującej Strefie, Cafe Kulturze, przeglądach muzycznych: Soundtrack i Big Bit oraz koncertowej Gwiazdce z nieba.

Nagrody Prezydenta Miasta Łomża za szczególne dokonania w dziedzinie kultury rozdano już po raz piętnasty. Laureaci zostali uhonorowani nagrodami finansowymi – 4 500 zł Kapela "Miód Na Serce" i 16 500 zł pracownicy MDK-DŚT. Oprócz tego otrzymali pamiątkowe ceramiczne statuetki lotników z kamieniczkami Starego Rynku, które zaprojektowała i wykonała łomżyńska artystka Ewa Skłodowska. Mają one symbolizować unoszenie się ponad przeciętność ludzi kultury.

fot. Kamil Brzostowski

2020-02-05 17:43 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w okresie epidemii, wraz z wykazem niezbędnych numerów telefonicznych, dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=9937.

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED