Tablica w hołdzie nauczycielom i uczniom tajnego nauczania

Strona główna » Aktualności

Tablica w hołdzie nauczycielom i uczniom tajnego nauczania

Konferencja pn. „Tajne nauczanie na Ziemi Łomżyńskiej” była głównym elementem obchodów 80. rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, funkcjonującej w latach 1939 – 1945. Poprzedziło ją uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej nauczycielom i uczniom tajnego nauczania na ziemi łomżyńskiej. - Mam cichą nadzieję, że ta tablica będzie punktem, do którego będzie przychodziła przyszłość naszego narodu, że to będzie ten element krajobrazu Łomży wpisujący się w rozpoczęcie każdego roku szkolnego, bo uczniowie i nauczyciele tajnej edukacji na to zasługują – mówił Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Tablica upamiętniająca nauczycieli i uczniów tajnego nauczania na ziemi łomżyńskiej w okresie drugiej wojny światowej zamontowana została na budynku, w którym siedzibę ma łomżyński oddział ZNP. Odsłonili ją: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, prezes łomżyńskiego oddziału ZNP Ewa Chludzińska oraz zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski.

Ewa Chludzińska podkreślała, że uroczystość ma na celu uczczenie pamięci nauczycieli i uczniów tajnego nauczania na ziemi łomżyńskiej, którzy podjęli działalność edukacyjną w latach drugiej wojny światowej. - Dziś z zadumą pochylamy głowy przed tymi, którzy podjęli edukacyjna pracę w tajnym nauczaniu. Pracę, która miała być cząstką walki z okupantem, okupioną ciągłą bojaźnią o to, co stanie się jutro. Ale jednocześnie pracę, która wynikała z poczucia obowiązku wobec umęczonego narodu – mówiła prezes łomżyńskiego oddziału ZNP. Podkreślała, że tablica ma być trwałym śladem po tych, którzy nie wahali się uczyć i wychowywać oraz tych, którzy z determinacją garneli się do nauki, czyli uczniów. - Ich czyny są świadectwem, że warto mierzyć się z przeciwnościami, warto podejmować trud ponad siły – podkreślała Ewa Chludzińska.

Zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski przypomniał, że efektem działalności nauczycieli skupionych w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej było uruchomienie zlikwidowanych przez okupanta szkół średnich, zakładów kształcenia nauczycieli, szkół wyższych, które z konieczności musiały funkcjonować w  konspiracji. - Mimo grożących kar za nielegalne nauczanie, rzesza nauczycieli nie przerwała swego powołania i przez cały okres wojny służyła młodzieży. Tysiące z nich przypłaciło to życiem w obozach koncentracyjnych i więzieniach gestapo. Hitlerowskim Niemcom szczególnie zależało na zniszczeniu polskich nauczycieli, gdyż ta grupa społeczna była podwójnie niebezpieczna. Nie tylko bowiem angażowała się w organizowanie zbrojnego oporu, ale przede wszystkim szkoliła swoich następców, którzy mogli aktywnie działać przez dziesiątki kolejnych lat – mówił zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski przypominając znajdujące się w okolicach Łomży cztery miejsca zbiorowych egzekucji, w których ginęli nauczyciele z naszego regionu: Giełczyn, Jeziorko, Pniewo i Sławiec.

W trakcie rocznicowej konferencji m.in. zaprezentowano książkę pt. „Tajne nauczanie na Ziemi Łomżyńskiej w latach  II wojny światowej (relacje, wspomnienia i inne materiały)”. Przybliżono także przesłanki narodzin tajnego nauczania w Łomży i terenach województwa białostockiego. Swoimi refleksjami z tamtych czasów podzielili się również uczniowie tajnego nauczania Hanna Jabłońska i Lucjan Sulewski.

2019-12-06 13:20 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED