Wykopaliska archeologiczne przy SP 2

Strona główna » Aktualności

Wykopaliska archeologiczne przy SP 2

W ramach budowy sali gimnastycznej i boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży prowadzone są ratownicze badania zabezpieczające. W ich trakcie archeolodzy odsłonili fragmenty historycznych budynków naszego miasta. Perełką wśród odkrytych zabytków ruchomych jest srebrny półgrosz Władysława Jagiełły.

Podczas prowadzonych prac archeologicznych natrafiono na fragment północnej ściany fundamentu budynku kolegium pojezuickiego z XVII wieku oraz częściowo zniszczony południowy fragment  budynku szkoły pojezuickiej z początków XVII wieku. - Odsłonięto również fragmenty budynku z XVIII wieku przekształconego w funkcjonujący w okresie międzywojennym Hotel Rembelin – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki. W trakcie prowadzonych prac badawczych archeolodzy pozyskali także znaczną ilość zabytków ruchomych, takich jak ceramika, kafle, szkło, plomby, monety i guziki. Po oczyszczeniu i zabezpieczeniu trafią one do Muzeum Północno-Mazowieckiego. Perełką jest srebrny półgrosz Władysława Jagiełły z XIV-XV wieku przerobiony w późniejszym okresie na zawieszkę.

Nowa sala sportowa Szkoły Podstawowej nr 2 przeznaczona będzie do przeprowadzania zajęć wychowania fizycznego, w tym m.in. z siatkówki, koszykówki i tenisa. W budynku znajdą się również szatnie, sanitariaty, pomieszczenia magazynowe, techniczne i gospodarcze. Natomiast na zlokalizowanym obok szkoły boisku o nawierzchni poliuretanowej będzie można uprawiać piłkę ręczną i mini futbol. Na realizację przedsięwzięcia władze Łomży pozyskały dofinansowanie  z Ministerstwa Sportu i Turystyki. - Inwestycja powinna zostać zakończona w październiku przyszłego roku, jednak ze względu na prowadzone prace archeologiczne termin ten może zostać przesunięty – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

2019-11-29 08:58 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w okresie epidemii, wraz z wykazem niezbędnych numerów telefonicznych, dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=9937.

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED