Łomża uczciła 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Strona główna » Aktualności

Łomża uczciła 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Łomża uczciła 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Uroczysty pochówek ekshumowanych żołnierzy, walczących w obronie Łomży i ziemi łomżyńskiej
  • Łomża uczciła 80. rocznicę wybuchu II wojny światowejMsza św. w intencji poległych we wrześniu 1939 roku
  • Łomża uczciła 80. rocznicę wybuchu II wojny światowejSkładanie wieńców
  • Łomża uczciła 80. rocznicę wybuchu II wojny światowejOdsłonięcie muralu na bloku przy Polowej 11
Msza św. w intencji poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku, pochówek szczątków ekshumowanych żołnierzy i odsłonięcie muralu "Bohaterom września 1939 roku". Tak wyglądały uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Łomży. W przeddzień 1 września w samo południe nad miastem rozległ się dźwięk syren alarmowych.

Uroczystości w Łomży rozpoczęły się przed południem od Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w intencji żołnierzy polskich poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku. Odprawił ją ks. infułat Jan Sołowianiuk, który podczas homilii zwrócił uwagę na męstwo i poświęcenie broniących walczących wówczas żołnierzy oraz okrucieństwo wojny i nienawiści. - Nienawiść rodząca zło, okrucieństwa, wojny powinna być zwalczana przez miłość. Tylko miłość jest twórcza. Miłość  rodzi dobro i pokój. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej modlimy się o zwycięstwo miłości nad nienawiścią – podkreślał.

Później przyszedł czas na uroczysty pochówek doczesnych szczątków polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, ekshumowanych przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w miejscowości Mątwica k. Łomży. Na dawnym cmentarzu garnizonowym u podnóża Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zgodnie z ceremoniałem wojskowym złożono do grobu łącznie pięć trumienek, w których spoczęło trzech nieznanych żołnierzy oraz szczątki co najmniej kolejnych siedmiu poległych na polach bitewnych podczas obrony Łomży i ziemi łomżyńskiej. Gdy apel pamięci przeprowadziła Kompania Honorowa Wojska Polskiego, wystawiona przez wystawiona przez 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy rozległ się huk salw.

- Oddajemy hołd tym wszystkim, którzy polegli i zostali ranni w walce o naszą wolność. Postawa tych wspaniałych ludzi, dla których nadrzędną wartością była Ojczyzna, którzy nie bacząc na nic poświęcali swoje zdrowie i życie, jest piękną lekcją historii. Z tej lekcji każdy z nas powinien wyciągnąć wnioski – mówił jeszcze przed uroczystym pochówkiem oraz zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów przez liczne delegacje, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Głos zabrali również posłowie ziemi łomżyńskiej: Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski, a list w imieniu premiera polskiego rządu Mateusza Morawieckiego odczytał Piotr Modzelewski, zastępca komendanta głównego Ochotniczego Hufca Pracy.

Akcentem kończącym łomżyńskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej było oficjalne odsłonięcie muralu "Bohaterom września 1939 roku", który został umiejscowiony na ścianie budynku mieszkalnego przy ul. Polowej 11. Malowidło jest poświęcone żołnierzom 33 pułku piechoty, którzy brali udział w kampanii wrześniowej 1939 r.  - Ten mural to ukłon w stronę obrońców Łomży z 33 Pułku Piechoty. Jest to też hołd złożony wszystkim żołnierzom września – mówi autor projektu, Rafał Roskowiński z Fundacji Rosko-Art. Jest to już ósmy wielkoformatowy obraz, który zdobi Łomżę. Jak dodaje prezydent Mariusz Chrzanowski, nie ostatni. W planach jest mural poświęcony tematyce Bitwy Warszawskiej i walczących harcerzach.

2019-09-02 21:34 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED