Łomża walczy o tytuł "Rowerowej Stolicy Polski"

Strona główna » Aktualności

Łomża walczy o tytuł "Rowerowej Stolicy Polski"

Z początkiem września wystartowała ogólnopolska rywalizacja o "Puchar Rowerowej Stolicy Polski". Bierze w niej udział 21 polskich miast, w tym Łomża. Kto okaże się zwycięzcą? To zależy od mieszkańców, którzy przez miesiąc będą "kręcić" kilometry dla swoich miast. Inicjatorem i organizatorem akcji jest Bydgoszcz.

Do zabawy może przystąpić każdy, kto jeździ na rowerze i posiada telefon komórkowy. Wystarczy pobrać aplikację mobilną Rowerowa Stolica Polski i wybrać miasto, dla którego uczestnik chce zdobywać pokonywane na rowerze kilometry. Jest ona dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play (Android) oraz Apple Store (iOS). Co ważne, rywalizacja nie ma granic oznacza to, że zbierać kilometry dla swojego miasta można jeżdżąc na rowerze gdziekolwiek na świecie. Można także uczestniczyć w rywalizacji grupy utworzonej w ramach miasta, np. pomiędzy szkołami, firmami lub stowarzyszeniami. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.rowerowastolicapolski.pl.

Miasto, które wygra otrzyma przechodni "Puchar Rowerowej Stolicy Polski". W przypadku wygranej trzy razy z rzędu zostanie on na stałe w posiadaniu zwycięskiego samorządu. Nagrody otrzymają również najaktywniejsi uczestnicy rywalizacji. Trzy rowerzystki i trzech rowerzystów, którzy w skali kraju "nakręcą" najwięcej kilometrów, otrzymają rowery miejskie. Ponadto nagrody rzeczowe dla najlepszych cyklistów przygotował każdy z samorządów biorących udział w akcji. Dodatkowo przedszkole, szkoła podstawowa, średnia bądź uczelnia wyższa, która zwycięży w rywalizacji grupowej otrzyma sprzęt sportowy o wartości 3000 zł.

Do udziału w akcji zachęca prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który uważa inicjatywę miasta Bydgoszcz za znakomitą promocją aktywności ruchowej i zdrowego stylu życia. Włodarz przypomina również, że już drugi rok funkcjonuje w naszym mieście system komunikacji rowerowej. - ŁoKeR-y cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, co pokazuje, że ubiegłoroczna decyzja o ich uruchomieniu była słuszna – mówi i dodaje, że Ratusz już stara się o dofinansowanie unijne na rozbudowę komunikacji rowerowej nie tylko o rowery tradycyjne, ale także elektryczne.

Rowerową rywalizację dla polskich miast Bydgoszcz stworzyła na wzór włoskiej Bolonii, która w 2017 r. zorganizowała podobne zawody na skalę europejską. Do ogólnopolskiej akcji przystąpiło 21 miast z całego kraju. Każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzyma od organizatora szczegółowe statystyki o jej uczestnikach oraz tzw. "mapę ciepła", która w sposób szczegółowy pokaże jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy. Takie syntetyczne dane z pewnością ułatwią w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych lub też małej infrastruktury rowerowej w mieście.

2019-09-01 20:00 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED