Program "Miasto Plus" to nowa oferta rozwojowa dla polskich miast, która weszła w życie w lipcu tego roku. Jego zadaniem jest przede wszystkim wspieranie rozwoju mniejszych miast. - Ten program ma kilka ważnych komponentów. Z jednej strony to elementy proinwestycyjne. Chcemy dostarczyć dodatkowych instrumentów, wsparcia inwestycyjnego dla tych miast. Czy to poprzez specjalne fundusze z zwrotnymi, długoterminowymi pożyczkami, bądź bezzwrotnymi. Drugi element, którym często się zajmuję, to poprawa jakości powietrza. Dlatego promujemy rozwój fotowoltaiki, na którą dostarczyliśmy odbiorcom indywidualnym ulgi w PIT. Trzeci filar to deglomeracja, czyli przenoszenie ważnych urzędów centralnych ze stolicy do mniejszych miast – mówiła w Łomży Jadwiga Emilewicz.
- Jest to bardzo dobry program, który daje szansę rozwoju dla Łomży, ale także dla całego subregionu łomżyńskiego. Jako samorząd realizujemy już część działań, o których jest w nim mowa. To między innymi niskoemisyjność i wymiana pieców węglowych, mająca na celu polepszenie powietrza w mieście. Aplikujemy również o środki zewnętrzne na zwiększenie taboru autobusów elektrycznych. Zanieczyszczone powietrze nie jest bowiem problemem tylko dużych aglomeracji, ale również mniejszych miast – podkreślał w swoim wystąpieniu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Uważam, że ogromną szansą jest wprowadzana przez rząd deglomeracja. Chciałbym, aby powstał w Łomży urząd centralny, gdzie pracę będzie mogło znaleźć jak najwięcej absolwentów łomżyńskich uczni, po takich kierunkach jak administracja, czy zarządzanie – dodawał włodarz, który kilka tygodni temu wraz z posłanką Bernadetą Krynicką wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie.
Do korzystania z funduszy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zachęcał wiceprezes Adam Banaszek. - Nastawiamy się powoli na kolejny okres programowania, ukierunkowany na korzystne wsparcie przy udzielaniu pożyczek z dobrym oprocentowaniem i być może częściowo umarzalnych – mówił Banaszek, który jest jednocześnie radnym sejmiku kujawsko-pomorskiego. Samorządowiec zachęcał ponadto obecnych na sali przedstawicieli gmin, powiatów i miast do wsparcia Unii Miasteczek Polskich. - Jest to organizacja, jedna z sześciu ustawowych korporacji samorządowych, o której za dużo się nie słyszy. Tak jest, bo w skład niej wchodzi wciąż mało członków – tłumaczył.
Podczas konferencji głos zabierali również posłowie – Jacek Żalek i Mieczysław Baszko oraz wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło. - Jednym z pomysłów, który pojawił się w trakcie naszych wspólnych prac była deglomeracja, służąca temu, aby Polska rozwijała się równomiernie w każdym swoim obszarze. Stąd też rozpoczęliśmy szereg dyskusji na ten temat, a jedna z nich odbywa się tu w Łomży. To pokazuje nam, w którym kierunku należy podążać – mówił wicemarszałek Derehajło dostrzegająć w grodzie nad Narwią duży potencjał naukowy.