Ta wyjątkowa inicjatywa popularyzowała oraz przypominała wielowiekową tradycję spławiania Biebrzą, Narwią i Wisłą drewna z terenów północno-wschodniego Mazowsza i Podlasia do Warszawy, Torunia, Bydgoszczy i Gdańska w postaci wolnospławnych tratw kierowanych przez flisaków, lokalnie zwanych na naszych ziemiach orylami. Okazją do przypomnienia tradycji było uczczenie jako podstawy rozwoju i dobrobytu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, 450. rocznicy utworzenia Unii Lubelskiej. Wodniackie jednostki z Polski i Litwy stanowiły również główną atrakcję dla organizatorów III. edycji Festiwalu Wisły w Toruniu, który zgromadził w dniach 14-15. sierpnia na Bulwarze Filadelfijskim kilkuset wystawców oraz wielotysięczne grono turystów i torunian.
Udział pod patronatem Prezydenta Miasta Łomża Mariusza Chrzanowskiego w tej historycznej wyprawie jednostki z Łomży, z udziałem kapitanów-sterników Wojciecha Winko i Mariana Czarkowskiego, stał od samego startu w dniu 6 sierpnia pod znakiem drastycznie niskich poziomów Narwi i Wisły. Nie przeszkodziło to jednak załodze w dołączeniu barki na Wiśle do całości ekspedycji. Łomżyński Flis, którego armatorem jest LOT Ziemia Łomżyńska w partnerstwie z MOSIR Łomża, przewiózł również na swoim pokładzie do Torunia prawie 1500 egz. materiałów promujących uroki i atrakcje Ziemi Łomżyńskiej, których całość została rozprowadzona wśród gości festiwalu, w mobilnym Punkcie Informacji Turystycznej. Szefowie LOT Ziemia Łomżyńska oraz Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej - organizatora Festiwalu Wisły podpisali również list intencyjny w sprawach ramowej współpracy. Realizacja zadania została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta w Łomży.
LOT Ziemia Łomżyńska w szczególny pragnie wyrazić podziękowanie za wsparcie ekspedycji do Torunia dla wieloletniego partnera stowarzyszenia - MOSIR-u Łomża.
tekst i foto: LOT "Ziemia Łomżyńska"