Debatowali o Polsce w Unii Europejskiej

Strona główna » Aktualności

Debatowali o Polsce w Unii Europejskiej

Debatowali o Polsce w Unii Europejskiej
Debata odbyła się z okazji 15-lecia Polski w UE
Pod hasłem "Polska sercem rodziny europejskiej" odbyła się debata na temat 15-lecia Polski w Unii Europejskiej zorganizowana przez koło naukowe studentów Akademickie Forum Samorządowe w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W dyskusji wziął udział prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz grono naukowe uczelni.

Przybyłych gości powitała prof. Joanna Salachna, kierownik Katedry  Prawa i Administracji Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych. - Ten jubileusz 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zbiega się z jubileuszem 15-lecia funkcjonowania naszej uczelni. Inicjatywa i cała organizacja debaty należy do studentów. To bardzo ważne, że młodzi ludzie włączają się w życie społeczne i publiczne – mówiła, dodając iż kwestie związane z przyszłością Polski w UE nie są proste i jednowymiarowe.

Następnie swoją prezentację w zakresie funduszy europejskich i ich wykorzystania przez uczelnię wygłosili studenci z Katedry  Prawa i Administracji Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP. Przedstawili także prezentację na temat zmian jakie zaszły w ciągu 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W dalszej części dyskusji zaproszeni goście zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytanie jak zmieniła się Polska po przystąpieniu do UE.

- Rozglądając się dookoła, widzimy że Unia Europejska jest z nami wszędzie. Jest na drodze, którą jedziemy, uczelni w której się znajdujemy, jest na większości sprzętów z których korzystamy, jest wszechobecna – tłumaczyła Małgorzata Kun-Buczko, podkreślając, że Polska absolutnie skorzystała z członkostwa w strukturach Unii Europejskiej, zbliżając się do standardów państw najbardziej zaawansowanych ekonomicznie.

Dariusz Budrowski od pozyskiwania środków unijnych przekonywał z kolei, że Polska wpłaciła do budżetu UE około 50 mld euro, a otrzymała ponad 150 mld euro. - Widzimy, że bilans jest bardzo korzystny dla naszego państwa – stwierdził, dodając, że wartość projektów zrealizowanych po akcesji Polski do struktur unijnych w całym województwie podlaskim wyniosła około 40 mld złotych. - Te pieniądze przeznaczone dla samej Łomży mogłyby służyć miastu przez 800 lat. – mówił Dariusz Budrowski przekazując, iż Łomża jest liderem w absorpcji środków unijnych w całym województwie.

- Po dwóch latach od wstąpienia Polski do UE podwoiła się liczba Polaków przebywających zagranicą, którzy wyjechali za pracą. Dzięki temu bezrobocie w naszym kraju nie było aż tak odczuwalne – wskazywał Krzysztof Sychowicz, mówiąc dalej, że w późniejszych latach następowała poprawa sytuacji ekonomicznej Polski, w związku z czym warunki życia mieszkańców stawały się coraz lepsze.

Z przemówieniem wystąpił również prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, pod patronatem którego odbywała się debata. - Sama idea powstania Unii Europejskiej  po II wojnie światowej miała na celu związania państw Europy sojuszem gospodarczym. Żyjemy w kraju, który jest członkiem Unii i z tego powodu możemy czuć się bezpiecznie. Po tych 15 latach widzimy, że jesteśmy silnym narodem mającym swoich przyjaciół w Europie – powiedział włodarz miasta. Jednocześnie zaapelował do zgromadzonych uczestników debaty o wzięcie udziału w głosowaniu w zaplanowanych na niedzielę 26 maja wyborach do Parlamentu Europejskiego.

tekst i foto: Łukasz Chełchowski

2019-05-24 15:30 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED