Chcą nakręcić film o generale Kosseckim

Strona główna » Aktualności

Chcą nakręcić film o generale Kosseckim

Chcą nakręcić film o generale Kosseckim
Stefan Kossecki
  • Chcą nakręcić film o generale Kosseckimprezydent Mariusz Chrzanowski i prof. Paweł Kossecki
Film fabularny przedstawiający biografię pułkownika Stefana Kosseckiego, pośmiertnie awansowanego do stopnia generała brygady - oficera II RP, który pomimo niepełnosprawności pozostał w służbie czynnej, może powstać już w przyszłym roku. Pomysł filmu prezydentowi Łomży Mariuszowi Chrzanowskiemu przedstawił prof. Paweł Kossecki ze Szkoły Filmowej w Łodzi – wnuk bohatera. Ma on opowiadać o patriotyzmie i heroizmie człowieka uczestniczącego w działaniach wojennych również na terenach Ziemi Łomżyńskiej.

Stefan Kossecki stracił prawą rękę na froncie I wojny światowej, biorąc udział w bitwie pod Kirlibabą w 1915 r. Nie załamał się jednak, pokonał kalectwo, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, szkolił przyszłych oficerów, dowodził w kampanii wrześniowej, m.in. w bitwie pod pobliskimi Łętownicą i Andrzejewem, po czym znalazł się w niewoli niemieckiej. Następnie jako jeniec wojenny Związku Sowieckiego zginął, zamordowany jak tysiące innych, gdzieś na nieludzkiej ziemi.
 
Mimo tragicznego końca i fizycznej niesprawności, miał udane życie. Zrobił karierę w wojsku, założył rodzinę, został ojcem – i żyłby długo i szczęśliwie, gdyby nie wojna. Kolejna, Wielka Wojna w jego życiu.

Akcja filmu „Żelazny oficer” rozpoczyna się wiosną 1940 r. na posterunku granicznym od spotkania płk Kosseckiego z funkcjonariuszem sowieckiego aparatu bezpieczeństwa. Oficer NKWD poleca odesłać Polaka do więzienia w pobliskim Brześciu. Tam rozpoczynają się rozmowy między dwoma mężczyznami, które przerywa decyzja władz sowieckich o wysłaniu polskich oficerów do obozu na północy ZSRR.

Kolejne rozmowy prowadzone są w pociągu przemierzającego bezkresne przestrzenie Związku Sowieckiego. Ich spotkania będą raczej niedopowiedzeniami niż rozmowami, gdyż żaden z nich nie otworzy się przed drugim. To, co mieliby sobie do opowiedzenia, widzimy w retrospekcjach, będących projekcjami ich wspomnień, snutych w myślach. Prowadzą one widza przez przepych kresowych balów, okopy I wojny światowej, rewolucję w Odessie i życie oficerskie międzywojennej Polski.

- Film ten ma opowiadać nie tylko o zasłużonym oficerze polskiego wojska, ale również o patriotyzmie, heroizmie oraz zmaganiu się z własnymi niedoskonałościami. Nawiązywałby również do wydarzeń, które rozgrywały się na Ziemi Łomżyńskiej, stając się lekcją historii o naszym regionie i jego promocją – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski, który realizację filmu zamierza objąć honorowym patronatem.


tekst: Łukasz Chechłowski

2019-05-10 08:32 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED