Bezpłatne przejazdy MPK dla uczniów po uchwaleniu budżetu

Strona główna » Aktualności

Bezpłatne przejazdy MPK dla uczniów po uchwaleniu budżetu

Z bezpłatnych przejazdów mogą obecnie korzystać seniorzy po 60. roku życia. Wniosek o wprowadzenie darmowych przejazdów dla uczniów prezydent zamierza skierować do Rady Miejskiej po przyjęciu budżetu na 2019 rok. W jego projekcie zapisane są już większe środki na funkcjonowanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, które umożliwią wprowadzenie tej ulgi. Jeżeli zgodzą się radni, to będzie ona obowiązywała w drugiej połowie roku.

Prezydent Mariusz Chrzanowski zauważa, że bezpłatne przejazdy dla wszystkich lub pewnych grup mieszkańców stają się powoli standardem usług miejskich świadczonych przez samorządy. Przykładów nie trzeba daleko szukać, bo takie rozwiązanie  funkcjonuje w sąsiedniej Ostrołęce. – Dlatego docelowo chcę, aby z bezpłatnych przejazdów mogli korzystać  wszyscy nasi mieszkańcy. Zwiększy to na pewno ich mobilność, przyczyni się do zmniejszenia korków i emisji spalin, co przełoży się  na czystsze powietrze w naszym mieście – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski. Niezbędne do tego jest jednak przekształcenie MPK z zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego, co otworzy nowe możliwości pozyskiwania funduszy na jej funkcjonowanie. Jak zapowiada prezydent możliwe, że stanie się to jeszcze w tym roku.

Obecny tabor MPK składa się z 37 dużych samochodów marki Volvo i Scania, mogących przewieźć 100 pasażerów każdy. Ostatnim zakupem są cztery  minibusy marki Karsan Jest, mogące przewieźć 20-25 osób. Będą one kursowały po mniej uczęszczanych liniach oraz w okresach świątecznych. Władze Łomży poszukują także alternatywnych rozwiązań na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. W ubiegłym roku jako pierwszy samorząd w kraju nasze miasto przystąpiło do programu elektromobilności. Rozważane jest wprowadzenie autobusów na wodór. Natomiast w styczniu ma dojść do podpisania listu intencyjnego z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. W ramach współpracy ze spółką skarbu państwa na łomżyńskie ulice będą mogły wyjechać autobusy napędzane gazem ziemnym, a być może powstaną również w naszym mieście nowe źródła doładowania gazowego (CLG i CNG).

2019-01-09 12:01 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED