Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej powstanie w Łomży?

Strona główna » Aktualności

Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej powstanie w Łomży?

Prezydent Łomży podpisał list intencyjny ze Stowarzyszeniem Liga Morska i Rzeczna oraz Lokalną Organizacją Turystyczną „Ziemia Łomżyńska” na rzecz powołania w Łomży siedziby oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej. Spotkanie w łomżyńskim Ratuszu było także okazją do złożenia podziękowań i gratulacji członkom LOT-u za zorganizowanie rzecznej wyprawy „Śladami łomżyńskich oryli” z Łomży do Gdańska.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zauważa, że wiele mówi się o tym, by nasze miasto promować poprzez turystykę, gdyż położona jest na terenie Zielonych Płuc Polski nad rzeką Narew. - Chcemy nad Narwią budować przestrzeń do rozwijania turystyki w naszym mieście. Cały czas w Urzędzie Miejskim nad tym pracujemy, pojawiają się nowe koncepcje i nowe propozycje. Będzie realizowali drugi etap bulwarów, ale cieszymy się też z tego co mamy, bo ich pierwszy etap pozwala nam na realizację różnych przedsięwzięć – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski, podkreślając, że wiele zależy też od ludzi, którzy swoim zapałem i odwagą decydują się na podejmowanie ciekawych rozwiązań. Czymś takim była na pewno organizację rejsu barką „Łomżyński flis” z Łomży do Gdańska, za co podziękował członkom LOT-u. - Dziękuję, że podjęliście się tego wyzwania i że macie jeszcze wiele ciekawych pomysłów. Deklaruję, że jako miasto będziemy te działania wspierać – podkreślił prezydent Łomży.

Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej dr inż. kpt. ż.w. Andrzej Królikowski przypomniał, że Liga Morska i Rzeczna powraca do Łomży, gdyż zaraz po wojnie w I Liceum Ogólnokształcącym miała ona swoje miejsce. - Zachęcam, aby nauczyciele pracowali na rzecz świadomości wodniaczej dzieci i dorosłych, aby zapobiegać przykrym zdarzeniom wynikającym z niewłaściwego zachowania w wodzie, których w tym roku wielokrotnie doświadczyliśmy – mówił Andrzej Królikowski. Podkreślił, że działania kierowanego przez niego stowarzyszenia zmierzają również do tego, aby wody śródlądowe służyły całemu społeczeństwu, nie tylko turystyce, ale także transportowi rzecznemu, który w Europie traktowany jest jako zielony transport. - Jako Liga Morska i Rzeczna wspólnie z samorządami chcemy działać na rzecz naszej ukochanej ojczyzny, byśmy widzieli ochronę środowiska poprzez to, że rzeki będą nas żywiły, transportowały i satysfakcjonowały ze względu na turystykę wodną – powiedział kpt. ż.w. Andrzej Królikowski.

W tym roku Liga Morska i Rzeczna obchodzi stulecie powstania. W 1918 r. w Warszawie na spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy kontradmirała Kazimierza Porębskiego zostało powołane Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi Bandera Polska, które było pierwszą w historii Polski organizacją społeczną o profilu morskim i rzecznym. Stowarzyszenie to z upływem lat przerodziło się w Ligę Morską i Rzeczną. Przez sto lat pracy społecznej członków na rzecz rozwoju gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej i obronności przyczyniło się do popularyzacji tychże gałęzi gospodarczych wśród społeczeństwa.
Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej medalami stulecia stowarzyszenia uhonorował prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, dyrektora MOSiR Andrzeja Modzelewskiego oraz członków Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Łomżyńska”, na czele z jej prezesem Wojciechem Winko.

2018-10-31 08:47 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED