"Nie" dla picia alkoholu w ciąży

Strona główna » Aktualności

"Nie" dla picia alkoholu w ciąży

Wykład inauguracyjny wygłosiła Magdalena Borkowska z PARPA
  • Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
  • Poseł na Sejm RP Bernadeta Krynicka
W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości odbyła się konferencja poświęcona działaniom profilaktycznym i skutkom spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Wydarzenie przy wsparciu Miasta Łomża zorganizowali Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku.

Uczestniczący w konferencji prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślił, że profilaktyka alkoholowa jest jednym z zadań własnych samorządu. - Jako samorządowcy musimy dbać o to, żeby nasze społeczeństwo wychowywało się w zdrowiu. O zagrożeniach związanych z alkoholem trzeba mówić i takie spotkania jak to są bardzo cenne – mówił włodarz miasta. Dodał, że w Łomży realizowanych jest wiele programów z tzw. kapslowego. Ale jak podkreślał, oprócz wykładów czy setek wydrukowanych broszur niezwykle ważne jest codzienne mówienie o problemach i wyciąganie pomocnej dłoni do drugiego człowieka. - Poprzez swoje działania i możliwości możemy wpłynąć na to, że czyjeś życie zmieni się na lepsze – podsumował.

Podczas wydarzenia mówiono o skutkach jakie powoduje spożywanie alkoholu przez ciężarne kobiety. Objawiają się one alkoholowym zespołem płodowym, w skrócie FAS. Jest to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i neurologiczne. Został odkryty w latach 70. ubiegłego stulecia. Mimo upływu czasu, wciąż brakuje dostatecznej wiedzy i specjalistów w tym zakresie. - Braki mamy przede wszystkim w osobach, które mogłyby dobrze zdiagnozować FAS, bo często jest on mylony z wieloma innymi dolegliwościami. Niewłaściwa diagnoza powoduje, że dziecko nie ma dobrej terapii i jest skazane poniekąd na "porażkę" w życiu dorosłym – tłumaczy Renata Szymańska, dyrektor WOPiTU w Łomży.

Wykład inauguracyjny pt. "Dziecko z zespołem FAS/FASD. Skala zjawiska, najnowsze badania" przedstawiła Magdalena Borkowska – psycholog, główny specjalista z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W swoim wystąpieniu podkreślała, że FAS dotyczy nas wszystkich, niezależnie od wieku i płci, ponieważ wszyscy mamy obowiązek dzielenia się wiedzą, aby działać profilaktycznie – podkreślała. Dodała, że alkohol szkodzi w niemal we wszystkich okresach prenatalnych. Powoduje m.in. uszkodzenia układu nerwowego, wady rozwojowe, braki w koordynacji, dysmorfie twarzy, zaburzenia wzrostu czy trudności w nauce. - Każda ilość alkoholu jest szkodliwa i może powodować nieodwracalne skutki dla dziecka – zaznaczała.

Zaproszona na konferencję poseł na Sejm RP Bernadeta Krynicka. Nawiązała do słynnych słów Janusza Korczaka "kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". - Zróbmy wszystko, by dać naszym dzieciom szansę na beztroski śmiech i zdrowe życie – mówiła dziękując za prace na rzecz dzieci z zespołem FAS i zapewniając o swoim wsparciu. Kilka słów do uczestników wydarzenia przekazał również Marek Olbryś, wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego i dyrektor MPGKiM w Łomży. Jest on członkiem komisji rodzinnej i polityki społecznej działającej przy samorządzie województwa.

2018-10-17 15:06 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED