Dwadzieścia lat pracy trenerskiej Andrzeja Korytkowskiego

Strona główna » Aktualności

Trener Andrzej Korytkowski
  • Dwadzieścia lat pracy trenerskiej Andrzeja KorytkowskiegoAndrzej Korytkowski z żoną Justyną i córeczką Anastazją
Dokładnie 20 lat temu swoją pracę trenerską rozpoczął Andrzeja Korytkowskiego z Ludowego Łomżyńskiego Klubu Sportowego Prefbet Śniadowo Łomża). Przez ten czas jego podopieczni zdobyli 65 medali Mistrzostw Polski, ustanowili 5 krajowych rekordów z czego 2 są nadal aktualne (4x400 juniorów z 2008 i bieg godzinny Justyny Korytkowskiej 16,397 m z 2014 roku). Zawodnicy startowali również na Mistrzostwach Świata, Europy czy też Uniwersjadzie.

Andrzej Korytkowski pracę trenerską zaczynał w KS Warszawianka, a w następnym roku z jego inicjatywy powstał klub Prefbet, którego obecnie jest prezesem. Jak mówi największym sukcesem są medale Mistrzostw Polski czy też występy w reprezentacji kraju Katarzyny Smakowskiej, Rafała Pogorzelskiego czy Justyn Korytkowskiej. - Gdy pierwsza dwójka z wymienionych trafiła do klubu nie rokowała nadziei na przyzwoite wyniki, ale jak się później okazało były medale na mistrzostwach Polski i występy w reprezentacji kraju – mówi trener.

Trochę inna jest historia Justyny Korytkowskiej, prywatnie żony Andrzeja, która w 2004 reprezentując inny klub zajęła "zaszczytne" ostatnie miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów na 800 metrów i postanowiła skończyć z biegami. Trener wręcz "wyprosił", aby Justyna mu zaufała i dała trenerską szansę. Po dwóch miesiącach zawodniczka zdobyła minima na Mistrzostwa Polski na 4 dystansach i uwierzyła, że może osiągnąć jeszcze więcej. Efektem tej współpracy jest 12 medali z krajowego czempionatu, rekord kraju, klasa mistrzowska międzynarodowa,  występy w reprezentacji i starty  w zawodach  w 20-tu krajach Świata. A prywatnie, jak dodaje z uśmiechem Andrzej Korytkowski… roczna córeczka Anastazja.

W 2008 roku zawodnicy trenera Andrzeja Korytkowskiego zdobyli medali we wszystkich kategoriach wiekowych w jakich są rozgrywane są Mistrzostwa Polski. Do tego doszły krążki z Czwartków Lekkoatletycznych, tj. senior, młodzieżowiec, junior, junior młodszy, młodzik oraz dziecko. Ten "wyczyn" jest ewenementem w skali kraju, gdyż nie udało się ustalić innego trenera w Polsce, który w jednym roku dokonałby tego. - Przeważnie trenerzy zajmują się jedną lub dwoma kategoriami – wyjaśnia. Warto dodać, że pod koniec 2008 roku po rekordzie Polski Juniorów w sztafecie 4x400 i zdobyciu na tych samych zawodach trzech medali na 400 m Andrzej Korytkowski został powołany na trenera kadry juniorskiej czterystumetrowców, lecz zrezygnował z tej funkcji ze względu na swoich podopiecznych. Rok później jego zawodnicy zdobyli 159 punktów we współzawodnictwie sport dzieci i młodzieży!

- Pamiętam pierwszy dzień w roli trenera. Poszedłem do szkoły podstawowej w Śniadowie i nauczyciel gimnazjum pan Dariusz Szymański zapytał, czy nie zechciałbym pomóc w przygotowaniu chłopców do sztafety 10x1000m. Po trzech tygodniach treningów uczniowie zajęli w byłym województwie łomżyńskim 2. miejsce co przekonało mnie do pracy w lekkiej atletyce. Miom ostatnim, nie spełnionym jak dotychczas marzeniem, jest występ mojego zawodnika na olimpiadzie – mówi trener łomżyńskich lekkoatletów. Dodaje, że dwukrotnie blisko była tego Justyna Korytkowska, ale plany pokrzyżowały jej kontuzje.