Piękne malowidła zdobią Łomżę

Strona główna » Aktualności

Piękne malowidła zdobią Łomżę

Piękne malowidła zdobią Łomżę
Marszałek Józef Piłsudski na swojej Kasztance zdobi ścianę budynku przy Placu Niepodległości 15
  • Piękne malowidła zdobią ŁomżęZ artystą Rafałem Roskowińskim spotkał się prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Obok prezes zarządu Fundacji RoskoArt - Katarzyna Sykus
  • Piękne malowidła zdobią ŁomżęLeona Kaliwodę i jego ukochana Halinka Jarnuszkiewiczówna przy ul. Polowej 35
  • Piękne malowidła zdobią ŁomżęMural nawiązujący do 600-lecia Miasta Łomża przy ul. Giełczyńskiej na ścianie zewnętrznej wygradzającej teren Muzeum Północno-Mazowieckiego
Postać marszałka Józefa Piłsudskiego na koniu zwieńczyła serię trzech historycznych murali, które powstały w tym roku w Łomży z okazji jubileuszu 600-lecia nadania jej praw miejskich oraz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Malowidło zdobi jedną ze ścian bloku przy Placu Niepodległości, bezpłatnie udostępnioną na ten cel przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową.

- To dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Czuję ogromną satysfakcję, że została doceniona moja wiedza, myślenie i pędzel – mówi autor malowidła Rafał Roskowiński, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu, artysta, malarz, pionier i legenda polskiego muralizmu. Maluje od prawie 30 lat. Jego pasją jest też historia, o której może opowiadać godzinami. - Murale są jednym ze sposobów na wskrzeszanie lokalnego patriotyzmu oraz pokazywanie naszej tożsamości narodowej. Jesteśmy wielkim narodem i powinniśmy to podkreślać – tłumaczy autor około 300 murali w Polsce.

W grodzie nad Narwią czuje się świetnie. Jak podkreśla stał się on dla niego drugim miastem rodzinnym, do którego będzie wracał zawsze z sentymentem. - To piękne miasto, jest tu zachowany porządek urbanistyczny, przyjazna i ładna zabudowa z dziewiętnastowiecznymi kamienicami w obrębie Starego Rynku. Miasto posiada wizję i własną tożsamość. Podczas tegorocznego jak i ubiegłorocznego pobytu spotkaliśmy się z niezwykłą gościnnością łomżan. Na każdym kroku okazywali oni swoją serdeczność i aprobatę do tego co robimy – opowiada i dodaje, że coś takiego jest mało spotykane. Te słowa potwierdza Katarzyna Sykus, prezes zarządu z Fundacji RoskoArt, która oprócz organizacji pracy artysty pomaga mu w malowaniu.

Mural z marszałkiem Józefem Piłsudskim powstał w ramach projektu Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych "Piłsudski w Łomży". Projekt dofinansowało Narodowe Centrum Kultury z programu "Murale Polskiej Niepodległości". Oprócz tego dwa murale powstały jeszcze w maju. Jeden przy ul. Giełczyńskiej na ścianie zewnętrznej wygradzającej teren Muzeum Północno-Mazowieckiego, prezentuje orszak Księcia Janusza w rocznicę nadania praw miejskich Łomży. Drugie malowidło wielkoformatowe widnieje na budynku przy ul. Polowej 35 nawiązuje do rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W sumie nasze miasto zdobi już 7 murali, bo 4 powstały w ubiegłym roku, pod hasłem "Ku Niepodległej". Wszystkie nawiązują do lokalnej historii. Na tym jednak nie koniec, bo prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zamierza dalej kontynuować rozpoczętą inicjatywę. - Murale to jeden ze sposobów upiększania miasta. Widać, że zostały pozytywnie zaakceptowane przez naszych mieszkańców i tego typu sztuka przypadła im do gustu. Mogą one być również atrakcyjnym sposobem na zwiększenie lokalnej świadomości historycznej. Uważam, że warto dalej to robić – mówi i dodaje, że Miasto będzie prowadziło rozmowy ze spółdzielniami mieszkaniowymi w celu udostępnienia przez nie budynków.

2018-07-05 07:54 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED