Szansa na rozwój lokalnych przedsiębiorstw

Strona główna » Aktualności

Szansa na rozwój lokalnych przedsiębiorstw

Szansa na rozwój lokalnych przedsiębiorstw
Uścisk dłoni prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i Adama Hamryszczaka, wiceministra inwestycji i rozwoju. Obok prezes Parku Przemysłowego Łomża Andrzej Kiełczewski
  • Szansa na rozwój lokalnych przedsiębiorstw
W Parku Przemysłowym Łomża odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące wsparcia innowacji w przedsiębiorstwach. W wydarzeniu udział wzięło liczne środowisko lokalnego biznesu, a jego gościem specjalnym był Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Było to kolejne spotkanie z cyklu "Innowacyjna firma" jakie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju organizuje przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. - W tym roku spotkaliśmy się już z blisko 400 przedsiębiorcami w całym kraju. Odbywają się one mniejszych miastach, które mają status ważnych ośrodków życia gospodarczego na poziomie subregionalnym. Cieszę się, ze łomżyńscy przedsiębiorcy chcą się rozwijać, stawiać na innowacyjność i umacniać swoją pozycję na rynkach krajowych i zagranicznych – mówił w Łomży Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Zgromadzonych gości przywitał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który podkreślał jak ważne jest wsparcie dla przedsiębiorców, zarówno ze strony rządowej, jak i samorządowej. Gospodarz miasta podkreślał, że w Łomży realizowanych jest szereg działań wspierających lokalny biznes. Nawiązał m.in. do Program Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach którego powstał specjalny pakiet dla przedsiębiorców, którzy tworzą nowe miejsca pracy. - Skorzystało z niego jak na razie 6 osób. Może nie są to jeszcze duże liczby, ale jestem przekonany, że tych przedsiębiorców będzie znacznie więcej – mówił Mariusz Chrzanowski, dodając, że samorząd musi poświęcić szczególna uwagę przedsiębiorcom. - Chcemy stawiać na naszych przedsiębiorców. Dostrzegam w nich duży potencjał i chęć rozwoju, jaką wykazują. Taki kierunek obrałem od początku swojej kadencji i zamierzam go kontynuować – mówił włodarz.

- Oferta związana z instrumentami wsparcia przedsiębiorczości jest bardzo szeroka, zarówno na poziomie regionalnym, jak i krajowym. Dostępna jest ona między innymi w ramach programów operacyjnych "Inteligentny Rozwój" oraz "Polska Wschodnia". Wspieramy przede wszystkim startupy oraz przedsiębiorców już prowadzących działalność, którzy chcą rozwijać swoje firmy poprzez wdrażanie innowacji usługowych. Ten wachlarz możliwości jest bardzo szeroki i myślę, że warto z niego skorzystać, jak również z "Pakietu dla miast średnich" – tłumaczył wiceminister inwestycji i rozwoju. Dodawał, że ministerstwo chce wspierać młodych ludzi w całym procesie inkubacji, wyposażać ich w wiedzę prawniczą, techniczną i marketingową związaną z profesjonalnym prowadzeniem biznesu i wprowadzania produktu na rynek. A cała kwota jaka wynosi dla polskiego biznesu to 6,5 mld zł.

Ważnym elementem, który ułatwił prowadzenie biznesu przedsiębiorcom było wprowadzenie Konstytucji Biznesu. Weszła ona w życie 2 miesiące temu. O głównych jej zasadach poinformowała Agnieszka Claery, dyrektor Departamentu Promocji Funduszy Europejskich w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, przedstawiła główne zagadnienia dotyczące "Konstytucji biznesu". - W tej chwili przedsiębiorcy mają o wiele więcej praw i gwarancji. Konstytucja biznesu to zbiór kilku ustaw. (…) Nie musicie się bać, możecie być bardziej odważni. Od tej pory urzędnicy nie będą wytykać błędów, których tak naprawdę nie ma. Ta Konstytucja biznesu to jest ukłon w stronę partnerskich relacji pomiędzy administracją rządową a przedsiębiorcą. Ten ostatni już nie ma prawa być ścigany, ma być partnerem. (…) Bardzo ważna jest zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy. Przedsiębiorca co do zasady jest uczciwy, nie może być traktowany jako podejrzany już na wstępie. Teraz urzędnicy będą musieli zmienić mentalność. To nie przedsiębiorca będzie musiał udowadniać wszystko po kolei – zwracała się do przedsiębiorców dyrektor departamentu.

2018-06-14 10:58 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED