Wielki Jubileusz 600-lecia nadania Łomży praw miejskich

Strona główna » Aktualności

Wielki Jubileusz 600-lecia nadania Łomży praw miejskich

  • Wielki Jubileusz 600-lecia nadania Łomży praw miejskich
  • Wielki Jubileusz 600-lecia nadania Łomży praw miejskich
Już jutro przypada 600. rocznica nadania Łomży praw miejskich. Z tej okazji na mieszkańców czeka wiele atrakcji w postaci m.in. koncertów, średniowiecznego obozowiska rycerskiego i jarmarku oraz historycznych rekonstrukcji. Tego typu wydarzeniu zawsze towarzyszą bardziej oficjalne elementy, jak uroczysta sesja Rady Miejskiej oraz Msza święta w intencji Miasta. Transmisję na żywo z wszystkich wydarzeń można będzie obejrzeć na miejskich profilu na facebooku.

Eucharystia odprawiona zostanie w piątek 15 czerwca o godz. 10:00 w Katedrze Łomżyńskiej. Będzie jej przewodniczył  Ks. Abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, a homilię wygłosi Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Nabożeństwo poprzedzi poświęcenie odnowionej figury Chrystusa niosącego krzyż, ufundowanej przed laty przez mieszkańców Łomży. Po Mszy św. w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich na ul. Sadowej będzie miała miejsce uroczysta sesja Rady Miejskiej. W jej trakcie, obok okolicznościowego wystąpienia Prezydenta Łomży i zaproszonych gości, będzie miało miejsce nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łomży prof. dr hab. Kazimierzowi Pieńkowskiemu, który był współtwórcą i pierwszym rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

W tym samym czasie Stary Rynek zamieni się obozowisko rycerskie ze stoiskami historycznymi, a o godz. 15:00 rozpoczną się inscenizacje związane z rekonstrukcją nadania praw miejskich naszemu miastu, które potrwają do godz. 20:00. W międzyczasie, o godz. 17:00, w Katedrze Łomżyńskiej odbędzie się uroczysty koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, objęty honorowym patronatem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wezmą w nim udział: skrzypaczka Katarzyna Duda, klarnecista Kornel Wolak z Kanady, tenor Jacek Szymański, a także chóry z naszego miasta.

Już po zmroku, o godz. 22:00, na fasadzie Ratusza wyświetlony zostanie video mapping, prezentujący historię Łomży. Można go będzie zobaczyć również w sobotę 16 czerwca w godzinach 21:00-24:00.

Na jubileuszowe uroczystości władze Łomży zaprosiły około 400 specjalnych gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz rządowych, parlamentarzyści, samorządowcy z regionu, honorowi obywatele Łomży, władze miast partnerskich oraz honorowi obywatele naszego miasta. Wiemy, że prezydenta Andrzeja Dudę będzie reprezentował Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Spodziewana jest również wizyta Magdaleny Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która jest absolwentką łomżyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego. Z uwagi na obrady sejmu, w pierwszej części obchodów udziału nie wezmą posłowie.

Atrakcji nie zabraknie również w kolejnych dwóch dniach. W sobotę na muszli przy ul. Zjazd od godz. 17:00 planowany jest koncert „My z Łomży”, w trakcie którego wystąpią artyści z naszego miasta: Michał Sawicki, BKStep, Bębniarnia, EMDEK, POPART, Irmina i Leczsami, Adam Kalinowski, Mateusz Kurkowski oraz Jula. Tego dnia gwiazdą wieczoru będzie legenda polskiego rocka, zespół Perfect, który na sennie pojawi się około godz. 22:00.

Niedziela rozpocznie się na łomżyńskich bulwarach, gdzie w godz. 14:00-16:00 stanie miasteczko Prymat i JBB. W kulinarnej ciężarówce dowodzonej przez Roberta Sowę, będzie można uzyskać praktyczne porady grillowe. Nie zabraknie również konkursów za atrakcyjnymi nagrodami. O godz. 17:00 na muszli koncertowej rozpocznie się gala muzyki rozrywkowej, w trakcie której wystąpią: Wojciech Trawiński, Marcin Siegieńczuk, Exaited, Piękni i Młodzi. Galę zakończy występ grupy Boys, która na scenie pojawi się około 22:30.

Warto dodać, że zarządzeniem Prezydenta Łomży, w dniach 15, 16, 17 czerwca komunikacja miejska na terenie administracyjnym Miasta Łomża będzie bezpłatna. Ponadto osoby zarejestrowane w systemie Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej od 15 do 17 czerwca będą mogły wypożyczać rowery za darmo.

Na wszystkie wydarzenia mieszkańców Łomży serdecznie zaprasza Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Zależy mi na Państwa obecności. To wspólne święto: ważne, doniosłe i radosne dla nas – łomżan, dla każdego, komu Łomża jest bliska. Niech te dni dostarczą nam wszystkim wielu pozytywnych wrażeń oraz emocji i pozostaną w naszej pamięci na długie lata – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski.

Szczegółowy program jubileuszu dostępny jest --->TUTAJ<---


2018-06-14 09:00 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED