Ekonomia społeczna jednym z priorytetów

Strona główna » Aktualności

Ekonomia społeczna jednym z priorytetów

Ekonomia społeczna jednym z priorytetów
Symboliczne przekazanie czeku o wartości 100 tys. zł
  • Ekonomia społeczna jednym z priorytetówO rozwoju ekonomii społecznej prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski mówił jeszcze w kampanii wyborczej
  • Ekonomia społeczna jednym z priorytetówOd lewej: Tomasz Wróblewski (kierownik biura OWES), Paweł Backiel (dyrektor OWES w subregionie łomżyńskim) oraz prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
  • Ekonomia społeczna jednym z priorytetówAgnieszka Łada, prezes "Łomżanki" (z lewej) oraz Małgorzata Tyszka (z prawej), wiceprezes spółdzielni
- Temat ekonomii społecznej jest dla mnie bardzo ważny i bliski – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podczas briefingu prasowego, który odbył się w środę 6 czerwca w Urzędzie Miejskim. W jego trakcie został przekazany czek dotacyjny Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej na utworzenie spółdzielni socjalnej "Łomżanka". Z końcem miesiąca ma ona ruszyć z usługami gastronomicznymi i będzie nie tylko smacznie gotować, ale również aktywizować osoby niepełnosprawne.

- Poprzez tworzenie przedsiębiorstw społecznych można wpływać na rozwój gospodarki naszego miasta. Ekonomia społeczna pozwala osobom wykluczonym wrócić na rynek pracy, usamodzielnić się. Dodatkowo mogą one realizować swoje pomysły na życie i rozwijać się w każdym aspekcie. Widzimy też, że są ogromne środki na aktywizację osób, które chcą tworzyć spółdzielnie socjalne. Budujące jest to, że w mieście Łomża są osoby, które podejmują się takich inicjatyw, Takim przykładem jest spółdzielnia socjalna "Łomżanka" – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski, dla którego wsparcie rozwoju ekonomii społecznej było jednym z punktów programu wyborczego.

"Łomżanka" specjalizująca się w usługach gastronomicznych będzie miała siedzibę w Domku Pastora. Tam będzie kuchnia i niezbędny sprzęt. Lokal został wynajęty przez Miasto na preferencyjnych warunkach, a magistrat złożył już pierwsze zamówienie na catering. Prezydent miasta zachęcał osoby, które szukają pomysłu na życie do tego, aby korzystali z możliwości, jakie daje ekonomia społeczna. - Są one ogromne. Wystarczy tylko zainteresować się, podjąć pierwsze kroki, a następnie odpowiednie osoby dalej pokierują i pomogą w osiągnięciu sukcesu – podkreślał Mariusz Chrzanowski.

Ważnym aspektem ekonomii społecznej w Łomży jest Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Europartner. - Zdecydowaliśmy się na taki krok dzięki pozytywnym sygnałom napływającym od organizacji pozarządowych. Informowały one nas o bardzo dobrej atmosferze  i współpracy z tutejszymi samorządami miasta i gminy – wyjaśniał Paweł Backiel, dyrektor OWES-u. Kierowany przez niego ośrodek tylko do końca tego roku planuje dofinansować utworzenie w organizacjach pozarządowych blisko 150 miejsc pracy. - Na dzień dzisiejsze mamy ogromne zainteresowanie, to blisko 20 organizacji z Łomży i okolic, które aplikują o środki w celu zatrudniania osób w swoich organizacjach – mówił.

Działalność usługowa "Łomżanki" ma ruszyć na przełomie czerwca i lipca. W menu dominować będzie kuchnia kurpiowska i regionalna. Spółdzielnię tworzą dwie mieszkanki miasta, Agnieszka Łada i Małgorzata Tyszka. Na rynek pracy wracają po długiej nieobecności. - Pomysł, aby założyć coś swojego powstał 2 lata temu, miała to być zwykła działalność, związana bardziej z cukiernictwem. Ale podczas jednej z konferencji dowiedziałyśmy się jak można pozyskać fundusze na założenie działalności w ramach spółdzielni socjalnej – mówiła prezes Agnieszka Łada, która podziękowała prezydentowi miasta oraz prezesowi OWES za wsparcie. Oprócz prowadzonych usług gastronomicznych, obie panie zamierzają aktywizować osoby niepełnosprawne. Zatrudnienie ma tam znaleźć 5 osób z tzw. trzeciego profilu.

W ramach jubileuszu 600-lecia Miasta Łomża, 15 czerwca w Hotelu Belford OWES organizuje uroczystą galę ekonomii społecznej. Swoją obecność zapowiedziało już na niej ponad 200 organizacji pozarządowych. - Na pewno każde z istniejących tu stowarzyszeń i fundacji dołożyły swoją cegiełkę w rozwój miasta. Chcemy nagrodzić tych społeczników i wolontariuszy. Te osoby działają w organizacjach, ale też przez nasze dotacje stają się pełnoprawnymi podmiotami na rynku, mogącymi konkurować na rynku usług. Dzięki temu pozytywnemu klimatowi jaki został stworzony w mieście przez Pana Prezydenta fundacje i stowarzyszenia mogą się rozwijać, my poprzez te wsparcie finansowe jesteśmy takim elementem uzupełniającym – podsumował Paweł Backiel, wrczając zaproszenie do udziału w wydarzeniu prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu.

2018-06-07 19:32 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED