ŁoKeR bije rekordy popularności

Strona główna » Aktualności

ŁoKeR bije rekordy popularności

- To najlepszy pilotaż w Polsce. Takie wyniki jak obecnie w Łomży przeważnie osiągane są na jego zakończenie, a nie już po miesiącu działania systemu – mówił Marcin Jeż z firmy BikeU, odpowiedzialnej w naszym mieście za funkcjonowanie Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej. Władze Łomży, przy wsparciu lokalnych przedsiębiorców, uruchomiły go pod koniec kwietnia na półroczny okres próbny. Statystyki już dziś pokazują, że pomysł okazał się sukcesem i przypadł do gustu łomżyniakom.

W łomżyńskim Ratuszu we wtorek 5 czerwca odbył się briefing prasowy, podsumowujący dotychczasowe funkcjonowanie systemu ŁoKeR w naszym mieście. - Ten wynik, który już osiągnęliśmy, jest sukcesem wypożyczalni na skalę Polski – mówił Marcin Jeż z firmy BikeU podkreślając, że tego typu podsumowania przeważnie robi się na koniec pilotażu. Dodawał, że inne samorządy nie spodziewają się, iż można takim kosztem i w takim modelu jak w Łomży realizować pilotaż wypożyczalni rowerów miejskich. - Nie wierzą w to, że mogą znaleźć się prywatni partnerzy, którzy wspierają samorząd i niejako grają do jednej bramki, którym zależy by wspierać lokalne inicjatywy – mówił podkreślając, że Łomżę w innych miejscowościach pokazuje jako przykład i model tego, jak system roweru miejskiego może funkcjonować.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przypomniał, że rower miejski to temat, który obiecał w kampanii wyborczej prawie cztery lata temu. - Podjąłem go pod koniec kadencji, gdyż czekałem na możliwość pozyskania na ten cel środków zewnętrznych – mówił nie ukrywając, że jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców, za co podziękował obecnym na konferencji biznesmenom. - Wiele osób krytykowało nasz pomysł i pytało, po co robić rower miejski, skoro tego typu rzeczy sprawdzają się w dużych miastach. Najlepszą odpowiedź na te zarzuty dali sami mieszkańcy. Prawie półtora tysiąca użytkowników i ponad sześć tysięcy wypożyczeń to są rekordowe liczby. Widać, że łomżyniacy korzystają z tych rowerów, a projekt okazał się trafiony – mówił prezydent Chrzanowski podkreślając ogromne szanse jego rozwoju w przyszłości.

Również prezydencki zastępca Andrzej Garlicki nie ukrywał satysfakcji z funkcjonowania systemu roweru miejskiego w naszym mieście. - Z wielką radością na bieżąco przyglądam się statystykom, które są imponujące. Dziękuję mieszkańcom, że tak dobrze odebrali i przyjęli tę propozycję. Dziękuję również sponsorom, że zdecydowali się wyłożyć swoje prywatne środki na ten projekt, z korzyścią dla naszych mieszkańców – mówił Andrzej Garlicki, który przedstawił dane z godzin porannych  5 czerwca, odnoście funkcjonowania Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej. 1477 zarejestrowanych użytkowników rowery wypożyczało 6040 razy. Łączny czas wypożyczeń wyniósł 3660 godzin, a średni czas wypożyczenia roweru to 36 minut. Najpopularniejszymi stacjami są: Galeria Łomża (1027 wypożyczeń), Orlik przy ul. Katyńskiej (801), ul. Szmaragdowa (689), Hala Sportowa przy Szkole Podstawowej nr 9 (619) i Stary Rynek (617).

– Te dane pokazują, że trudna decyzja o przystąpieniu do projektu była jak najbardziej trafiona, gdyż największą popularnością cieszą się stacje leżące na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa – nie krył zadowolenia jej prezes Leszek Konopka.

Warto również dodać, że najwięcej wypożyczeń w ciągu jednego dnia miało miejsce 3 maja – 273 oraz w niedziele 13 i 20 maja – odpowiednio 233 i 177 wypożyczeń. Najczęściej rowery są „w ruchu” w godz. 14:00-20:00, a przede wszystkim od godz. 18:00 do 19:00. – Te wszystkie dane pokazują, że możemy już przygotowywać się do docelowego rozstrzygnięcia programu roweru miejskiego w Łomży – podkreślił zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

Przedstawiciel firmy BikeU poinformował, że każda co 50 osoba zarejestrowana w systemie otrzymuje od jej operatora pakiet darmowych minut i koszulkę. Jedna z nich została nagrodzona podczas konferencji. - Te rowery można traktować nie tylko jako wypoczynek, ale również jako miejski transport – mówił szczęśliwy użytkownik, gratulując jednocześnie władzom miasta pomysłu. Koszulką w kolorze żółtym oraz miejskimi gadżetami, już po zakończeniu konferencji, uhonorowany został także dotychczasowy lider wypożyczeń. Robert Zakrzewski korzystał z ŁoKeRa ponad 90 razy.

W trakcie konferencji zaprezentowany został również tandem, który będzie do dyspozycji mieszkańców już od najbliższego weekendu. Władze miasta zapowiadają, że jeżeli spotka się on z zainteresowaniem użytkowników, to z operatorem będą prowadzone rozmowy o wprowadzeniu kolejnych dwuosobowych rowerów.

W naszym mieście obecnie jest 11 stacji, na których można wypożyczać rowery, a do połowy czerwca dojdą jeszcze dwie kolejne. Trzy z nich sfinansowane zostały z budżetu miasta, trzy kolejne przez miejskie spółki, a siedem pozostałych finansują prywatni przedsiębiorcy. Są to: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy (Plac Kościuszki), Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES S.A. (Wojska Polskiego Bawełna), Galeria Łomża (Rondo Solidarności), Spółdzielnia Mieszkaniowa Perspektywa i Development Sp. j. (Szmargdowa), Centrum Handlowe 4 Plus (Dworzec Miejski CH 4 Plus), Kino Millenium, Intercars S.A. Grupa Łomża, Sonarol Sp. j. Najda oraz Carpexim Producent rolet i żaluzji (Stary Rynek), BTS Szymańscy, ARMAPAK Sp. Producent Opakowań, Bosch Service, Garage Grill & Bar, Grodzki Development Sp.j. firma realizująca projekt Veranda Park (Orlik).

Szczegóły dotyczące funkcjonowania Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej dostępne są na stronie internetowej http://www.polskirowermiejski.pl/.

2018-06-06 07:29 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED