W Łomży odsłonięto pomnik Rotmistrza Pileckiego

Strona główna » Aktualności

W Łomży odsłonięto pomnik Rotmistrza Pileckiego

W Łomży odsłonięto pomnik Rotmistrza Pileckiego
Symbolicznego odsłonięcia obelisku dokonał Andrzej Pilecki, syn rotmistrza. Obok niego Tadeusz Babiel, członek Bractwa Krzyża i autor projektu pomnika
  • W Łomży odsłonięto pomnik Rotmistrza Pileckiego
  • W Łomży odsłonięto pomnik Rotmistrza Pileckiego
  • W Łomży odsłonięto pomnik Rotmistrza Pileckiego
  • W Łomży odsłonięto pomnik Rotmistrza Pileckiego
W niedzielne przedpołudnie odbyło się w naszym mieście odsłonięcie pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego. Symbolicznego aktu dokonał syn tej niezwykle ważnej postaci w historii Polski, Andrzej Pilecki. W uroczystościach wziął udział prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, radni miejscy, przedstawiciele służb mundurowych, a gościem specjalnym był wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Pomnik stanął u zbiegu ulic rtm. Witolda Pileckiego oraz Alei Legionów. Syn rotmistrza Andrzej Pilecki, który przyjechał na tę uroczystość z Warszawy, wyraził nadzieję, że obelisk będzie "wspaniałym miejscem kultu" jego ojca. - Są różne formy, aby upamiętnić czyjeś czyny czy bohaterstwo. Jedna z nich to wznoszenie monumentów. Cieszę się, że ten niezłomny rycerz i żołnierz, dla którego najważniejsza była służba Ojczyźnie trafił tu do Łomży – mówił 86-latek. - Ten pomnik to hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, Żołnierzowi Wyklętemu. W ten sposób oddajemy jednocześnie hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny – podsumował krótko, obecny na uroczystości sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński.

Pomysłodawcami wzniesienia pomnika są członkowie Bractwa Krzyża działającego przy parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. - Naszym zamysłem było trwałe upamiętnienie postaci rotmistrza, wielkiego człowieka i patrioty, który bezinteresownie służył Polsce. Jest to osoba, od której możemy czerpać i ją naśladować – mówi Tadeusz Babiel, autor projektu obelisku. Kilka lat temu imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego została nazwana ulica, przy której odbyły się uroczystości i został wzniesiony pomnik. Warto przy tym dodać, że w 2014 roku, obecny włodarz miasta Mariusz Chrzanowski – jeszcze jako wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, popierał tę inicjatywę. - Kiedy była już ulica, warto było pójść dalej. To się udało. Dziś możemy się cieszyć i być z tego dumni – tłumaczy członek Bractwa Krzyża dodając, że w inicjatywę włączyli się lokalni społecznicy i przedsiębiorcy. Granitowo-betonowy monument ma blisko 3 metry wysokości i znajduje się na działce przekazanej przez prywatnego właściciela.

Jak mówił ks. kanonik Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży, forma obelisku "choć prosta zawiera w sobie istotne treści". - Monolityczny, masywny, szary blok symbolizuje stałość przekonań jakimi kierował się rotmistrz Witold Pilecki (...) Filigranowa, lśniąca w słońcu oraz z nierdzewnej stali, stylizowana flaga Rzeczypospolitej Polskiej wyraża patriotyczne ideały przyświecające rotmistrzowi w jego poczynaniach. Trwale wtopiony w monument połyskujący krzyż, stopień wojskowy oraz imię i nazwisko, wraz z datami urodzenia i stracenia rotmistrza, to symbol męczeństwa i ostatecznego zwycięstwa, a jednocześnie symbol blasku kierujących nimi ideałów (...) – przytoczył symbolikę pomnika proboszcz Andrzej Godlewski, który wraz z ks. Wojciechem Nowackim, proboszczem parafii pw. Bożego Ciała dokonał jego poświęcenia.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, mieście w północno-zachodniej Rosji. Pochodził z patriotycznej rodziny. Od lat nastoletnich angażował się w działalność konspiracyjną. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie Auschwitz. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holocauście. Po wojnie oskarżony i skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Został stracony poprzez strzał w tył 28 maja 1948 w więzieniu na Mokotowie. Miejsce jego pochówku jest ciągle nieznane. Grób symboliczny znajduje się w Kwaterze na "Łączce". Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 roku. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

2018-06-03 15:43 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED