"Miejsce, które miało być wyklęte, stało się miejscem, z którego płynie prawda"

Strona główna » Aktualności

"Miejsce, które miało być wyklęte, stało się miejscem, z którego płynie prawda"

Na Starym Rynku w Łomży oficjalnie otwarto wystawę „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem”, podsumowującą dotychczasowe prace poszukiwawcze, prowadzone na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. - Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy zginęli. Jeżeli będziemy spotykali się na takich uroczystościach, będziemy mówili ich imiona, nazwiska, pseudonimy, to znaczy, że oni żyją, a my współcześni pamiętamy o nich i ich walce oraz cierpieniu – mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. Ekspozycję można oglądać do 27 kwietnia br.

Inicjatorami wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy Biura Edukacji Narodowej z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji są Prezydent Łomży i Diecezjalne Radio Nadzieja. -  Mam nadzieję, że wpłynie ona edukacyjnie na naszą młodzież, która przemierzając Stary Rynek zastanowi się chwilę i wróci do tego, co kiedyś się działo i będzie to dla nich nauką historii. Lekcją, którą trzeba pokazywać nie tylko w książkach, ale również w innej, ciekawej formie – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślając, że Łomża i Ziemia Łomżyńska w sposób szczególny zostały naznaczone jeżeli chodzi o walkę niepodległościową, a ta wystawa doskonale wpisuje się w historię naszego regionu.

Zdaniem biskupa Tadeusza Bronakowskiego, ekspozycja pokazująca bohaterów naszej Ojczyzny, którzy nie ułożyli się z komunistycznym aparatem władzy, jest przejmująca. - To byli ludzie, którzy kochali Boga, swoją Ojczyznę i dla niej poświęcili swoje życie po to, abyśmy po wielu latach mogli tu stanąć oraz powiedzieć, że jesteśmy wolnymi ludźmi i możemy budować wolny kraj. Oni są dla nas wzorem patriotyzmu na współczesne czasy – mówił biskup Tadeusz Bronakowski.

Wiceprezes IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk zaznaczył, że władze komunistyczne ukrywając szczątki bohaterów walczących o naszą wolność, czynili to, bo chcieli zająć ich miejsce i zatrzeć po nich ślady. - Wydaje się, że w tej sprawie komuniści zrobili wszystko. Zabili naszych bohaterów, ich szczątki wrzucali do bezimiennych dołów, nie umieszczając żadnego nazwiska w żadnej księdze. Potem w to miejsce nawieziono dwa metry ziemi, wylano asfalt, a w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku zrobiono tam kwaterę zasłużonych dla władzy ludowej. Wydawałoby się, ze z tego miejsca nic nie da się wydobyć. Stało się inaczej. Po 5 latach zakończyliśmy prace na „Łączce” i wydobyliśmy szczątki naszych bohaterów. I nie ma tam żadnego pomnika osoby zasłużonej dla aparatu komunistycznego. To miejsce, które miało być wyklęte, stało się  miejscem, z którego płynie prawda – mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk podkreślając, że dziś już nikt nie pamięta o katach, a wszyscy pamiętaj o bohaterach.

Obecna na uroczystości poseł Bernadeta Krynicka podziękowała profesorowi Krzysztofowi Szwagrzykowi za dbanie o pamięć o ludziach, którzy zginęli  za wolną Polskę. - Tak naprawdę gdyby nie Pana upór i działania, nie znalibyśmy tych nazwisk, a ich rodziny nie mogłyby urządzić im prawdziwych pogrzebów. Ta wystawa ma ogromny przekaz do młodzieży i dla nas samych, bo nie każdy ma świadomość, czym był komunizm i jaki to był zbrodniczy system – mówiła poseł Bernadeta Krynicka dodając, że nie możemy dopuścić, aby nasza wolność została kiedykolwiek zachwiana.

Ksiądz Tomasz Trzaska, zastępca dyrektora Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup dodawał, że Polska cały czas jest wielkim polem bitwy o pamięć o naszych bohaterach. - Ta wystawa i nasza obecność tutaj pokazują, że jesteśmy na tym polu bitwy i wciąż walczymy o tą pamięć, a my stajemy się żołnierzami polskiej sprawy – mówił ks. Tomasz Trzaska.

Głównym tematem wystawy jest Kwatera Ł, zwana potocznie „Łączką”. Na opowieść o historii tego miejsca składa się z jednej strony proces zacierania śladów  po ofiarach terroru komunistycznego, z drugiej – prace poszukiwawcze zespołu IPN. Wystawa dzieli się na dwie części, co jest podkreślone kolorystyką – w części poświęconej zbrodni i zacieraniu śladów dominuje czerń i biel, proces poszukiwań oddany jest poprzez fotografie barwne. Po otwarciu ekspozycji, w siedzibie Radia Nadzieja odbyło się spotkanie, podczas którego wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zaprezentowali przebieg prac poszukiwawczo-ekshumacyjne w kwaterze „Ł” na Wojskowych Powązkach w Warszawie, a także innych miejscach bezimiennych pochówków.

2018-04-18 14:21 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED